ՄԱԿ-ի առաջին շարասյունները Հալեպի 80 հազար բնակչության համար հումանիտար օգնություն կհասցնեն
ՄԱԿ-ի հումանիտար շարասյունները, որոնք պետք է սիրիական կողմի հետ համաձայնեցված 48-ժամյա հրադադարի առաջին իսկ պահին ուղևորվեն Հալեպի արևելյան մաս, տեղի 80 հազար բնակչությանը մթերք կհասցնեն: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի գծով ՄԱԿ-ի գլլխավոր քարտուղարի հատուկ բանագնացի խորհրդական Յան Էգելանը:
Նրա տեղեկացմամբ` երթուղին անցնելու է թուրքական սահմանով և առաջին 48 ժամյա ամեն շաբաթյա ընդմիջման ընթացքում իրենք պատրաստ են 20 հազար բեռնատարից  բաղկացած շարասյուն ուղարկել բնակչությանը հումանիտար օգնություն հասցնելու համար:
Էլեգանի խոսքերով` միաժամանակ անհրաժեշտ է էականորեն բավարարել Հալեպի արևմտյան հատվածում աճող հումանիտար պահանջները: Այնտեղ նմանատիպ օգնություն կուղարկվի Դամասկոսի կողմից:
Խորհրդականն առանձնակի հիշեցրել է Հալեպում էլեկտրամատակարարման վերականգնման անհրաժեշտության մասին: Նրա կարծիքով` դրա համար անհրաժեշտ կլինի քաղաքի արևմտյան հատվածում վերանորոգել վնասված էլեկտրասյունները:

Первые конвои ООН доставят продукты для 80 тыс. жителей Алеппо
Гуманитарные конвои ООН, которые должны будут отправиться в первый же согласованный сторонами сирийского конфликта 48-часовой перерыв в боевых действиях, доставят продукты для 80 тыс. жителей восточной части Алеппо. Об этом заявил в четверг советник спецпосланника генерального секретаря ООН по Сирии Ян Эгеланн.
"Маршрут пройдет через турецкую границу, и в первый же 48-часовой еженедельный перерыв мы готовы направить два конвоя по 20 тыс. грузовиков, которые доставят продукты для 80 тыс. человек на востоке Алеппо", - сказал Эгеланн. "Одновременно необходимо удовлетворить существенно возросшие гуманитарные нужды в западной части Алеппо. Туда (грузы) будут доставляться со стороны Дамаска", - добавил он.
Отдельно советник упомянул о необходимости восстановления электроснабжения в Алеппо. По его словам, для этого потребуется устранить повреждения на электростанции в южной части города. "Это позволит обеспечить электричеством 1,8 млн жителей города как на востоке, так и на юге, а также возобновить подачу воды", - сказал Эгеланн.