Հարութ Սասունյան.Էրդողանը Թուրքիան վերածում է մի հսկայական Գուլագի. նրա որոշ գործողություններ հիշեցնում են 1915 թվականը
• 10-08-2016 12:02:33   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Աներևակայելի վտանգավոր զարգացումներ են տեղի ունենում Թուրքիայում՝ դավադիրներին որսալու քողի տակ: Հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձն անվանելով «նվեր Ալլահից», նախագահ Էրդողանն այս առիթը չարաշահում է իր վաղեմի երազանքն իրականացնելու համար՝ դառնալ միաժամանակ ոչ միայն Սուլթան, այլ նաև Ստալին ու Հիտլեր...
Հեղաշրջման փորձից շատ չանցած, էրդողանը հրամայեց ձերբակալել և աշխատանքից հեռացնել տասնյակ հազարավոր սպաների (այդ թվում՝ հարյուրավոր գեներալների և ծովակալների), ոստիկանների, ուսուցիչների, քաղաքացիական ծառայողների, դատավորների և լրագրողների, ինչպես նաև փակել հարյուրավոր մասնավոր դպրոցներ: Այս գործողություններն այնքան արագ տեղի ունեցան, որ դժվար էր հավատալ, թե կարճ ժամանակահատվածում հնարավոր էր կասկածյալների նման սպառիչ ցուցակ կազմել: Իրականում, թուրքական բռնապետն ամենևին էլ կարիք չուներ որևէ ցուցակ նախապատրաստելու, քանի որ նա ձերբակալում և հեռացնում էր բոլոր նրանց, որոնք իր հետևորդները չէին…
Հուլիսի 20-ին Թուրքիայի խորհրդարանը, ձայների 346 կողմ և 115 դեմ հարաբերակցությամբ, հավանություն տվեց երկրում 90-օրյա արտակարգ դրություն հայտարարելու օրինագծին և Էրդողանին «քարտ բլանշ» տվեց 30 օր իշխել նախագահական հրամանագրերով: Այս երկու ժամկետները, ամենայն հավանականությամբ, կերկարաձգվեն: 115 պատգամավորները, որոնք համարձակվեցին դեմ քվեարկել այդ օրինագծին, կարող են թանկ վճարել իրենց անհավատարմության համար, քանի որ նրանք կարող են զրկվել պատգամավորական անձեռնխելիությունից և մեղադրվել հեղաշրջմանը մասնակցելու համար: Թուրքիայի կառավարությունն իր անօրինական գործողությունների դատական բոլոր վերանայումները կանխելու նպատակով, տեղեկացրեց Եվրոպայի խորհրդին, որ այլևս չի ընդունելու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասությունը...
Նկատելի են որոշ ահազդու զուգահեռներ Էրդողանի վարչակարգի դաժան քայլերի և Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923 թթ. ցեղասպանությունների ժամանակ հայերի և մյուս քրիստոնյաների դեմ իրականացված անգութ բռնությունների միջև.
1) Թուրքական կառավարությունը արգելանք է դրել հուլիսի 15-ի պետական հեղաշրջման կասկածյալների ունեցվածքի վրա: Նրանց հավանական դատապարտումից հետո, այդ ունեցվածքը կփոխանցվի պետությանը, ինչպես դա եղավ 1915 թվականից սկսած, երբ բռնագրավվեց աքսորված ու սպանված հայերի և այլոց սեփականությունը:
2) Էրդողանի կողմնակիցները, որոնք սպանվել կամ վիրավորվել էին հեղաշրջման փորձի ընթացքում, փոխհատուցում կստանան կասկածյալ դավադիրների բռնագրավված ունեցվածքի հաշվին: Համանման գործողություն իրականացվեց նաև Հայոց ցեղասպանության ժամանակ՝ հայերից թալանված ունեցվածքը բաժանվեց Բալկաններից ներգաղթած թուրքերին և երիտթուրքերի առաջնորդների ընտանիքներին, որոնք սպանվել էին հայ վրիժառուների ձեռքով:
Ընդդիմադիր «Ջումհուրիյեթ» թերթի խմբագիր Ջան Դյունդարը, մեծ ռիսկի դիմելով, համարձակորեն պնդեց, որ արտակարգ դրության պայմաններում Թուրքիան կունենա «բռնապետական ռեժիմ, որտեղ կսահմանափակվեն ազատությունները, գրաքննության կենթարկվեն լրատվամիջոցները և կվերանա խորհրդարանը»: Ցավոք, Դյունդարը չնշեց, որ այդ բռնությունները Թուրքիայում վաղուց գոյություն ունեին, պետական հեղաշրջման փորձից առաջ: Իրոք, Էրդողանը իր բռնատիրական ծրագրերը բացահայտել է ավելի քան 10 տարի առաջ, հայտարարելով՝  «Ժողովրդավարությունը գնացքի նման է: Դու նստում ես, որ մի տեղ գնաս, իսկ հետո իջնում ես»...
Էրդողանը, հասնելով իր «գնացքով ճանապարհորդության» ավարտին, այժմ հայտարարել է, որ ինքը կարող է վերականգնել մահապատիժը «հեղաշրջման դավադիրների» նկատմամբ, իր քաղաքական միցակիցներից ձերբազատվելու համար... Եվրամիության պաշտոնյաները զգուշացրել են թուրք ղեկավարին, որ նման քայլը մշտապես կարգելափակի Թուրքիայի անդամակցությունը Եվրամիությանը...
Բացի այդ, «Ամնիսթի Ինտերնեյշնլ» կազմակերպությունն անցյալ շաբաթ ջախջախիչ զեկույց  հրապարակեց, փաստագրելով կալանավորների իրավունքների բազմաթիվ խախտումներ և մեղադրելով Էրդողանի անվտանգության ուժերին՝ զինվորների խոշտանգումներին, սոված պահելուն և նույնիսկ բռնաբարություններին մասնակցելու մեջ... Կալանավորները նաև զրկված էին իրենց փաստաբաններին հանդիպելու հնարավորությունից:
Էրդողանը, իր քաղաքական հակառակորդներին վերացնելու մոլուցքով տարված, պահանջել է Միացյալ Նահանգներից Թուրքիային արտահանձնել իր գլխավոր մրցակից, իսլամական հոգևորական Ֆեթուլլահ Գյուլենին՝ մեղադրելով նրան հուլիսյան հեղաշրջման կազմակերպման մեջ: Էրդողանի համախոհները, ռասիստական մոտեցմամբ փորձեցին վարկաբեկել Գյուլենին, մեղադրելով նրան նաև հայկական ծագում ունենալու և 50 տարի առաջ Պոլսո Հայոց պատրիարքին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող նամակ գրելու համար...
Ազդեցիկ Իրավաբանների միջազգային հանձնաժողովը (ԻՄՀ) երկու զեկույց է հրապարակել հուլիսի 18-ին և 21-ին՝ Էրդողանի վարչակարգի կոշտ միջոցները որակելով որպես «կամայական և օրենքի գերակայության հիմնարար սկզբունքին հակասող»: Ավելին, ԻՄՀ-ի գլխավոր քարտուղար Ուայդլեր Թեյլորը զգուշացրել է Թուրքիային. «Կան մարդու իրավունքներ, որոնք երբեք չեն կարող սահմանափակվել, նույնիսկ արտակարգ դրության ժամանակ, հատկապես կյանքի իրավունքը, խոշտանգումների կամ դաժան վերաբերմունքի արգելանքը և կամայական ազատազրկման հիմական տարրերն ու արդար դատաքննության իրավունքը»:
Նախագահ Էրդողանը ավելի մեծ վնաս է հասցրել թուրք ժողովրդին, քան այսպես կոչված դավադիրները՝  ձերբակալելով և աշխատանքից հեռացնելով 60 հազար զինվորականների, պետական պաշտոնյաների և այլ քաղաքացիական անձանց, դրանով իսկ տկարացնելով երբեմնի հզոր ռազմական ուժը և վտանգելով երկրի ապահովությունը:

Арут Сасунян.Эрдоган превращает Турцию в огромный ГУЛАГ: его действия напоминают 1915 год
Невероятно опасные развития происходят в Турции под предлогом охоты на участников переворота. Назвав попытку переворота 15 июля «даром Аллаха», президент Эрдоган использует повод для достижения своей давней мечты – стать одновременно Султаном, Сталиным и Гитлером…
Не прошло и дня после переворота, как Эрдоган приказал арестовать и уволить десятки тысяч офицеров (в том числе, сотни генералов и адмиралов), полицейских, учителей, госслужащих, судей и журналистов, закрыть сотни частных школ. Эти события произошли так быстро, что сложно было понять, как можно за столь короткий срок составить столь исчерпывающие списки подозреваемых. На деле турецкий диктатор вовсе не нуждался в списках, поскольку арестовывал и увольнял тех, кто был нелоялен лично ему…
20 июля парламент Турции 346 голосами «за» и 115 «против» одобрил проект об объявлении в стране режима чрезвычайного положения сроком на 90 дней и дал Эрдогану карт-бланш в течение 30 дней править президентскими указами. Два этих срока, по всей видимости, будут продлены. 115 депутатов, которые выступили против этого, могут дорого заплатить за нелояльность, поскольку скоро могут быть лишены депутатской неприкосновенности и быть обвиненными в причастности к перевороту. С целью предотвратить судебный пересмотр своих незаконных действий, правительство Турции сообщило Европейскому совету, что отныне не признает юрисдикцию Европейского суда по правам человека…
Можно заметить вопиющие параллели между жесткими действиями режима Эрдогана и Османского правительства во время Геноцида армян и других христиан в 1915-23 гг.:
1)      Турецкое правительство наложило арест на имущество подозреваемых в причастности к перевороту. После их вероятного приговора имущество будет конфисковано в пользу государства, как это происходило с 1915 года, когда было конфисковано имущество сосланных и убитых армян и других этносов.
2)      Сторонники Эрдогана, которые были ранены или убиты во время попытки переворота, получат компенсацию за счет конфискованного имущества мятежников. Аналогичные действия предпринимались и во время Геноцида армян – похищенное у армян имущество делилось между прибывшими с Балкан турками и семьями лидеров младотурок, которые были убиты армянскими мстителями.
Редактор оппозиционной газеты «Джумхурриет» Джан Дюндар, рискуя многим, дерзнул заявить, что во время чрезвычайного положения в Турции будет «диктаторский режим, который ограничит свободы, подвергнет цензуре СМИ и упразднит парламент». К сожалению, Дюндар не указал на то, что подобная диктатура существовала в Турции давно, задолго до переворота. Действительно, свои диктаторские планы Эрдоган раскрыл 10 лет назад, заявив: «Демократия подобна поезду. Ты садишься, чтобы доехать, потом сходишь»…
Эрдоган достиг конечной станции своей «демократии» и теперь заявляет, что он может восстановить смертную казнь для «мятежников», чтобы разом освободиться от своих оппонентов… Чиновники Евросоюза предупредили турецкого руководителя, что подобный шаг положит конец попыткам Турции стать членом Евросоюза…
Кроме того, организация Амнести интернешнл на прошлой неделе опубликовала разгромный доклад, зафиксировав многочисленные случаи нарушений прав задержанных и обвинив силы безопасности Эрдогана в пытках над солдатами, участии в уморении их голодом и даже изнасилованиях… Задержанные были также лишены права встречаться со своими родными.
Эрдоган, одержимый целью истребить своих противников, потребовал, чтобы США экстрадировали его главного конкурента, исламистского проповедника Фетулла Гюлена, обвинив его в организации июльского переворота. Единомышленники Эрдогана попытались дискредитировать Эрдоганав с расистской точки зрения, обвинив его в армянском происхождении и в том, что 50 лет назад он написл Константинопольскому патриарху письмо, в котором признавал Геноцид армян…
Влиятельный Международный комитет юристов опубликовал два доклада 18 и 21 июля, охарактеризовав жесткие методы режима Эрдогана как «произвол и противоречащие основополагающим принципам верховенства закона». Более того, генсек МКЮ Уайдлер Тейлор предупредил Турцию: «Есть права человека, которые никогда нельзя ограничивать, даже во время чрезвычайного положения, особенно, право на жизнь, запрет на пытки и жестокое обращение и право на правосудие».
Президент Эрдоган нанес турецкому народу больший ущерб, чем так называемые мятежники, арестовав и уволив более 60 тыс. военных, чиновников и других гражданских лиц, тем самым ослабив некогда мощную военную силу и поставив под угрозу безопасность страны.