Գերմանիան պետք է արտաքսի Գյուլենի հետ կապ ունեցող դատախազներին. Թուրքիայի արտգործնախարար
Գերմանիան պետք է հետ հանձնի մի շարք դատախազների, որոնք կապ ունեն իսլամիստ ընդդիմադիր Ֆեթուլահ Գյուլենի հետ: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին CNN Türk հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չվուշօղլուն:
«Գյուլենի «զուգահեռ պետության» մի քանի դատավորներ և դատախազներ Գերմանիա են փախել Թուրքիայում չհաջողված հեղաշրջման փորձից հետո, նրանց անհրաժեշտ է արտաքսել»,- ասել է նա:
Թուրքական կառավարությունում վստահ են, որ հեղաշրջման ոգեշնչողները եղել են նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանին ընդդիմադիր իսլամական «Հեմզետ» շարժման կողմնակիցները` կապված Գյուլենի հետ, ով Անկարայի կողմից մեղադրվում է 2013 թվականի ամռանը երկրում իրավիճակն ապակայունացնելու և իշխանությունների նկատմամբ վստահության վերացման փորձերի մեջ:

• 28-07-2016 17:52:53   |   |  Общество
Германия должна экстрадировать ряд прокуроров, которые связаны с исламским оппозиционером Фетуллахом Гюленом. Об этом в эфире телеканала CNN Türk заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу.
"Несколько судей и прокуроров "параллельного государства" Гюлена бежали после неудавшейся попытки переворота в ФРГ, их необходимо экстрадировать", - сказал он.
В турецком правительстве уверены, что вдохновителями переворота стали сторонники оппозиционного президенту Тайипу Эрдогану происламского движения "Хизмет", которое связано с Гюленом и обвиняется Анкарой в дестабилизации ситуации в республике летом 2013 года и других попытках подрыва доверия к властям.