Ղրղզստանի կառավարությունը Չինաստանի դեսպանատան վրա եղած հարձակումն ահաբեկչություն է որակել
Ղրղզստանի կառավարության նիստի ընթացքում քննարկվելու են անվտանգության միջոցառումները կապված հանրապետությունում Չինաստանի դեսպանատան վրա մահապարտի կողմից արված հարձակման հետ:
tass.ru-ի փոխանցմամբ` խորհրդակցությանը մասնակցելու են երկրի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի, Ազգային անվտանգության պետական ծառայության, Պաշտպանության պետական կոմիտեի, Ներքին գործերի, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների և պետական սահմանային ծառայության ղեկավարները: Բացի այդ, քննարկվելու է հասարակական անվտանգության ապահովման հարցը երկրում սպորտային և տոնական միջոցառումների ընթացքում: Նշվում է, որ օգոստոսի 31-ին Ղրղզստանում նշվելու է անկախության 25-ամյակը:
Տեղեկացվում է, որ տեղական ժամանակով ժամը 10-ին մահապարտն ավտոմեքենան պայթեցրել է Ղրղզստանում Չինաստանի դեսպանատան դարպասների առջև: Մեքենայի ղեկին գտնվողը տեղում մահացել է, իսկ տարբեր մարմնական վնասվածքներ են ստացել այդ պահին դեսպանատան տարածքում գտնվող Ղրղզստանի երեք քաղաքացիներ: Չնացի դիվանագետների թվում տուժածներ չկան:

• 30-08-2016 12:50:36   |   |  Общество
Совещание правительства Киргизии, в ходе которого будут обсуждаться меры безопасности в связи с атакой смертника на посольство Китая в республике, пройдет с участием вице-премьера Жениша Разакова. Об этом сообщила пресс-служба кабинета министров.
"Разаков с представителями силового блока обсудит вопросы общественной безопасности в связи с произошедшим сегодня террористическим актом на территории посольства КНР в республике", - говорится в сообщении.
Как ожидается, в совещании примут участие руководители Генерального штаба ВС страны, Государственного комитета национальной безопасности, Государственного комитета обороны, Министерства внутренних дел, Министерства чрезвычайных ситуаций и Государственной пограничной службы. "Также будет обсуждаться вопрос обеспечения общественной безопасности в период праздничных и спортивных мероприятий в стране", - указывается в документе. 31 августа в Киргизии будет отмечаться 25-летие независимости.
Около в 10 часов утра по местному времени (07:00 мск) смертник протаранил на автомобиле ворота посольства Китая в Киргизии, после чего прогремел взрыв. Находившийся за рулем машины погиб на месте, различные ранения получили три находившихся в тот момент на территории диппредставительства киргизских гражданина. Среди китайских дипломатов пострадавших нет.