Այսօր 130 միլիոն մարդ գոյատևում է հատկացվող մարդասիրական օգնության շնորհիվ. Բան Կի-մուն
Ըստ վիճակագրական տվյալների այսօր 130 միլիոն մարդ գոյատևում է հատկացվող մարդասիրական օգնության շնորհիվ: Եթե բոլոր կարիքավոր մարդկանց միասին վերցնենք, ապա նրանք կկազմեն տասներորդ ամենաբազմամարդ ազգը երկրի վրա:
Այս թվերն իսկապես ապշեցուցիչ են, սակայն ներկայացնում են ընդհանուր պատկերի միայն մի փոքր մասը: Այս վիճակագրության հետևում կանգնած են անհատներ, ընտանիքներ և համայնքներ, որոնց կյանքն ամբողջությամբ խարխլված է: Սրանք նույնպիսի մարդիկ են, ինչպես և դուք ու ես. երեխաներ, կանայք, տղամարդիկ, որոնք ամեն օր բախվում են ծանր խնդիրների լուծման հետ: Սրանք ծնողներ են, որ պետք է ընտրեն, թե ինչ գնեն երեխաների համար առաջին հերթին, ուտելի՞ք, թե դեղորայք. սրանք երեխաներ են, որ պետք է ընտրեն դպրոց գնալ, թե՞ ընտանիքին օգնելու համար աշխատանքի գնալ. ընտանիքներ են, որոնք ռմբակոծության ժամանակ կամ պետք է ռիսկի ենթարկելով իրենց կյանքը մնան տանը, կամ դիմեն ծովով վտանգավոր փախուստի:
Այսօր մենք չունենք պարզ ու արագ լուծումները վերացնելու այն ճգնաժամային պայմանները, որ մարդկանց գցել են նման ծանր իրավիճակի մեջ: Բայց կան բաներ, որ մենք բոլորս կարող ենք անել՝ այսօր և ամեն օր: Մենք կարող ենք ցուցաբերել կարեկցանք, մենք կարող ենք բարձրացնել մեր ձայնը անարդարության դեմ և մենք կարող ենք աշխատել հանուն փոփոխության:
Մարդասիրության համաշխարհային օրը ամենամյա հիշեցում է, որ պետք է գործել հանուն  տառապանքների  մեղմացման: Սա նաև առիթ է ըստ արժանվույն գնահատելու այն աշխատանքը, որ իրականացնում են մարդասիրական ոլորտի աշխատողներն ու կամավորները ճգնաժամերի դեմ պայքարի առաջնագծում:  Ես հարգանքի տուրք եմ մատուցում բոլոր այն նվիրյալ կանանց և տղամարդկանց, ովքեր վտանգելով իրենց կյանքը  օգնում են նրանց,  ում կյանքին ավելի մեծ վտանգ է սպառնում:
Այսօր, ես կոչ եմ անում բոլորին միանալ Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից իրականացվող «Աշխարհ, որ կնախընտրեիք ունենալ»  քարոզարշավին: Ի լրումն նրան, որ այս քարոզարշավն ուղղված է իրազեկության բարձրացմանն ու կարեկցանքի  առաջացմանը, այն  ունի նաև կոնկրետ նպատակ` հայթայթել գումարներ ՄԱԿ-ի արտակարգ իրավիճակների արձագանքման կենտրոնական հիմնադրամի համար և աջակցություն ցուցաբերած բոլոր  անհատներին գրանցել որպես «մարդասիրության սուրհանդակներ»: Մենք բոլորս պետք է պահանջենք մեր հասարակություններից և կառավարություններից մարդասիրությունը դասել ամեն ինչից վեր:
Ավելի վաղ այս տարի, 9000 մարդ Ստամբուլում մասնակցեց Համաշխարհային մարդասիրական գագաթնաժողովին: Համաշխարհային առաջնորդները իրենց վրա հանձնառություն վերցրեցին վերափոխել հակամարտության, աղետի և բարձր խոցելիության պայմաններում ապրող մարդկանց կյանքը: Նրանք միավորվեցին մարդասիրությանն ուղղված օրակարգի և այդ օրակարգի շրջանակներում ընդունված ոչ ոքի չանտեսելու մասին պարտավորության շուրջ:
Այս խոստումը նաև Կայուն զարգացման նպատակների կենտրոնական բաղադրիչն է, որի կիզակետում են գտնվում մարդու իրավունքների, դիմակայունության ապահովման ու աղքատության վերացման հարցերը: 17 գլոբալ նպատակների իրականացումը 15-ամյա ծրագիր է, ուղղված կարիքների ու խոցելիության նվազեցմանն ու ամբողջ աշխարհում խաղաղության, արժանապատվության և բոլորի համար հավասար հնարավորությունների ստեղծման ապահովմանը: Այս ճանապարհին միասնական հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի մեզանից յուրաքանչյուրը ստանձնի իրեն հասանելիք դերը: Մեզանից յուրաքանչյուրը կարող է ունենալ իր ներդրումը աշխարհը փոխելու հարցում: Այս Համաշխարհային մարդասիրության օրը եկեք միավորվենք հանուն մարդկության և ցույց տանք, որ մենք անում ենք և կանենք ամեն ինչ, որպեսզի ոչ ոք չանտեսվի:

ПОСЛАНИЕ ПО СЛУЧАЮ ВСЕМИРНОГО ДНЯ ГУМАНИТАРНОЙ ПОМОЩИ
130 миллионов человек нуждаются в гуманитарной помощи, чтобы выжить, — число, не имеющее аналогов в прошлом. Если свести этих людей вместе, то они составят десятое по численности населения государство Земли.
Это число поистине огромно, но это лишь часть общей картины. За статистическими данными скрываются конкретные люди, семьи и общины, жизнь которых была разрушена. Это такие же люди, как вы и я: дети, женщины и мужчины, которые ежедневно сталкиваются с необходимостью принимать мучительные решения. Это родители, которые вынуждены выбирать, что купить своим детям — еду или лекарства; дети, которым приходится выбирать между школой или работой для поддержки своих семей; семьи, которые должны либо остаться дома, рискуя попасть под бомбы, либо бежать по грозящему опасностью морю.
Не существует ни простых, ни быстрых способов устранить те кризисные ситуации, которые ввергли людей в это чрезвычайно трудное положение. Однако есть то, что можем делать все мы — сегодня и изо дня в день. Мы можем проявить сострадание, мы можем возвысить свой голос против несправедливости, и мы можем работать для того, чтобы добиться перемен.
Всемирный день гуманитарной помощи — это ежегодное напоминание о необходимости действий, призванных облегчить страдания. Это также одна из возможностей по достоинству оценить ту трудную работу, которую выполняют сотрудники гуманитарных структур и добровольцы на переднем крае борьбы с кризисами. Я хотел бы воздать должное этим преданным своему делу мужчинам и женщинам, которые смело идут навстречу опасности, чтобы помочь тем, кто подвергается гораздо большему риску.
Сегодня я настоятельно призываю каждого принять участие в проводимой Организацией Объединенных Наций кампании «Мир, который вы бы предпочли». Помимо того, чтобы повысить осведомленность и вызвать сочувствие, эта кампания имеет вполне конкретную цель: мобилизовать средства для созданного Организацией Объединенных Наций Центрального фонда реагирования на чрезвычайные ситуации и записать оказавших поддержку людей со всего мира в ряды тех, кого называют «посланцами человечности». Мы все должны потребовать от своих обществ и правительств, чтобы они поставили гуманитарные вопросы на первое место.
В этом году 9000 участников собрались в Стамбуле на первый Всемирный саммит по гуманитарным вопросам. Мировые лидеры взяли на себя обязательство изменить жизнь людей, живущих в условиях конфликтов, стихийных бедствий и острой уязвимости. Они объединились на основе Повестки дня в интересах человечества и принятого в ее рамках обязательства не оставить никого позади.
Это обещание является также центральным элементом целей в области устойчивого развития. Эти 17 глобальных целей, основное внимание в которых уделяется правам человека, жизнестойкости и искоренению нищеты, представляют собой 15-летний план сокращения масштабов нужды и уязвимости и обеспечения мира, достоинства и возможностей для всех. Для того чтобы успешно пройти этот совместный путь, нужно, чтобы каждый сыграл свою роль. Каждый из нас может внести свою лепту. В этот Всемирный день гуманитарной помощи давайте объединимся во имя человечности и покажем, что мы не можем оставить никого позади и не допустим этого.