Իրանի նախագահը կոչ է արել իսլամական աշխարհին պատժել Սաուդյան Արաբիային
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին կոչ է արել իսլամական աշխարհին պատժել Սաուդյան Արաբիային կատարած հանցագործությունների համար: tass.ru-ի փոխանցմամբ` նա համապատասխան հայտարարությունն արել է իրանական կառավարության նիստի ընթացքում:
«Տարածաշրջանի երկրները և ամբողջ իսլամական աշխարհը պետք է համաձայնեցված միջոցառումներ ձեռք առնի, որպեսզի պատժի Սաուդյան Արաբիային»,- ասել է նա:
Ռոուհանին հիշեցրել է Սաուդյան Արաբիայի Մինա հովտում նախորդ տարի տեղի ունեցած ողբերգությունը, որտեղ սպանվել են հարյուրավոր ուխտավորներ:
«Դա տեղի է ունեցել հաջի անցկացման համար պատասխանատու անձանց անգործության և անիրազեկության պատճառով»,- կարծում է իրանցի նախագահը, ում խոսքերով` Իրանը երբեք չի մոռանա և չի ների Սաուդյան Արաբիային այդ զոհերի համար:
Նրա խոսքերով, եթե խնդիրը միայն հաջի անցկացումը լիներ, այն երևի թե հնարավոր կլիներ լուծել. «Բայց ցավոք սրտի սաուդյան իշխանությունները տարածաշրջանում այլ հանցագործություններ ևս իրականացնում են` աջակցելով ահաբեկչությանը և Իրաքում ու Սիրիայում թափելով մահմեդականների արյուն, իսկ Եմենում ամեն տարի կանանց և երեխաներին ենթարկել ռմբահարումների»,- ընդգծել է Ռոուհանին:
Նշվում է, որ նախորդ տարի հաջի ընթացքում Մինա հովտում հրմշտոցի արդյունքում զոհվել է 800 մարդ, այդ թվում 464 իրանցի: Միևնույն ժամանակ իրանական աղբյուրները նշում են, որ այդ ժամանակ հազարավոր մարդիկ են զոհվել:

Президент Ирана призвал исламский мир наказать Саудовскую Аравию за преступления
Президент Ирана Хасан Роухани призвал исламский мир наказать Саудовскую Аравию за совершенные преступления.
Соответствующее заявление он сделал в ходе заседания иранского правительства.
"Страны региона и весь исламский мир должны предпринять скоординированные меры, чтобы наказать Саудовскую Аравию", - сказал он.
Роухани напомнил о прошлогодней трагедии в долине Мина в Саудовской Аравии, где погибли сотни паломников. Это произошло "по причине бездействия и некомпетентности лиц, ответственных за проведение хаджа", считает иранский президент. По его словам, Иран "никогда не забудет и не простит этих жертв".
"Но если бы проблема сводилась исключительно к хаджу, ее, вероятно, можно было бы решить. Но, к сожалению, саудовские власти совершают и другие преступления в регионе, поддерживая терроризм и проливая кровь мусульман в Ираке и Сирии, ежедневно подвергая бомбовым ударам женщин и детей в Йемене", - подчеркнул президент ИРИ.
Во время хаджа в прошлом году в результате давки в долине Мина погибли около 800 человек, в том числе 464 иранца. Такие данные приводят саудовские официальные источники. В то же время иранские источники утверждают, что жертвами той трагедии стали несколько тысяч человек.