Ղարաբաղյան բանակցությունների աննախադեպ ակտիվացման խրոնիկան
Վերջին շրջանում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը, կարծես, թևակոխել է բոլորովին նոր (և շատ ավելի մասշտաբային) փուլ: Դրա մասին է վկայում նաև այն, որ Ղարաբաղյան հակամարտության թեման արծարծվում է գերտերությունների դերակատարների հեռախոսազրույցներում և հանդիպումներում, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները մշտապես «կապի մեջ են» այդ դերակատարների հետ:
Քերի-Լավրով-Շտայնմայեր
Մասնավորապես՝ առանձնակիորեն աչքի է ընկնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներ Ռուսաստանի եւ Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ակտիվությունը: Միայն հունիս ամսվա ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին և ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը միմյանց հետ երեք պաշտոնական հեռախոսազրույց են ունեցել՝ հունիսի 4-ին, 13-ին, 21-ին (հունիսի 4-ից առաջ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել նաև մայիսի 29-ին): Բոլոր այս հեռախոսազրույցներում, Ուկրաինայի եւ Սիրիայի հետ միասին, քննարկվել է նաև Ղարաբաղյան հիմնահարցի բանակցային կարգավորման գործընթացը, բոլորում հատուկ ուշադրություն է դարձվել մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած Սարգսյան-Ալիև հանդիպմանը, իսկ  հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած եռակողմ՝ Սարգսյան-Ալիև-Վլադիմիր Պուտին հանդիպումից հետո կայացած հեռախոսազրույցներում՝ նաև այդ հանդիպմանը:
Հուլիս ամսվա ընթացքում Քերին եւ Լավրովը արդեն զրուցել են մեկ անգամ՝ հուլիսի 5-ին, իսկ հուլիսի 11-ին հայտնի դարձավ, որ պետքարտուղարը հուլիսի 14-ին պատրաստվում է այցելել Սանկտ Պետերբուրգ, ինչի ընթացքում ևս քննարկվելու է Ղարաբաղյան հարցը:
Նաև՝ հուլիսի 2-ին ՌԴ արտգործնախարար Սերգել Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ: Դրանից առաջ՝ հունիսի 29-ին, Շտայնմայերն այցելել էր Երևան, այնուհետեւ՝ Բաքու: տարածաշրջանային այս այցերի ընթացքում, բնականաբար, տեղի էին ունեցալ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հանդիպումները Սերժ Սարգսյանի, Իլհամ Ալիևի, ինչպես նաեւ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:
Սրանից զատ, նշենք, որ հուլիսի 4-ին Սերգեյ Լավրովը ժամանել էր Երևան, իսկ հուլիսի 11-12-ին գտնվում է Բաքվում: Բնականաբար, բոլոր դեպքերում վարվում են համապատասխան բանակցություններ:
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում
Ռուսական կողմի ակտիվությունից զատ՝ ակտիվ կապեր  է պահպանում նաեւ Վաշինգթոնը: Նույն հունիս ամսվա ընթացքում՝ ամսի 30-ին, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին զանգահարել էր Սերժ Սարգսյանին, միաժամանակ, տեղի էր ունեցել Ջոն Քերիի հեռախոսազրույցը Իլհամ Ալիևի հետ:
Արդեն հուլիսի 8-ին՝ Վարշավայում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ընթացքում, տեղի են ունեցել Քերիի երկկողմանի հանդիպումները Սարգսյանի եւ Ալիևի հետ: Վարշավայի գագաթաժողովի ընթացքում Մոսկվայի եւ Վաշինգթոնի ակտիվությանն է միանում նաեւ ԵԱՀԿ երրորդ համանախագահող կողմը՝ ի դեմս Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի, ով հանդիպումներ է ունենում ինչպես Սերժ Սարգսյանի, այնպես էլ Իլհամ Ալիեւի հետ:
Նախագահական հեռախոսազրույցներ
Արտգործնախարարների մակարդակով շփումներից բացի, Ղարաբաղյան հակամարտության թեման արծարծվել է նաև նախագահների հեռախոսազրույցներում: Մասնավորապես՝ հունիսի 30-ին կայացել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հեռախոսազրույցը (կրկին՝ Արցախի հարցով): Իսկ հուլիսի 6-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ  ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ևս քննարկում են Ղարաբաղյան հիմնահարցը: Զրույցի ընթացքում, համաձայն պաշտոնական հաղորդագրությունների, Պուտինը ներկայացրել է Սանկտ-Պետերբուրգում վերոհիշյալ հանդիպման արդյունքները: Նշենք, որ Սերժ Սարգսյան, Իլհամ Ալիև և Վլադիմիր Պուտին եռակողմ հանդիպումից հետո բանակցությունների կողմերը արձանագրեցին, որ բանակցային գործընթացում նկատվում է որոշակի դրական դինամիկա:
Վերը շարադրված կապերը եւ դրանց ինտենսիվությունը ցույց են տալիս, որ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացները, ամենայն հավանականությամբ, մի այնպիսի փուլում են, երբ միջնորդները գտնվում են անդադար աշխատանքի ռեժիմում եւ պարբերաբար անհրաժեշտ է լինում տարբեր ճշգրտումներ կատարել:

Хроника беспрецедентной активации переговоров по Карабаху
В последнее время, переговорный процесс урегулирования карабахского конфликта, кажется, вступил в совершенно новую (более масштабную) стадию. Об этом свидетельствует тот факт, что карабахский вопрос поднимается на встречах и в телефонных разговорах игроков сверхдержав, а лидеры Армении и Азербайджана постоянно «на связи» с этими игроками.
Керри-Лавров-Штайнмайер
В частности, замечается активность сверхдержав внешней политики, членов Минской группы ОБСЕ России и США. Только в июне месяце, госсекретарь США Джон Керри и министр иностранных дел России Сергей Лавров, провели три официальных телефонных разговора друг с другом- 4, 13, 21 июня (до 4 июня телефонный разговор состоялся также 29 мая). Во всех этих телефонных разговорах, наряду с Украиной и Сирией, обсуждался процесс переговорного урегулирования карабахского вопроса. В них, особое внимание было обращено на встречу Саргсян-Алиев в Вене 16 мая, а также трехстороннюю встречю Саргсян-Алиев-Путин в Санкт-Петербурге 20 июня.
Керри и Лавров в течение июля месяца уже беседовали дважды- 5 и 11 июля, а 11 стало известно, что госсекретарь планирует визит 14 июля в Санкт-Петербург, в ходе которого также будет обсуждаться карабахский вопрос.
Кроме того, у министра иностранных дел России Сергея Лаврова, 2 июля состоялся телефонный разговор с министром иностранных дел Германии, действующим председателем ОБСЕ Вальтером-Франком Штайнмайером. Ранее, 29 июня, Штайнмайер посетил Ереван, а затем Баку. Во время этих региональных визитов, естественно, у Франка-Вальтера Штайнмайера состоялись встречи с Сержем Саргсяном, Ильхамом Алиевым, а также с президентом НКР Бако Саакяном.
Помимо всего, отметим, что 4 июля Сергей Лавров посетил Ереван, а с 11-12 июля находился в Баку. Естественно, в ходе всех визитов велись соответствующие переговоры.
Саммит НАТО
В дополнение к активации российской стороны, активные связи поддерживает также Вашингтон. В течение июня месяца, 30 числа, госсекретарь США Джон Керри позвонил Сержу Саргсяну, в то же время, у Джона Керри состоялся разговор с Ильхамом Алиевым.
Уже 8 июля, в ходе саммита НАТО проводимого в Варшаве, состоялась двусторонняя встреча Джона Керри с президентами Саргсяном и Алиевым. В ходе Варшавского саммита, к активации Москвы и Вашингтона присоединилась третья сопредседательская сторона ОБСЕ, в лице президента Франции Франсуа Олланда, который также провел встречи с Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым.
Президентские телефонные разговоры
Кроме общения на уровне министров иностранных дел, тема карабахского конфликта поднималась и в телефонных разговорах президентов. В частности, 30 июня состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Франсуа Олландом (опять же, по вопросу Карабаха). А в телефонном разговоре между Владимиром Путиным и президентом США Бараком Обамой 6 июля, снова обсуждался карабахский вопрос. В ходе беседы, по официальным данным, Путин представил результаты вышеупомянутой встречи в Санкт-Петербурге. Отметим, что после трехсторонней встречи Саргсян-Путин-Алиев, стороны заявили, что в переговорном процессе наблюдается некоторая положительная динамика.
Вышеперечисленные контакты и их интенсивность показывает, что процессы переговоров по урегулированию конфликта, скорее всего, на том этапе, когда посредники находятся в непрерывном режиме работы и переодически есть необходимость выполнять различные поправки.