Ռուս-թուրքական փոխգործակցության վտանգը Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում
Ռուս-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ուղղակի ազդեցություն է ունենում սիրիական հակամարտության վրա, ի ցույց դնելով, թե ինչպես են ազդում հակամարտություններում ներգրավված մեծ խաղացողների շահերը ավելի փոքր կողմերի վրա:
Անցած տարվա նոյեմբերի դրությամբ սիրիական հակամարտությունում ներգրավված Թուրքիան ու Ռուսաստանը հանդես էին գալիս հակառակ բևեռներում: Մասնավորապես, Թուրքիան, մաս կազմելով Սիրիայում եւ Իրաքում ԱՄՆ հրամանատարությամբ գործող կոալիցիայի, պայքար էր մղում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ, միևնույն ժամանակ, աջակցելով Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին ընդդիմադիր ուժերին: Բացի սա, Թուրքիան հստակորեն հասկացնում էր, որ թույլ չի տա Սիրիայում քրդական ինքնավարության ձևավորումը: Ռուսաստանը, իր հերթին, ներգրավվելով սիրիական հակամարտությանն անցած տարվա սեպտեմբերից, հայտարարեց «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի եւ նախագահ Ասադին ցուցաբերվող աջակցության մասին: Սիրիայում Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի առճակատումը հանգեցրեց 2015 թվականի նոյեմբերին թուրք-սիրիական սահմանին ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչի խոցմանը, ինչը կտրուկ սրեց Մոսկվայի եւ Անկարայի հարաբերությունները:
Ստեղծված լարվածությունը պահպանվեց 2015-ի նոյեմբերից մինչեւ 2016-ի ամառը, որի ընթացքում կողմերը, մասնավորապես սիրիական հակամարտության «շրջանակներում», հանդես եկան միմյանց քննադատող-դատապարտող հայտարարություններով և միմյանց շահերին հակասող նախագծերով: Այդպիսի նախագծերից էր քրդական ինքնավարության ստեղծումը Սիրիայի հյուսիսում, ինչի հեղինակը, թեև կարելի է ասել, Միացյալ Նահանգներն է, բայց Մոսկվան ակտիվ ջանքեր էր գործադրում այդ հարցում ընթացիկ տարվա սկզբին:
Սակայն, չնայած այս ութ ամիսների ընթացքում թվում էր, թե Թուրքիայի և Ռուսաստանի շահերը Սիրիայում անհամատեղելի են, տեղի ունեցավ իրավիճակի կտրուկ փոփոխություն: Հունիսի 27-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ներողություն է խնդրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից ռուսական ռմբակոծիչը խոցելու համար: Անկարայի այս քայլից հետո սկսվեցին, պատկերավոր ասած, փոխադարձ գրկախառնությունները, որոնց ընթացքում հայտարարվեց նաև Սիրիայի հարցում համագործակցելու պատրաստակամության մասին:
Փաստելով, որ ռուս-թուրքական վերոնշյալ մերձեցումը տեղի էր ունենում Անկարայի եւ Արևմուտքի հարաբերություններում ընդհանուր առմամբ ձևավորվող լարվածության ֆոնին (կապված Թուրքիայում տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձով, ԵՄ-ի հետ միգրացիոն համաձայնագրերի կատարման եւ վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացի հետ), նկատենք, որ Սիրիայի հարցում ռուս-թուրքական մերձեցման ազդեցությունը իսկապես կտրուկ էր:
Ռուս-թուրքական մերձեցման ազդեցությունը առավել ծանր նստեց սիրիական հակամարտության կողմերից մեկի, քրդերի վրա:
Արդեն օգոստոսի 18-ից ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ հայտնվեցին այն մասին, որ Սիրիայի կառավարական բանակը հակամարտության 5 տարիների մեջ առաջին անգամ սկսել է հարվածներ հասցնել երկրի հյուսիս-արևելյան Հասակա քաղաքի ուղղությամբ, որը գտնվում է քրդերի վերահսկողության տակ: Սրան զուգահեռ, Թուրքիան ակտիվացրեց ռազմական գործողությունները Սիրիայի հետ սահմանին, հայտարարելով, որ հարվածներ է հասցնում միաժամանակ և քրդերի, և ԻՊ-ի դիրքերին:
Այն, որ Մոսկվայի դաշնակից Բաշար Ասադի զորքերը և Թուրքիայի զինված ուժերը միաժամանակ թիրախավորում են քրդերին, ցույց է տալիս, որ, թերևս, հենց այդպես է աշխատում ռուս-թուրքական համագործակությունը, երբ մոռացվում են նախկինում արված հայտարությունները եւ անտեսվում են առավել փոքր խաղացողների շահերը: Զերծ մնալով Սիրիայում ռուս-թուրքական առանցքի և դրան Իրանի հնարավոր միացման հեռու գնացող նպատակների եւ հնարավորությունների մասին խոսելուց, նշենք միայն, որ Սիրիայի օրինակով կարելի է տեսնել, թե ինչի կարող է հանգեցնել ռուս-թուրքական փոխգործակցությունը, երբ խոսվում է «հակամարտությունների կարգավորման» մասին, այդ թվում, ցավոք, նաև Ղարաբաղյան հակամարտության, քանի որ Ռուսաստանի թեթև ձեռքով Թուրքիան կարող է ներգրավվել նաև այս «կարգավորմանը»:
Մասնավորապես, հենց ռուս-թուրքական մերձեցումից հետո Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուի շուրթերից հնչեց հայտարարությունը, թե Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կարող է քննարկվել Ռուսաստան-Թուրքիա-Ադրբեջան ձևաչափով: Սրա հետ մեկտեղ, Ռուսաստանը, որը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, դեմ չէ Թուրքիայի առավել ակտիվ ներգրավվմանը բանակցային գործընթացին: Մասնավորապես, եթե նախկինում Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցություններում և կարգավորման գործընթացում նախաձեռնությունը Մինսկի խմբի համանախագահներինն էր, ապա հիմա Վլադիմիր Պուտինը հայտնում է, որ որպես հակամարտության գարանտ կարող է հանդես գալ Մինսկի խմբի ԱՆԴԱՄ երկրներից որևէ մեկը: Այս ամենը նախադրյալներ է ստեղծում ենթադրելու, որ ռուս-թուրքական գրկախառնությունների եւ «սիրառատ առևտրի» թիրախում կարող է հայտնվել նաեւ Ղարաբաղյան հարցը, և ինչպես Սիրիայում փոխվեցին Անկարայի եւ Մոսկվայի դիրքորոշումները, այդպես էլ նման բան կարող է տեղի ունենալ Ղարաբաղում:

Опасность турецко-российского сотрудничества в вопросе карабахского конфликта
Нормализация турецко-русских отношений оказывает непосредственное влияние на сирийский конфликт, демонстрируя, как интересы вовлеченных в конфликты крупных игроков влияют на малые стороны конфликта.
По состоянию на ноябрь прошлого года, вовлеченные в сирийский конфликт Россия и Турция, были по разные стороны баррикад. В частности, Турция, будучи частью коалиции под командованием США в Сирии и Ираке, боролась против террористической группировки «Исламское государство», в то же время, поддерживая оппозиционные силы сирийского президента Башара Асада. Кроме того, Турция четко давала понять, что не допустит формирование курдской автономии в Сирии. Россия, в свою очередь, вовлеченная в сирийский конфликт в сентябре прошлого года, объявила о борьбе против «Исламского государства» и поддержке президента Асада. В Сирии конфронтация между Россией и Турцией привела к сбитию российского бомбардировщика Су-24 на турецко-сирийской границе в ноябре 2015, что резко обострило отношения между Москвой и Анкарой.
Напряженность сохранялась с ноября 2015 до лета 2016, в ходе чего стороны, в частности, "в рамках" сирийского конфликта, выступили с взаимно осуждающе- обвинительными заявлениями и проектами, противоречащими интересам друг друга. Одним из таких проектов было создание курдской автономии на севере Сирии, автором которого, можно сказать, являлись Соединенные Штаты, но Москва прилагала активные усилия в этом направлении в начале текущего года.
Тем не менее, несмотря на то, что в течении восьми месяцев интересы Турции и России в Сирии казались несовместимыми, произошло резкое изменение ситуации. 27 июня стало известно, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган извинился перед президентом Владимиром Путиным за сбитый российский бомбардировщик. После этого шага Анкары, начались, образно говоря, взаимные объятия, в ходе которых они также заявили о своей готовности сотрудничать в вопросе Сирии.
Констатируя, что вышеупомянутое сближение России и Турции происходило, в целом, на фоне напряженности в отношениях между Анкарой и Западом (в связи с попыткой военного переворота в Турции, с выполнением миграционных соглашений с ЕС и процессом либерализации визового режима), заметим, что влияние турецко-российского сближения было действительно резким .
Влияние сближения России с Турцией тяжелее всего сказалось на одну из сторон сирийского конфликта- курдах.
Уже с 18 августа, в СМИ появлялась информация о том, что сирийская правительственная  армия, впервые за 5 лет конфликта, начала атаки по направлению города Эль-Хасака в северо-восточной части страны, который находится под контролем курдов. Параллельно с этим, Турция активизировала военные операции на границе с Сирией, утверждая, что наносит удары и по курдам, и по позициям ИГ.
Тот факт, что войска союзника Москвы Башара Асада и вооруженные силы Турции одновременно ориентируются на курдов, показывает, что, возможно, именно так работает российско-турецкое сотрудничество, когда заявления, сделанные в прошлом забыты и проигнорированы интересы более мелких игроков. Воздерживаясь от разговоров про русско-турецкую ось в Сирии и далеко идущих целей и возможностей присоединения к ней Ирана, отметим только, что на примере Сирии можно увидеть, к чему может привести русско-турецкое сотрудничество, когда речь идет о разрешении конфликтов, в том числе, к сожалению, карабахского конфликта, так как с легкой руки России, Турция может быть вовлечена также в это "урегулирование".
В частности, после сближения России с Турцией, из уст министра иностранных дел Турции  Чавушоглу прозвучало заявление, что вопрос карабахского конфликта может обсуждаться в формате Россия-Турция-Азербайджан. В то же время, Россия, которая является сопредседателем Минской группы ОБСЕ, не против более активного участия Турции в переговорном процессе. В частности, если переговоры о процессе урегулирования карабахского конфликта и инициатива была у сопредседателей Минской группы, теперь Владимир Путин сообщает, что в качестве гаранта может выступать какая-либо из стран-членов Минской группы ОБСЕ. Все это создает предпосылки предположить, что под прицелом турецко-русских взаимных объятий и "любвеобильной торговли" может оказаться карабахский вопрос, и как изменились позиции Москвы и Анкары в Сирии, так, подобное может произойти и в Карабахе.