Սիրիայի պաշարված շրջաններում շուրջ 600 հազար սիրիացիներ բնակվում են ծանրագույն պայմաններում. ՄԱԿ
Պաշարված շրջաններում և քաղաքներում շուրջ 600 հազար սիրիացիներ բնակվում են ծանրագույն պայմաններում. ընթացիկ տարվա հունվարից մարտական գործողությունների արդյունքում շրջափակման մեջ հայտնված խաղաղ բնակիչների թիվն ավելացել է` հասնելով 100 հազարի:
tass.ru-ի փոխանցմամբ` վերոնշյալ տվյալները հրապարակվել են Ժնևում ՄԱԿ-ի Սիրիայում մարդու իրավունքների խախտման հետաքննության հանձնաժողովի 12-րդ զեկույցում:
Այն ընդգրկում է հունվարի 10-ից հուլիսի 20 ընկած ժամանակահատվածը:
«Շուրջ 600 քաղաքացիական անձիք շարունակում են Դամասկոսի նահանգներում` Ռիֆ Դամասկոսում, Դեյր էլ Զորում, Հոմսում և Իդլիբում շարունակում են տանջվել ծանր կենցաղային պայմաններում, որոնք կապված են շարունակական տեղումների հետ»,- ասվում է հանձնաժողովի զեկույցում:
Ընդհանուր առմամբ` երկրի պաշարված և դժվար հասանելի շրջաններում գոյության պայքար է մղում ավելի քան 6 մլն մարդ:
Չնայած հումանիտար օգնության որոշակի հասանելիության` այդ վայրերում փետրվարին կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հետո հակամարտող կողմերի միջև ոչ շարունակական համագործակցության բացակայությունը հանգեցնում է  սուր թեսնման և մահացության աճի:

• 06-09-2016 17:40:57   | Сирия  |  Общество
Около 600 тысяч сирийцев живут в осажденных районах и городах в крайне трудных условиях, с января нынешнего года в результате боевых действий число оказавшихся в окружении мирных жителей выросло более чем на 100 тысяч. Эти данные приведены в опубликованном во вторник в Женеве 12-м докладе комиссии ООН по расследованию нарушений прав человека в Сирии.
Он охватывает период с 10 января по 20 июля.
"Около 600 тысяч гражданских лиц в провинциях Дамаск, Риф Дамаск, Дейр-эз-Зор, Хомс и Идлиб продолжают страдать от жестоких условий, связанных с продолжительными осадами", - отмечает комиссия. Всего в осажденных и труднодоступных районах страны "борьбу за выживание" ведут более 6 млн человек.
Несмотря на "некоторые улучшение гуманитарного доступа" в эти места после достижения в феврале соглашения о прекращении боевых действий, "отсутствие непрерывного сотрудничества между сторонами конфликта продолжает приводить к острому недоеданию и растущей смертности".