Իրանը պրո-հայկականից պրո-ադրբեջանական
Օգոստոսի 8-ին բաքվում կայացած Ադրբեջան-Իրան-Ռուսաստան եռակողմ հանդիպումը աննախադեպ ուշադրության առարկա էր դարձել:
Ուշագրավ է, որ նմանօրինակ եռակողմ տարածաշրջանային հանդիպում Իրանի մասնակցությամբ առաջին անգամ էր կազմակերպվում: Նախկինում Իրանը որևէ հարավկովկասյան հանրապետության և ՌԴ-ի մասնակցությամբ եռակողմանի քննարկման չի մասնակցել: Թեև որպես այս հանդիպման կազմակերպման նախաձեռնող է ներկայացվում Բաքուն, հարց է ծագում՝ ի՞նչու Իրանը առաջին տարածաշրջանային քննարկման համար ասպարեզ ընտրեց հենց Ադրբեջանի մայրաքաղաքը: Թեև Իրանը Անդրկովկասյան երեք հանրապետություններից ոչ մեկի հետ վառ արտահայտված հակասություններ չունի, այդուհանդերձ Ադրբեջանի հետ նրա հարաբերությունները տասնամյակներ շարունակ որոշակի լարվածություն ունեցել են: Թեհրանի հարաբերությունները Հայաստանի և Վրաստանի հետ, ընդհակառակը, հետխորհրդային շրջանում միշտ զգալիորեն ավելի ջերմ են եղել:
Ավելին՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, Հայաստանի հետ Թեհրանի հարաբերությունները նախկինում մամենաջրմն էին ՝ առնվազն այնքանով, որ Իրանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման ժամանակաշրջանում Հայաստանին մեղադրում էին Իրանի հետ անօրինական բանկային գործարքներ կատարելու փորձի մեջ: Մեղադրանքներն էլ միջազգային հանրության առջև բարձրաձայնողն էլ Ադրբեջանն էր: Այդուհանդերձ, Իրանը որպես տարածաշրջանային համագործակցության նոր ֆորմատի գործընկեր ընտրեց Ադրբեջանին:
Այս ընտրությունը պայմանավորված է երեք հիմնական պատճառով.
1) Հայաստանի դիվանագիտական օղակների դանդաղկոտությունը: Քանի դեռ Ադրբեջանի դիվանագետները բազմաթիվ հանդիպումներ են անց կացնում Իրանի կառավարության հետ և կնքում համաձայնագրեր, ՀՀ արտգործնախարարությունը հազիվ հասցնում է հուշագրեր կնքել: Ավելին՝ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցումից հետո ցանկացած տնտեսական պայմանագիր Հայաստանի և Իրանի միջև պետք է Մոսկվայի կողմից էլ հավանության արժանանա, ինչն իր հերթին կապում է Հայաստանի ձեռքերը:
2) Չնայած նրան, որ դժվար է Իրանի հանդեպ պատժամիջոցների հանումից հետո ԻԻՀ-ՀՀ հարաբերությունների ընթացքը կտրուկ աճ անվանել, մի հարցում Հայաստանը կարողացել է այդուհանդերձ նախաձեռնող լինել, այն է՝ Իրանի և Եվրասիական Տնտեսական Միության միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը: Թեև նախաձեռնությունը Հայաստանինն էր, սակայն փաստացի Ադրբեջանը կստանա դրա իրագործման հիմնական օգուտը, քանի որ բեռնափոխադրումները Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև այսուհետ տեղի կունենան Ադրբեջանի տարածքով: Սա միայն Իրանի և Ադրբեջանի նախապատվություններով չի պայմանավորված: Նմանօրինակ փոփոխությունը անհնար կլիներ առանց Մոսկվայի համապատասխան նախապատվությունների առկայության: Բաքվի եռակողմ հանդիպումը ևս մեկ անգամ հստակորեն ցույց տվեց Ռուսաստանի համար Ադրբեջանի կարևորությունը: Ադրբեջանին ԵԱՏՄ-ին կապելու համար փաստորեն Մոսկվան տալիս է նրան կարկանդակներ՝ տնտեսական նոր շահերի տեսքով, մինչդեռ Հայաստանի արդեն իսկ քայքայված տնտեսությանը բաժին են հասնում միայն մտրակներ:
3) Կարևոր է նաև այն, որ Բաքվի եռակողմ հանդիպումը փաստացի ևս մեկ անգամ ամրագրեց Հայաստանի հանդեպ Իրանի վերաբերմունքի որոշակի փոփոխությունը: Նախ և առաջ փոխվել է Իրանի վերաբերմունքը ղարաբաղյան հակամարտությանը: Եթե նախկինում Իրանը հնարավորինս չեզոք դիրք էր գրավում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում, ապա այդ չեզոքությունը կարծես գնալով ավելի և ավելի է չքանում: Մասնավորապես Իրանը սկսել է պարբերաբար շեշտել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Այս անգամ ևս ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին, թեև աղոտ, սակայն հղում կատարել է տարածքային ամբողջականության սկզբունքին և խաղաղ ճանապարհով Լեռնային ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտությանը: ԻԻՀ նախագահը նաև Ալիև-Պուտին-Ռոհանի հանդիպման ընթացքում հայտնել է իր երկրի պատրաստակամությունը մասնակցել խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Ուստի զարմանալի չէ, որ իրանցի վերլուծաբաններից ոմանք անցած օրերին ակտիվորեն պնդում էին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը միջազգայինից՝ տարածաշրջանային հարթակ տեղափոխելու անհրաժեշտության մասին: Այսպես, օրինակ, ԻԻՀ-ՌԴ հարաբերությունների և Եվրասիական տարածաշրջանի զարգացումների ուսումնասիրությամբ զբավող Ջահանգիր Քյարիմին համարում է, որ պետք է տարածաշրջանային հարցերը կարգավորեն Իրանը, Ռուսաստանը և Թուրքիան: Ավելին՝ ըստ նրա՝ Բաքվում Մոսկվան առաջին անգամ ցույց տվեց իր այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու իր պատրաստակամությունը:
Փաստորեն, Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան տնտեսական հարաբերությունների կտրուկ աճի և Բաքվում կայացած Ալիև-Պուտին-Ռոհանի քննարկումները միանշանակ վկայում են ՀՀ տարածաշրջանային քաղաքականության ևս մի ձախողման մասին, քանի որ տարածաշրջանի միակ իսկապես չեզոք երկիրը բռնել է ապաչեզոքացման ուղին:

Иран от проармянского до проазербайджанского
8 августа, трехсторонняя встреча Азербайджан-Иран-Россия, состоявшаяся в Баку, стала предметом беспрецедентного внимания.
Примечательно, что такая трехсторонняя региональная встреча с участием Ирана, была организована впервые. В прошлом, Иран не участвовал ни в одном из трехсторонних обсуждений с участием южно-кавказской республики и РФ. Несмотря на то, что инициатором организации этой встречи представляется Баку, возникает вопрос- почему Иран выбрал ареной для первой региональной дискуссии, именно столицу Азербайджана? Хотя Иран ни с одной из трех республик Закавказья не имеет каких-либо ярко выраженных противоречий, тем не менее,  в отношениях с Азербайджаном имел некоторую напряженность в течение многих десятилетий. Отношения Тегерана с Арменией и Грузией, напротив, в постсоветский период всегда были значительно теплее.
Более того, в отличие от Азербайджана, отношения Тегерана с Арменией были самыми теплыми, как минимум настолько, что в период санкций против Ирана, Армению обвиняли в попытках совершения незаконных сделок с иранскими банками. А освещал обвинения перед международным сообществом- Азербайджан. В любом случае, Иран, для регионального сотрудничества нового формата, выбрал Азербайджан.
Этот выбор обусловлен тремя основными причинами:
1) Медлительность в дипломатических кругах Армении. Пока азербайджанские дипломаты проводят ряд встреч с иранским правительством и подписывают соглашения, МИД РА едва успевает заключать меморандумы. Кроме того, после вступления Армении в ЕАЭС, любое экономическое соглашение между Ираном и Арменией, должно получить одобрение со стороны Москвы, что, в свою очередь, связывает Армению по рукам.
2) Несмотря на то, что после снятия санкций против Ирана, трудно говорить про резкий подъем ирано-армянских отношений, но в одном вопросе Армения смогла стать инициатором- это создание зоны свободной торговли между Ираном и ЕАЭС. Хотя инициатива со стороны  Армении, все же, фактическое преимущество от ее реализации получит Азербайджан, так как перевозка грузов между Ираном и ЕАЭС будет осуществляться по территории Азербайджана. Это обусловлено не только предпочтениями Ирана и Азербайджана. Такое изменение было бы невозможно без соответствующих предпочтений Москвы. Трехсторонняя встреча в Баку еще раз наглядно продемонстрировала важность Азербайджана для России. Фактически, чтобы подключить Азербайджан к ЕАЭС, Москва дает ему пряники в виде новых экономических интересов, в то время, как уже распадающейся экономике Армении, достается только кнут.
3) Важно также то, что трехсторонняя встреча в Баку в очередной раз подтвердила изменение отношения Ирана к Армении. Во-первых, изменилось отношение Ирана к карабахскому конфликту. Если в прошлом Иран занимал нейтральную позицию, насколько это возможно, в вопросе урегулирования карабахского конфликта, то сейчас, кажется, нейтральность все больше и больше улетучивается. В частности, Иран начал переодически подчеркивать территориальную целостность Азербайджана. На этот раз также, президент ИР Хасан Рухани, хотя и туманно, но сослался на принцип территориальной целостности и на необходимость мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Президент Ирана, на встрече Алиев-Путин-Рухани, также выразил готовность своей страны к участию в процессе мирного урегулирования конфликта. Поэтому не удивительно, что некоторые иранские аналитики в последние дни активно настаивали на необходимости перехода вопроса урегулирования карабахского конфликта с международной, на региональную платформу. Так, например, занимающийся исследованиями ирано-российских отношений и Евразийских региональных событий Джахангир Керим считает, что региональные проблемы должны решать- Иран, Россия и Турция. Кроме того, по его словам, в Баку, Москва впервые показала свою готовность предпринять шаги в этом направлении.
На самом деле, быстрый рост экономических отношений Иран-Азербайджан-Россия и обсуждения состоявшиеся на встрече Алиев-Путин-Рухани в Баку, однозначно свидетельствуют об очередном провале региональной политики РА, так как единственная, поистине нейтрально настроенная страна, выбрала путь денейтрализации.