Եմենում կոնֆլիկտի արդյունքում 10 հազարից ավելի մարդ է զոհվել
Եմենում չդադարող ռազմական կոնֆլիկտների զոհ է դարձել 10 հազարից ավելի մարդ: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Եմենում ՄԱԿ-ի մարդասիրական գործերի համակարգման գրասենյակի ներկայացուցիչ Ջեյմի Մաքգոլդրիկը:
Նրա խոսքերով` նոր տվյալները հիմնված են Եմենի բժշկական հաստատություններից ստացված տեղեկությունների վրա: Միաժամանակ Մաքգոլդրիկն ընդգծել է, որ իրականությունում այդ թիվը կարող է ավելին լինել, քանի որ շատ շրջաններում հիվանդանոցներ չկան, իսկ զոհվածների բարեկամներն իրականացնում են հուղարկավորություններ` չիրազեկելով իշխանություններին:
Եմենական իշխանությունների և շիա-հուսիթ ապստամբների միջև հակամարտությունն ակտիվացել է 2014 թվականի օգոստոսին: 2015 թվականի հունվարին ապստամբները գրավել են Սանը, իսկ կոնֆլիկտն ավելի ակտիվ փուլ է մտել 2015 թվականի մարտին Սաուդյան Արաբիայի միջամտությունից հետո:
Ավելի վաղ, ՄԱԿ-ի զեկույցներում հաղորդվել էր կոնֆլիկտի արդյունքում զոհված 6 հազարից ավելի մարդու մասին:

• 30-08-2016 14:46:16   |   |  Общество
Об этом сообщил представитель Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) в этой стране Джейми Макголдрик.
По его словам, которые приводит агентство Reuters, новые данные основаны на информации, полученной от медицинских учреждений Йемена. Макголдрик при этом подчеркнул, что в действительности эта цифра может быть гораздо выше, так как во многих районах страны нет больниц, а родственники погибших зачастую проводят похороны, не оповещая власти.
Противостояние между йеменскими властями и шиитскими мятежниками-хуситами активизировалось в августе 2014 года. В январе 2015 года мятежники захватили Сану, а в наиболее активную фазу конфликт перешел с вмешательством в него в марте 2015 года Саудовской Аравии и ее региональных союзников. Ранее в докладах ООН сообщалось о более чем 6 тысячах жертвах конфликта.