Ախալքալաք-Նինոծմինդա. Բաժանիր և տիրիր
Սամցխե-Ջավախք շրջանի Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի ընտրողներն իրենց խաբաված են զգում: Եվ դրա համար նրանք ունեն պատճառ: Հարցը նրանում է, որ անցնող տարվա մեջ երկրի իշխանությունը Ընտրական համակարգի «բարեփոխում» անցկացրեց: Չենք խորանա անցկացված բարեփոխումների մանրամասներով, քանի որ «Միություն»-ն այս հարցը բազմիցս բարձրաձայնել է, կշեշտենք այն, որ անցկացրած մանիպուլացիայի հետևանքով փոփոխված են երկրի ընտրաշրջանների սահմանները:
Ընտրաշրջանների նոր սահմանների կազմավորման հիմնական չափանիշը՝ ամեն մի շրջանում ընտրողների քանակն էր: Այսինքն, իշխանությունը որոշեց, որ յուրաքանչյուր մեծամասնական պատգամավորին հավասարաչափ քանակով ընտրող պիտի ընտրվի՝ մոտավորապես 45 000: Պարզ ասած, իշխանությունն սկզբիցևեթ անհավասար սուբյեկտներին նկատմամբ «հավասարության» սկզբունք կիրառեց:
«Ընրողների ձայների հավասարության» սկզբունքը կիրառվել է նաև այն շրջաններում, որտեղ ապրում են ազգությամբ հայ քաղաքացիներ: Սակայն կիրառվել է որոշակի խորամանկությամբ:
Երկրի իշխանության որոշման համաձայն Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի բնակավայրերի մեծամասնությունը միացավ Նինոծմինդային: Իսկ մնացած գյուղերը փոխանցվեց Բորջոմիի ընտրաշրջանին: Համապատասխան կամքի առկայության դեպքում իշխանությունն իրոք հնարավորություն ուներ պահել առկա հավասարակշռությունը: Ասպինձայի մունիցիպալիտետի հայկական գյուղերի, կամ, նույնիսկ, Ծալկայի մի քանի գյուղեր Ախալքալաքին/Նինոծմինդային միացնելը շատ ավելի արդարացի կլիներ:
Սակայն իշխանությունն այլ ծրագրեր ուներ:
Հենց այդ պատճառով, չնայած Վենետիկի Հանձնաժողովի դժգոհության, ազգությամբ հայ քաղաքացիներով բնակեցված շրջանը՝ Ախալքալաքը, օրենսդրական մարմինում օրինական ներկայացուցչի ունենալու իրավունքից զրկվեց: Այս որոշմանը հետևեց Ախալքալաքի շրջանի բնակիչների բողոքը: Բնակչության դժգոհությունը նվազեցնելու համար իշխանությունը դիմեց «խոստումներ տալու» մարտավարությանը:
«Վրացական երազանք»-ը հայտարարեց, որ ընտրաշրջանների սահմանների փոփոխությունը միայն 2016 թվականի ընտրությունների համար է հաշվարկված: Իշխող կուսակցությունը խոստացավ նաև, որ չնայած այս ամենին Ախալքալաքն այս ընտրություններում կունենա իր սեփական թեկնածուն: Սակայն ոչ մեծամասնական, այլ՝ համամասնական ցուցակով...
Այստեղ դժգոհություն պետք է որ չլինի... սակայն խնդիրն ահա թե ինչում է՝
Երկրի ազգային փոքրամասնություն հանդիսացող Ախալքալաքի շրջանի ընտրողները պաշտոնապես զրկվեցին խորհրդարանում օրինական ներկայացուցիչ ունենալուց: «Վրացական երազանք»-ը խոստումն էլ որ կատարի ու համամասնական ցուցակում ախալքալաքցի թեկնածու ներկայացնի, այդ թեկանծուն բնակչության հավատարմագիր չի ունենա: Նա պարտական չի լինի ախալքալաքցի ընրողների շահերի պաշտպանմանը: Եվ օրենսդրական տեսակետից էլ արդար կլինի: Այս իրավիճակում ախալքալաքցիներին մնում է կոնկրետ թեկնածուի բարոյական արժեքների և խիզախության հույս ունենալը:
Երկրորդ բարդությունը նրանում է, որ, երբ ախալքալաքցի ընտրողները «հավատացին և ընդունեցին» «Վրացական երազանք»-ի խոստումները, նրանք նույն րոպեին ավտոմատիկ կերպով հայտնվեցին իշխող կուսակցության գերության մեջ: Կոպիտ ասած՝ եթե կտաս ձայն «Վրացական երազանք»-ին, ապա կունենաս ախալքալաքցի թեկնածու, իսկ չտալու դեպքում դա էլ չես ունենա:
Տեղին է ասել նաև այն, որ ամենաառանցքային հարցը դեռ անպատասխան է մնացել: Արդյո՞ք ճիշտ է, որ ընտրական շրջանների սահմանների փոփոխությունը վերաբերում է միայն 2016 թվականի ընտրություններին: Ո՞վ կարող է տալ ամուր երաշխիք, որ 2020 թվականի համար Ընտրական համակարգի բարեփոխումը կլինի ամբողջությամբ կարգավորված և երկրի մասշտաբով չեն լինի մեծամասնական շրջաններ ու մեծամասնական թեկնածուներ...
Այսօր Ախալքալաիքի և Նինոծմինդայի բնակչության մեջ պառակտում է ծագել: Կան և,՛ Հենզել Մկոյանի, և՛ Սամվել Պետրոսյանի և այլ գործիչների բազմաթիվ աջակիցներ...
Անցկացվող «բարեփոխման» արդյունքում իշխող ուժը հասավ երկու նպատակի՝ Ախալքալաքի շրջանի ընտրողը զրկվեց խորհրդարանում օրինական ներկայացուցիչ ունենալուց և լուրջ լարվածություն առաջացրեց ազգությամբ հայ քաղաքացիներով խիտ բնակեցված շրջաններում: Բայց չէ՞ որ խնդիրը կոնկրետ թեկնածուների մեջ չէ: Թե՛ պարոն Մկոյանին, թե՛ պարոն Պետրոսյանին և թե՛ մյուս գործիչներին ընտրողները վաղուց էլ ճանաչում են...
Իսկ հարցը հետևյալն է՝ ինչու՞ պիտի այսօր երկրում ապրող ազգային փոքրամասնությունը խնդրի, «երազի» այն, ինչն օրենքով իրեն է պատկանում:

Ахалкалак-Ниноцминда. Разделяй и властвуй
Избиратели Ахалкалакского муниципалитета региона Самцхе-Джавахк чувствуют себя обманутыми. И у них есть на это все основания. Дело в том, что с начала текущего года власти Грузии провели «реформу» Избирательной системы. Не будем углубляться в детали проведенных изменений, «Миутюн» уже не раз освещал данный вопрос, а подчеркнем лишь то, что по результатам данных манипуляций были изменены границы многих избирательных округов страны.
Основным критерием формирования новых границ избирательных округов стало количество избирателей в каждом конкретном округе. То есть –власти страны приняли решение, что выбирать каждого мажоритарного депутата, в масштабах всей территории страны, будут равное количество избирателей –приблизительно 45 000 избирателей. Если говорить прямо –власти страны применили принцип равенства к изначально неравным субъектам.
Принцип «равенства голосов избирателей» был применен и к армяно-населенным регионам страны. Однако, применен с хитростью.
По решению властей страны большинство населенных пунктов Ахалкалакского муниципалитета были переданы избирательному округу Ниноцмины, а оставшаяся часть –передана Боржомскому избирательному округу. Конечно же, в случае существования соответствующей воли, власти могли бы сохранить существующий баланс… Было  бы справедливее присоединить к Ахалкалакскому избирательному округу несколько армяно-населенных сел Аспидзы, или же армяно-населенные села Цалки.
Но умысел властей был другим.
Именно по этому, не смотря на протест Венецианской Комиссии, власти все же лишили армяно-населенный муниципалитет (Ахалкалаки) легитимного представителя в Парламенте страны. Недовольство населения Ахалкалакского муниципалитета не заставило себя ждать… Для успокоения недовольства населения власти страны применили тактику «обещаний».
«Грузинская мечта» заявила, что данные изменения проведены лишь для выборов 2016 года. Правящая партия так же пообещала избирателям Ахалкалаки, что на предстоящих выборах от Ахалкалаки будет представлен один кандидат –но уже по пропорциональным спискам… Вроде бы недовольства тут быть не должно… Но вот в чем проблема:
По факту –население Ахалкалакского муниципалитета, являющееся национальным меньшинством, официально лишили легитимного представителя в законодательном органе страны. Даже если «Грузинская мечта» сдержит свое обещание, и представит в своем пропорциональном списке одного кандидада-ахалкалакца, этот кандидат не будет иметь мандата от населения. Не будет обязан защищать интересы своего избирателя. И с правовой точки зрения он будет прав. В подобной ситуации избирателям Ахалкалаки остается надеется на моральные качества кандидата и его смелость.
Вторая проблема заключается в том, что «поверив и приняв» обещания «Грузинской мечты» избиратели Ахалкалакского муниципалитета автоматически попали в плен к правящей партии. Если говорить просто –будете голосовать за «Грузинскую мечту», будет кандидат -ахалкалакец, не будете голосовать –и этого не будет.
Но, самым фундаментальным остается вопрос –действительно ли изменения границ избирательных округов осуществлены лишь для проведения выборов 2016 года? Кто может дать гарантии, что к выборам 2020 года будет завершена реформа Избирательной системы, которая подразумевает полную ликвидацию самого понятия –мажоритарный округ и мажоритарный депутат…?
Сегодня в Ахалкалаки и Ниноцмина существует некий раскол общества. Есть сторонники Энзела Мкояна, есть сторонники Самвела Петросяна, есть многочисленные сторонники и других деятелей… Своими действиями правящая партия добилась двух целей –лишила избирателей Ахалкалакского муниципалитета своего представителя в Парламенте и внесла нешуточный раздор среди населения всего армяно-населенного региона. Но дело ведь не в конкретных кандидатах? Господина Мкояна, Петросяна и других, избиратель уже очень давно знает….
Вопрос заключается в том –почему сегодня национальное меньшинство страны должно просить, «мечтать» получить то, что по праву и так должно принадлежать ему?