Իսրայելում հանցավոր խմբավորումը ստիպել է ուկրաինացի հաշմանդամներին մուրացկանությամբ զբաղվել
Իսրայելական ոստիկանությունը ձերբակալել է վեց կասկածյալների, ովքեր Ուկրաինաից Իսրայել են բերել խուլերի և ստիպել մուրացկանությամբ զբաղվել:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ`այդ մասին հայտնել է իրավապահ մարմինների պաշտոնական ներկայացուցիչ Միխայել Զինգերմանը:
Հետախուզության տվյալներով` հաշմանդամություն ունեցող անձանց ստիպել են աշխատել` նրանցից խլելով անձնագրերը, պարբերաբար ծեծելով և նրանցից վերցնելով հավաքված ամբողջ գումարները:
Տեղեկացվում է, որ ոստիկանները միգրացիոն ծառայության աշխատակիցների հետ մեկտեղ բնակարաններից մեկում հայտնաբերել են 10 ուկրաինացի հաշմանդամների, սակայն հետախուզությունը ենթադրում է, որ տուժողների թիվն ավելի շատ:
«Ինչպես մենք պարզեցինք, այս մաբողջ գործընթացը ձգվում է մոտավորապես տարի ու կես: Որոշ խմբեր բերվել են, հետո նրանց ճանապարհել են և բերել նորերին: Ամենայն հավանականությամբ մարդկանց խաբեությամբ Իսրայել են բերել ծանոթների և սոցիալական ցանցերի միջոցով: Գործողությունները ընթացել են Ուկրաինայում»,- ասել է Զինգերմանը:

В Израиле банда заставляла инвалидов из Украины попрошайничать
Израильская полиция арестовала шестерых местных жителей, которых подозревают в том, что они привозили из Украины глухонемых и силой заставляли их заниматься попрошайничеством, сообщил официальный представитель правоохранительных органов Михаэль Зингерман.
Инвалидов, по данным следствия, заставляли работать, изъяв у них паспорта, систематически избивая и отбирая практически все собранные деньги.
"Из Украины завозились глухонемые люди и использовались для работы нищими. Практически 90% собранных сумм у них забирали. Кроме того, что они их избивали, у нас есть подозрения на один случай изнасилования – один из подозреваемых изнасиловал глухонемую девушку", - сказал собеседник агентства.
Полицейские вместе с сотрудниками миграционной службы обнаружили в квартире в приморском городе Нетании десять украинских инвалидов, однако следствие подозревает, что потерпевших было больше.
"Весь этот процесс, как мы выяснили, длился примерно полтора года. Одни группы завозились, потом уезжали и завозились новые. По всей вероятности, (вербовка шла) через знакомых, социальные сети. Действия производились в Украине", - сказал Зингерман.