Կողմերը եղող բազմադարյան հարաբերությունների մասին զրուցեցին
Սեպտեմբերի 5-ին Վրաստանի վարչապետ Կվիրիկաշվիլին մեկ օրյա պաշտոնական այցով այցելեց Հայաստանի Հանրապետություն: Սա, վարչապետի պաշտոնում, Կվիրիկաշվիլու առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն: Վարչապետի պաշտոնը Կվիրիկաշվիլին ստանձնել է 2015 թվականի դեկտեմբերի 30-ին: Հարգելի ընթերցողին՝ նշված այցի մասին, առանձ մեկնաբանության, ներկայացնում ենք Վրաստանի վարչապետի վարչության կողմից հրապարակված պաշտոնական հայտարարությունները:
«Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին հանդիպել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Զրույցի սկզբում Հայաստանի նախագահը շեշտեց Վրաստանի վարչապետի այցի կարևորությունը: Գիորգի Կվիրիկաշվիլին և Սերժ Սարգսյանը խոսել են նաև Վրաստանի և Հայաստանի միջև եղող բազմադարյան հարաբերությունների մասին և պատրաստակամություն հայտնել, որ կաջակցեն տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացմանը:
Դեմ առ դեմ հանդիպմանը Վրաստանի վարչապետը և Հայաստանի նախագահը խոսեցին առևտրա-տնտնեսական, տրանսպորտի և հումանիտար-մշակութային ոլորտներում համագործակցելու հարցի շուրջ: Հույս հայտնեցին, որ Վրաստանի և Հայաստանի միջև առկա առևտրական և տնտեսական հարաբերությունների հնարավորություններն ամբողջությամբ կօգտագործվեն»:
Հանդիպմանը շեշտվեց համագործակցություն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսին է հաղորդակցությունը, զբոսաշրջությունը և գյուղատնտեսությունը: Գիորգի Կվիրիկաշվիլին և Սերժ Սարգսյանը տարածաշրջանային անվտանգության կարևորության մասին խոսեցին և հայտարարեցին, որ տնտեսական նախագծերի արագ և սահուն առաջընթացի համար տարածաշրջանային անվտանգությունը մեծ կարևորություն ունի: Դեմ առ դեմ ունեցած հանդիպումից հետո Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլուն հյուրընկալեց աշխատանքային ճաշկերույթի»:
«Հայաստանի Հանրապետություն կատարած մեկօրյա պաշտոնական այցի շրջանակներում Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին հանդիպեց Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին: Դեմ առ դեմ հանդիպման ժամանակ երկու երկրների վարչապետները քնարկեցին Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական, տնտեսական և մշակութային ոլորտներում առկա համագործակցությունը:
Հատուկ ուշադրություն դարձվեց առևտրա-տնտեսական հարցերին: Վարչապետները արտահայտեցին ամբողջական պատրաստակամություն՝ խթանել երկրների միջև երկկողմ տնտեսական համագործակցության զարգացմանը: Դեմ առ դեմ անցկացվող հանդիպումից հետո զրույցը շարունակվեց ընդլայնված ձևաչափով:
Կողմերը քննարկեցին տնտեսական, էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում համագործակցության հարցերը: Շեշտվեց վրաց-հայկական մինջկառավարական հանձնաժողովի անցկացման կարևորությունը»:

Стороны поговорили о существующих многовековых отношениях
5 сентября премьер министр Грузии с однодневным официальным визитом посетил Республику Армения. На посту премьер министра страны это первый официальный визит Гиоргия Квирикашвили в Армению. Па пост премьер министра Грузии он был назначен 30 декабря 2015 года. Уважаемому читателю, без комментариев, представляем текст официального заявления администрации премьер министра Грузии о состоявшемся однодневном визите в Армению:
«Премьер министр Грузии –Гиоргий Квирикашвили, находящийся в Республике Армения с официальным визитом, встретился с президентом –Серж Саргсяном. В начале беседы президент Республики Армения подчеркнул важность визита премьер министра Грузии. Гиоргий Квирикашвили и Серж Саргсян так же поговорили о существующих между Арменией и Грузией многовековых отношениях, выразили готовность содействовать углублению сотрудничества в различных сферах.
В ходе встречи с глазу на глаз, премьер министр Грузии и президент Армении поговорили о вопросах сотрудничества в торгово-экономической, транспортной, гуманитарно-культурной сферах. Была высказана надежда, что существующий потенциал экономического и торгового сотрудничества между Арменией и Грузией будет полностью использован.
В ходе встречи было подчеркнуто взаимное сотрудничество в таких сферах, как коммуникации, туризм и сельское хозяйство. Гиоргий Квирикашвили и Серж Саргсян поговорили о важности региональной безопасности и заявили, что региональная безопасность очень важна для быстрого и беспрепятственного течения экономических процессов. По окончанию встречи с глазу на глаз, президент Республики Армения пригласил премьер министра Грузии на рабочий обед».
«В рамках однодневного визита в Республику Армения, премьер министр Грузии встретился в премьер министром Республики Армения –Овиком Абраамяном. В ходе двухсторонней встречи премьер министры обсудили существующее сотрудничество Армении и Грузии в политической, экономической и культурной сферах.
Особое внимание было уделено торгово-экономическим вопросам. Премьер министры выразили полную готовность содействовать развитию двухстороннего экономического сотрудничества между двумя странами. После окончания двухсторонней встречи состоялась беседа в расширенном формате.
Стороны обсудили вопросы сотрудничества в экономической, энергетической и транспортной сферах. Речь так же коснулась проектов регионального значения. Была подчеркнута важность проведения заседания армяно-грузинской межправительственной комиссии».