Իրանը պրո-հայկականից պրո-ադրբեջանական
Օգոստոսի 8-ին բաքվում կայացած Ադրբեջան-Իրան-Ռուսաստան եռակողմ հանդիպումը աննախադեպ ուշադրության առարկա էր դարձել:
Ուշագրավ է, որ նմանօրինակ եռակողմ տարածաշրջանային հանդիպում Իրանի մասնակցությամբ առաջին անգամ էր կազմակերպվում: Նախկինում Իրանը որևէ հարավկովկասյան հանրապետության և ՌԴ-ի մասնակցությամբ եռակողմանի քննարկման չի մասնակցել: Թեև որպես այս հանդիպման կազմակերպման նախաձեռնող է ներկայացվում Բաքուն, հարց է ծագում՝ ի՞նչու Իրանը առաջին տարածաշրջանային քննարկման համար ասպարեզ ընտրեց հենց Ադրբեջանի մայրաքաղաքը: Թեև Իրանը Անդրկովկասյան երեք հանրապետություններից ոչ մեկի հետ վառ արտահայտված հակասություններ չունի, այդուհանդերձ Ադրբեջանի հետ նրա հարաբերությունները տասնամյակներ շարունակ որոշակի լարվածություն ունեցել են: Թեհրանի հարաբերությունները Հայաստանի և Վրաստանի հետ, ընդհակառակը, հետխորհրդային շրջանում միշտ զգալիորեն ավելի ջերմ են եղել:
Ավելին՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, Հայաստանի հետ Թեհրանի հարաբերությունները նախկինում մամենաջրմն էին ՝ առնվազն այնքանով, որ Իրանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման ժամանակաշրջանում Հայաստանին մեղադրում էին Իրանի հետ անօրինական բանկային գործարքներ կատարելու փորձի մեջ: Մեղադրանքներն էլ միջազգային հանրության առջև բարձրաձայնողն էլ Ադրբեջանն էր: Այդուհանդերձ, Իրանը որպես տարածաշրջանային համագործակցության նոր ֆորմատի գործընկեր ընտրեց Ադրբեջանին:
Այս ընտրությունը պայմանավորված է երեք հիմնական պատճառով.
1) Հայաստանի դիվանագիտական օղակների դանդաղկոտությունը: Քանի դեռ Ադրբեջանի դիվանագետները բազմաթիվ հանդիպումներ են անց կացնում Իրանի կառավարության հետ և կնքում համաձայնագրեր, ՀՀ արտգործնախարարությունը հազիվ հասցնում է հուշագրեր կնքել: Ավելին՝ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցումից հետո ցանկացած տնտեսական պայմանագիր Հայաստանի և Իրանի միջև պետք է Մոսկվայի կողմից էլ հավանության արժանանա, ինչն իր հերթին կապում է Հայաստանի ձեռքերը:
2) Չնայած նրան, որ դժվար է Իրանի հանդեպ պատժամիջոցների հանումից հետո ԻԻՀ-ՀՀ հարաբերությունների ընթացքը կտրուկ աճ անվանել, մի հարցում Հայաստանը կարողացել է այդուհանդերձ նախաձեռնող լինել, այն է՝ Իրանի և Եվրասիական Տնտեսական Միության միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը: Թեև նախաձեռնությունը Հայաստանինն էր, սակայն փաստացի Ադրբեջանը կստանա դրա իրագործման հիմնական օգուտը, քանի որ բեռնափոխադրումները Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև այսուհետ տեղի կունենան Ադրբեջանի տարածքով: Սա միայն Իրանի և Ադրբեջանի նախապատվություններով չի պայմանավորված: Նմանօրինակ փոփոխությունը անհնար կլիներ առանց Մոսկվայի համապատասխան նախապատվությունների առկայության: Բաքվի եռակողմ հանդիպումը ևս մեկ անգամ հստակորեն ցույց տվեց Ռուսաստանի համար Ադրբեջանի կարևորությունը: Ադրբեջանին ԵԱՏՄ-ին կապելու համար փաստորեն Մոսկվան տալիս է նրան կարկանդակներ՝ տնտեսական նոր շահերի տեսքով, մինչդեռ Հայաստանի արդեն իսկ քայքայված տնտեսությանը բաժին են հասնում միայն մտրակներ:
3) Կարևոր է նաև այն, որ Բաքվի եռակողմ հանդիպումը փաստացի ևս մեկ անգամ ամրագրեց Հայաստանի հանդեպ Իրանի վերաբերմունքի որոշակի փոփոխությունը: Նախ և առաջ փոխվել է Իրանի վերաբերմունքը ղարաբաղյան հակամարտությանը: Եթե նախկինում Իրանը հնարավորինս չեզոք դիրք էր գրավում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում, ապա այդ չեզոքությունը կարծես գնալով ավելի և ավելի է չքանում: Մասնավորապես Իրանը սկսել է պարբերաբար շեշտել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Այս անգամ ևս ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին, թեև աղոտ, սակայն հղում կատարել է տարածքային ամբողջականության սկզբունքին և խաղաղ ճանապարհով Լեռնային ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտությանը: ԻԻՀ նախագահը նաև Ալիև-Պուտին-Ռոհանի հանդիպման ընթացքում հայտնել է իր երկրի պատրաստակամությունը մասնակցել խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Ուստի զարմանալի չէ, որ իրանցի վերլուծաբաններից ոմանք անցած օրերին ակտիվորեն պնդում էին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը միջազգայինից՝ տարածաշրջանային հարթակ տեղափոխելու անհրաժեշտության մասին: Այսպես, օրինակ, ԻԻՀ-ՌԴ հարաբերությունների և Եվրասիական տարածաշրջանի զարգացումների ուսումնասիրությամբ զբավող Ջահանգիր Քյարիմին համարում է, որ պետք է տարածաշրջանային հարցերը կարգավորեն Իրանը, Ռուսաստանը և Թուրքիան: Ավելին՝ ըստ նրա՝ Բաքվում Մոսկվան առաջին անգամ ցույց տվեց իր այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու իր պատրաստակամությունը:
Փաստորեն, Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան տնտեսական հարաբերությունների կտրուկ աճի և Բաքվում կայացած Ալիև-Պուտին-Ռոհանի քննարկումները միանշանակ վկայում են ՀՀ տարածաշրջանային քաղաքականության ևս մի ձախողման մասին, քանի որ տարածաշրջանի միակ իսկապես չեզոք երկիրը բռնել է ապաչեզոքացման ուղին:

• 15-08-2016 17:30:21   | Armenia  |  Articles and Analyses
The Azerbaijan-Iran-Russia trilateral meeting in Baku on August 8 has become a subject of unprecedented attention.
Interestingly, such a trilateral regional meeting with the participation of Iran was organized for the first time. There had been no previous instance of Iran’s participation in a trilateral meeting with Russia and a South Caucasian country. And though Baku is presented as the initiator of this meeting, a question arises. Namely, why did Iran choose Azerbaijan’s capital as the arena for the first regional discussion? Though Iran does not have any pronounced contradictions with any of the three Transcaucasian republics, nevertheless there has been some tension in its relations with Azerbaijan for decades. Conversely, Tehran’s relations with Armenia and Georgia have always been considerably warmer during the post-Soviet period.
Moreover, in contrast to Azerbaijan, Tehran’s relations with Armenia used to be the warmest at least so much that during the period of sanctions against Iran, Armenia was accused of an attempt to enter into illegal bank transactions with Iran. And the country voicing the related accusations in front of the international community was Azerbaijan. Nevertheless, Iran chose Azerbaijan as a partner for the new regional cooperation format.
There are three main reasons for this choice:
1) The first reason is the tardiness of the Armenian diplomatic circles. While the Azerbaijani diplomats are having numerous meetings with the Iranian Government representatives, the Armenian Foreign Ministry barely manages to sign memoranda. Moreover, after Armenia became member of the EAEU, any economic agreement between Armenia and Iran should also be approved by Moscow, a circumstance that in its turn limits Armenia’s possibilities to act.
2) It is difficult to call Iran-Armenia relations quickly growing ones after the sanctions against Iran were lifted. However, there has been one issue in which Armenia has been the initiator. That is the creation of a free trade zone between Iran and the Eurasian Economic Union. And though the initiative belonged to Armenia, Azerbaijan will benefit most from its implementation because from now on the cargo transportation between Iran and the EAEU will be done through the territory of Azerbaijan. And this is not related to Iran’s and Azerbaijan’s preferences only. Such a change would have been impossible if not for the presence of respective preferences by Moscow. The trilateral meeting in Baku once again pointed to the importance of Azerbaijan for Moscow. In order to tie Azerbaijan to the EAEU, Moscow gives new “sweets” in the form of economic interests to it, while the already devastated economy of Armenia gets the “lashes” only.
3) It is also important that the trilateral meeting in Baku once again showed that there is some change in Iran’s attitude towards Armenia. In the first place, there is a change in Iran’s attitude towards the Nagorno Karabagh conflict. Previously, Iran used to adopt quite a neutral position on the regulation of the Nagorno Karabagh issue. However, that neutrality is increasingly vanishing. In particular, Iran has started to periodically put a stress on the territorial integrity of Azerbaijan. This time, too, IRI President Hassan Rouhani has made a vague reference to the principle of territorial integrity and the necessity of peaceful resolution of the Nagorno Karabagh conflict. Hence, it is not surprising that some Iranian analysts have been actively insisting on the necessity of transferring the Karabagh regulation process from the international platform to the regional one. For instance, Jahangir Karimi, who studies the Iran-Russia relations and the Eurasian regional developments, considers that the regional issues should be regulated by Iran, Russia and Turkey. Moreover, according to him, Moscow showed its willingness to take steps in that direction for the first time during the meeting in Baku.
In fact, the rapid growth of Iran-Azerbaijan-Russia economic relations and the Aliev-Putin-Rouhani meetings held in Baku serve as an evidence of Armenia’s yet another failure of regional policy because the only truly neutral country in the region has taken the path of de-neutralization.