Թուրքիան ԻՊ-ի դեմ սկսած պատերազմը բացատրել է փախստականների նոր հոսքի կանխմամբ
Թուրք վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը պատմել է, որ Թուրքիան իր սահմաններն ԻՊ ահաբեկիչներից ազատագրում է փախստականների նոր հոսքը կանխելու համար: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` նա նաև նշել է, որ Սիրիայում և Իրաքում ստեղծված իրավիճակը պետք է քննարկել ԵՄ մակարդակով:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան օգոստոսի 24-ին Սիրիա է մտցրել իր զորքերը: Մարտական գործողություններում ներգրավված են հրետանային, օդային և ցամաքային ուժերը: Գործողությունները ընթանում են միջազգային կոալիցիայի ինքնաթիռների աջակցությամբ:
Նշվում է, որ երեկ թուրքական զորքերը մտել են Ջերաբլուս քաղաք, որը հանդիսանում է Սիրիայի հետ սահմանակից առանցքային քաղաք: Այդ քաղաքի գրավումը կանխել էր այդ շրջանում քրդերի միավորումը:

Турция объяснила войну против ИГ мигрантами
Турецкий премьер-министр Бинали Йылдырым рассказал, что Турция очищает свои границы от террористов "Исламского государства" для предотвращения нового потока мигрантов, пишет Reuters.
Он также отметил, что ситуацию в Сирии и Ираке следует обсудить на уровне ЕС.
Напомним, Турция ввела войска в Сирию 24 августа. В боевых действиях участвуют артиллерия, авиация и наземные силы. Операция проходит при поддержке самолетов международной коалиции.
Вчера турецкие войска вошли в Джараблус - ключевой город на границе с Сирией. Взятие этого города предотвратило соединение курдов в этом районе