Իսրայելը Գազայի հատվածի հետ սահմանին ստորգետնյա պատ է կառուցում
Իսրայելի իշխանությունները սկսել են Գազայի հետ սահմանի երկայնքով ստորգետնյա ցանկապատի կառուցման աշխատանքները:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` իսրայելցիներն այդ կերպ հույս ունեն կանխել պաղեստինցի զինյալների ներթափանցումն իրենց տարածք:
Ինչպես հաղորդել են Իսրայելի բանակի աղբյուրները, ցանկապատի շինարարությունը սկսվել է մի քանի շաբաթ առաջ: Մոնոլիտային ստորգետնյա պարիսպը ձգվելու է սահմանի 70 կիլոմետրանոց երկայնքով: Պարսպի խորությունը կազմելու է մի քանի տասնյակ մետր: Նշվում է, որ ամբողջ համակարգի կառուցման համար կարող է պահանջվել մի քանի տարի:
Ներկայումս Գազայի հատվածն Իսրայելից բաժանված է տեսանկարահանող ապարատներով պատված ցանկապատով, պահակային աշտարակներով և մետաղյա փշալարերով: Իսրայելցիները պայքար են մղում պաղեստինցի զինյալների թունելների դեմ: Ընդհանուր առմամբ`հայտնաբերվել և ոչնչացվել է 30-ից ավելի ստորգետնյա անցումները:

Израиль строит подземную стену на границе с сектором Газа
Власти Израиля приступили к строительству подземного заграждения вдоль всей границы с сектором Газа, сообщает Русская служба ВВС.
Израильтяне рассчитывают таким образом пресечь возможность прокопа туннелей на свою территорию палестинскими боевикам.
Как сообщили источники в армии Израиля, строительство началось несколько недель назад. Монолитные подземные заграждения протянутся вдоль всей 70-километровой границы. Глубина заграждений составит несколько десятков метров. На проведение комплекса работ может понадобиться несколько лет.
На сегодняшний день сектор Газа отделен от Израиля забором с камерами наблюдения, сторожевыми вышками и колючей проволокой. Израильтяне ведут борьбу с туннелями палестинских боевиков. Всего было обнаружено и уничтожено более 30-ти подземных ходов