Ռուսաստանն այլևս չի օգտագործում Համադանում գտնվող ռազմաբազան. Իրանի արտգործնախարարություն
Ռուսաստանն ավարտել է Իրանում Համադան ռազմական բազայի օգտագործումը: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել են Իրանի արտգործնախարարությունում:
«Ռուսաստանն Իրանում չունի բազա: Նրանք իրականացնում էին գործողություն, որն այդ պահին ավարտված է»,- նշել են նախարարությունում:
Ավելի վաղ, ԶԼՄ-ները գրել էին, որ Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունը դիմել է Իրաքին և Իրանին վերջիններիս օդային տարածքով թևավոր հրթիռների թռիչքներ իրականացնելու թույլտվության խնդրանքով:
Օգոստոսի 16-ին պարզ էր դարձել, որ ռուսական հրթիռակոծիչները ժամանել են Համադանում գտնվող իրանական բազա: Ենթադրվում է, որ Իրաքը թույլատրել է ռուսական թևավոր հրթիռներին թռչել իր օդային տարածքով: Միևնույն ժամանակ Թեհրանը նշել է, որ Ռուսաստանը կարող է օգտագործել իրանական ավիաբազան Համադանում այնքան ժամանակով, որքանով որ հարկ կհամարի:

Иран: РФ уже не использует военную базу Хамадан
Россия завершила использование военный базы Хамадан в Иране. Об этом заявили в министерстве иностранных дел Ирана, передает Tasnim.
"У России нет базы в Иране, она здесь не базируется. Они выполнили эту операцию, и она на данный момент завершена", - сказали в министерстве.
Ранее СМИ писали, что Минобороны России обратилось к Ираку и Ирану с просьбой разрешить пролет в их воздушном пространстве крылатых ракет.
16 августа стало известно, что российские бомбардировщики прибыли на иранскую базу в Хамадане. Похоже, Ирак разрешил пролет российских крылатых ракет по своей территории.
При этом Тегеран отметил, что Россия может использовать иранскую авиабазу Хамадан столько времени, сколько сочтет нужным.