Մերձավոր Արևելքի ապագան կվորոշեն ժողովուրդները, որոնք պայքարում են ահաբեկչության դեմ. Ասադ
Մերձավոր Արևելքի ապագան կվորոշեն ժողովուրդները, որոնք պայքարում են ահաբեկչության դեմ: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադն Իրանի մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի ղեկավար Ալաեդին Բորուջերիի հետ Դամասկոսում կայացած հանդիպման ընթացքում:
Հարցազրույցից որոշ հատվածներ հրապարակվել են  սիրիացի նախագահի գրասենյակի կայքում:
«Մերձավորարևելյան տարածաշրջանի ապագան որոշելու են այն ժողովուրդները, որոնք զոհեր են տալիս ահաբեկչության դեմ պայքարում, կանգնած են իրենց հայրենիքի պաշտպանության համար»,-  նշել է Ասադը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են  նաև որոշ երկրների համառությանը, որոնք շարունակում են աջակցել ծայրահեղականների չպատճառաբանված քաղաքականությունը, որը նպաստում է ահաբեկչության տարածմանը:
Իր հերթին իրանցի խորհրդականը կարծիք է հայտնել, որ սիրիական բանակի գործողությունները փաստացի կանխել են ամբողջ տարածաշրջանի հնարավոր վերացումը քարտեզի վրայից:

Асад: будущее Ближнего Востока за народами, которые борются с террором
Будущее Ближнего Востока будут определять народы, которые борются с терроризмом. Об этом в четверг заявил президент Сирии Башар Асад на встрече с главой Комиссии по национальной безопасности и внешней политики Меджлиса (парламента) Ирана Алаэддином Боруджерди, которая состоялась в Дамаске. Выдержки из беседы опубликованы на сайте канцелярии сирийского президента.
"Будущее (ближневосточного) региона будут определять народы, которые приносят жертвы в противостоянии с терроризмом, стоят на защите своей родины и выступают за независимость решений их стран", - отметил президент Сирии.
Собеседники указали на "упорство некоторых стран в продолжении неразумной политики поддержки экстремистов, которая только способствует распространению террора".
Со своей стороны иранский парламентарий высказал мнение, что действия сирийской армии (против террористов) фактически предотвратили возможность перекроить карту всего региона.