Հայաստանի ևս հինգ ավագ դպրոցներում սեպտեմբերի 1-ից կդասավանդվեն «Միկրոէլեկտրոնիկա», «ՏՏ» և «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» առարկաները
• 25-07-2016 16:36:30   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
ՏՀՏ գործատուների միության անդամ կազմակերպությունների կողմից անցած տարի իրականացրած աննախադեպ պիլոտային ծրագիրը արձանագրելով բարձր արդյունքներ, այս տարի ընդլայնվում է։
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը  ստորագրեց  Փոխըմբռնման հուշագիր  ՏՀՏ գործատուների միության, ՎիվաՍել-ՄՏՍ, Սինոփսիս Արմենիա և Յունիքոմփ ընկերությունների հետ, որը նախատեսում է պետության և տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտի խոշոր ընկերությունների միջև ռազմավարական համագործակցության շարունակության մասին՝ ՏՀՏ կրթությունը Հայաստանում որակապես նոր մակարդակի հասցնելու նպատակով:
Փոխըմբռնման հուշագրի նպատակն է բարձրացնել ՏՀՏ ոլորտում մասնագիտական կրթության որակը, ինչպես նաև ներմուծել ընկերությունների՝ տեսական ու գործնական նորարարական գիտելիքների վրա հիմնված մեթոդաբանությունը:
Փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունն ապահովելու է «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» մասնագիտական առարկաների ներդրումը, ինչպես նաև՝ մշակելու և հաստատելու է նշված մասնագիտական առարկաների առարկայական չափորոշիչները և ծրագրերը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մասնակցելու է «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» մասնագիտական առարկայի չափորոշիչների և ծրագրի մշակման գործընթացին, ինչպես նաև՝ իրականացնելու է տվյալ առարկայի ուսուցիչների վերապատրաստումը:
Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունն իր ներդրումը կունենա «Միկրոէլեկտրոնիկա» առարկայի չափորոշիչների և ծրագրի մշակմանը, ինչպես նաև կիրականացնի «Միկրոէլեկտրոնիկա» առարկայի ուսուցիչների վերապատրաստում:
Յունիքոմփ ընկերությունը կիրականացնի «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկայի չափորոշիչների և ծրագրի մշակումը, «Միկրոէլեկտրոնիկա» առարկայի ուսուցիչների վերապատրաստումը, ինչպես նաև կապահովի «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» և «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» առարկաների լաբորատորիաները և համակարգչային ցանցը:
Փոխըմբռնման հուշագրով այս տարի նախատեսված է կրթական ծրագրի իրականացումը ևս 5 ուսումնական հաստատություններում՝ Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիր, N198 ավագ դպրոց, N105 ավագ դպրոց, ՀԱՊՀ Գյումրու մասնաճյուղ ավագ դպրոց և Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի «Ուսմունք» դպրոց։

“Microelectronics” and “Basics of Telecommunication” will be included in the curricula of five more high schools of Armenia starting September 1st
• 25-07-2016 16:36:30   | Armenia  |  Science and Technology
Having already proved its successfulness the unprecedented pilot project implemented last year by the member-organizations to the Union of ICT Employers is expanding this year.
The Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia signed a memorandum of mutual understanding with the Union of ICT Employers, VivaCell-MTS, Synopsys Armenia and Unicomp, which envisions continuation of strategic cooperation between the state and the large companies representing the information and communications sector and aims to draw the education in the sphere of ICT to a new level in Armenia.
The purpose of the memorandum of mutual understanding is to increase the quality of professional education in the sphere of ICT, as well as to introduce methodology of teaching based on theoretical and practical innovative knowledge accumulated in the companies. According to the memorandum the Ministry of Education and Science undertakes introduction of professional subjects “Microelectronics”, “Basics of Telecommunication” and “Information Technologies” as well as the development and approval of their respective criteria and curricula.
VivaCell-MTS will participate in the development of criteria and curriculum for “Basics of Telecommunication”, as well as will undertake retraining of instructors of the subject.
Synopsys Armenia will contribute to the development of subject criteria and curriculum for the “Microelectronics” and will also organize retraining of instructors of this subject.
Unicomp will develop criteria and curriculum of “Information Technologies”, will organize the retraining of instructors for “Microelectronics”, as well as will equip the labs for “Microelectronics”, “Information Technologies” and “Basics of Telecommunication” and the computer networks.
The Memorandum of Understanding envisions implementation of the educational program in five more institutions within this year, including Mkhitar Sebastatsi Educomplex, N198 high school, N105 high school, high school of the Gyumri branch of the National Polytechnic University of Armenia and the “Usmunq” School of the Russian-Armenian (Slavonic) University.