«Ազատ դեմոկրատներ»-ը ևս խոստանում են վրաց լեզվի ուսուցում
«Իրակլի Ալասանիա –Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը որոշ հարցումների արդյունքների համաձայն քաղաքական այն ուժերից է, որը խորհրդարանական ընրություններից հետո 5%-անոց անցումային սանդղակը հաղթահարելու և համապատասխանաբար 2016 թվականի խորհրդարանի կազմում հայտնվելու մեծ հավանականություն ունի:
Մի քանի օր առաջ կուսակցությունը հրապարակեց նախաընտրական ծրագիրն ու թեկնածուների 200 հոգանոց ցուցակը: Թեկնածուների ցուցակի հետ ծանոթանալուց հետո պարզվում է, որ այնտեղ ազգությամբ մեկ հայ թեկնածու է՝ համամասնական ցուցակի 21-րդ համարի ներքո ընդգրկված Միքայել Ավագյանը:
«Իրակլի Ալասանիա –Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության թեկնածուների ցուցակում 3 ադրբեջանցու ազգանուն է նշվում՝ Կասիմով Բաիրամ՝ Բոլնիսի ընտրական շրջանի մեծամասնական թեկնածու և 2 ադրբեջանցի թեկնածու՝ համամասնական ցուցակով:
Ինչ վերաբերում է ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ կուսակցության ծրագրի քաղաքականությանը, այն արդեն հիշատակված կուսակցությունների քաղաքականությունից էականորեն չի տարբերվում: Ավելին, տպավորություն է ստեղծվում, որ կուսակցությունների մեծամասնության նախաընտրական ծրագրի այն հատվածը, որը վերաբերում է ազգային փոքրամասնություններին, գրել է նույն մարդը...
Ահա թե ինչ է խոստանում երկրի ազգային փոքրամասնություններին «Իրակլի Ալասանիա–Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը՝
«...Կբարելավի էթնիկ փոքրամասնությունների համար պետական լեզվի ուսաուցումն ու նրանց կրթական աջակցության ծրագիրը,
Կրթական համակարգում պետք է լինի քաղաքացիական ինտեգրման ու ժողովրդավարական մշակույթի զարգացման հարցերի ակտիվացում՝ նկատի ունենալով դպրոցական քաղաքացիական կրթության հետագա զարգացումը, ներառյալ կրթության աջակցումը, պետական լեզվի ուսուցման գործընթացի հզորացումն էթնիկ փոքրամասնություննրով բնակելի, նաև օկուպացված տարածքներում և երկրի սահմաններից դուրս գտնվող վրացական համայնքներում...»:

«Свободные демократы» так же обещают обучить грузинскому языку
Согласно результатам некоторых опросов, одна из партий, которая имеет возможность преодолеть 5%-ый выборный барьер и соответственно, оказаться в составе парламента страны 2016 года созыва –это партия «Ираклий Аласания –Свободные Демократы».
Несколько дней назад партия опубликовала предвыборную программу и список кандидатов из 200 человек. После ознакомления с списком кандидатов от партии «Свободные демократы» выясняется, что в нем представлен всего один кандидат армянин -21-ый номер по пропорциональному списку, Михаил Авакян.
В списке кандидатов партии Аласания значатся 3 азербайджанские фамилии: Касимов Байрам –кандидат в мажоритарии от избирательного районо Болниси и еще 2 кандидата азербайджанца по пропорциональному списку.
Что же касается программной политики партии по отношению к национальным меньшинствам страны, она не очень отличается от политики уже представленных ранее партий. Более того, складывается мнение, что большинству политических партий, Грузии их программное виденье решения вызовов стоящих перед национальными меньшинствами, пишет один и тот же человек…
Вот –что обещает партия «Ираклий Аласания–Свободные демократы» представителям национальных меньшинств страны»
«…Будут улучшены программы, обучающие национальных меньшинств грузинскому языку и поддерживающие их образованность;
В системе образования должна произойди актуализация вопросов гражданской интеграции и развития демократической культуры, что предполагает дальнейшее развитие школьного гражданского образования; Государство усилит процесс обучения грузинскому языку в регионах, населенных этническими меньшинствами, а так же в оккупированных регионах и в грузинских общинах, существующих вне границ страны…».