Սփյուռքի վտանգվածության ինդեքսը
Սփյուռքի վերաբերյալ քննարկումներում մեծ տեղ է տրվում նրա անվտանգության մարտահրավերներին։ Որպեսզի «մարտահրավեր», «անվտանգություն» և նման այլ արտահայտությունները վերացական չլինեն, անհրաժեշտ է դրանց դիտարկումն իրականացնել քանակական չափումների միջոցով։ Այդ նպատակով առաջ են քաշվել «վտանգվածության ինդեքս (ցուցիչ)» և «վտանգվածության աստիճան» հասկացությունները։
Վտանգվածության ինդեքսը չափվում է մաթեմատիկական բանաձևի միջոցով, որի հիմքում որպես փոփոխականներ ընկած են վտանգվածության չափորոշիչները։ Դրանք հինգն են։ Նախ՝ որպես այդպիսիք դիտվում են ժամանակին մեր կողմից առանձնացված չորս մարտահրավերները՝ գոյապահպանության խնդիրները, արտագաղթը համայնքներից, ինքնության բաղադրիչների կորուստը և խառնամուսնությունները, որոնք ներկայում ծառացած են Սփյուռքի առջև1։ Քանի որ ընդհանրապես հայ հանրության և, մասնավորապես, Սփյուռքի անվտանգության համար կարևոր նշանակություն ունի նրա մտավոր ներուժը, հիշյալ չորս չափորոշիչներին ավելանում է նաև վերջինս՝ որպես ևս մեկ չափորոշիչ։
Ըստ այս չափորոշիչներից յուրաքանչյուրի՝ Սփյուռքի վտանգվածությունը կարող է ունենալ չորս աստիճան՝ զրոյական, ցածր, միջին և բարձր։ Վտանգվածության յուրաքանչյուր աստիճան արտահայտվում է թվային միավորի տեսքով. զրոյականը՝ 0, ցածրը՝ 1, միջինը՝ 2 և բարձրը՝ 3։ Հարկ է նշել, որ ըստ մտավոր ներուժի՝ Սփյուռքի վտանգվածության աստիճանի որոշումը տարբերվում է մյուս չափորոշիչներով այդ հարցի որոշումից։ Ի տարբերություն մյուս չափորոշիչների, որոնց դեպքում որքան մեծ է մարտահրավերը, այնքան բարձր է վտանգվածության ցուցիչը, մտավոր ներուժի պարագայում գործում է հակառակ տրամաբանությունը՝ որքան մեծ է ներուժը, այնքան ցածր է վտանգվածության աստիճանը։
Քանի որ վտանգվածության չափորոշիչները հինգն են, իսկ դրանց առավելագույն աստիճանն արտահայտող ցուցիչը՝ 3-ը, ապա այդ չափորոշիչների համախումբ, ամբողջությամբ վերցված՝ սփյուռքի վտանգվածության ինդեքսը գնահատվում է 15 միավորանոց սանդղակով (5 x 3 սկզբունքով), որտեղ 15 միավորը ցույց է տալիս վտանգվածության ամենաբարձր աստիճանը։
Սփյուռքի վտանգվածության աստիճանը որոշելու համար կիրառվում է հետևյալ բանաձևը. հինգ չափորոշիչների առավել բարձր ցուցիչների գումարը բաժանած երեքի, քանի որ, ինչպես արդեն նշվել է, վտանգվածության աստիճանները երեքն են։ Թվային արտահայտությամբ այն ունի հետևյալ տեսքը2.
ՎԱ=(գ+ա-ի+խ+մ)/3, որտեղ.
ՎԱ – վտանգվածության աստիճան
գ – գոյապահպանական մարտահրավերներ
ա – արտագաղթը համայնքներից
ի – ինքնության բաղադրիչների կորուստ
խ – խառնամուսնություններ
մ – մտավոր ներուժ
Ըստ այդմ էլ՝ Սփյուռքի վտանգվածության աստիճանը, ըստ համախումբ ինդեքսի, բաժանվում է երեք մասի՝ ցածր, միջին և բարձր։ 15 միավորանոց սանդղակում ստորև ներկայացված միավորների յուրաքանչյուր կարգ ցույց է տալիս վտանգվածության աստիճանը՝ հետևյալ կերպ.
1. 0-5 – վտանգվածության ցածր աստիճան
2. 5-10 – վտանգվածության միջին աստիճան
3. 11-15 – վտանգվածության բարձր աստիճան
Հաշվի առնելով, մի կողմից՝ սույն հոդվածի ծավալների սահմանափակությունը, մյուս կողմից՝ այն հանգամանքը, որ սա վերոհիշյալ մեթոդաբանությամբ Սփյուռքի վտանգվածությունը գնահատելու առաջին փորձն է, այստեղ այդ վտանգվածության ինդեքսն ու աստիճանը բացահայտելուն ուղղված հետազոտությունն իրականացվել է ըստ հայկական համայնքներ ունեցող չորս խոշոր տարածաշրջանների (Մերձավոր Արևելք, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաներ, Եվրոպա, հետխորհրդային երկրներ)՝ ավելի ցածր մակարդակով (ըստ երկրների) հայկական համայնքների վտանգվածության ցուցիչի և աստիճանի գնահատումը, թերևս, թողնելով հետագա հետազոտություններին։
Բացի այդ, ակնհայտ է, որ վտանգվածության չափորոշիչներին տրված ցուցիչները մոտավոր են, քանի որ անհնար է ճշգրիտ քանակական տվյալներ ունենալ այն մասին, թե տվյալ համայնքում որքան են խառնամուսնությունները, կամ համայնքի անդամներից քանիսի մոտ ինչ չափով է պահպանված կամ կորսված ազգային ինքնության այս կամ այն բաղադրիչը, օրինակ՝ լեզուն (համայնքի անդամներից քանիսը և որքանով են տիրապետում հայերենին)։ Եթե վտանգվածության ֆիզիկական բաղադրիչների՝ արտագաղթի կամ գոյապահպանական սպառնալիքների հետևանքով համայնքների կրած կորուստները, ինչպես նաև Սփյուռքի մտավոր ներուժը, թեկուզ դժվարությամբ, այնուամենայնիվ, ենթարկվում են քանակական արտահայտության (չափումների), ապա հոգևոր բաղադրիչների՝ ինքնության կորստի և խառնամուսնությունների պարագայում դա անելը խիստ դժվար է, քանի որ խիստ դժվար է ճշգրիտ վիճակագրական տվյալների ձեռքբերումը։ Հետևաբար, Սփյուռքի վտանգվածության չափորոշիչներին տրված մեր քանակական գնահատականները հիմնված են ոչ թե ճշգրիտ վիճակագրության, այլ դիտարկումների՝ սփյուռքահայ մեր հայրենակիցների հետ ունեցած զրույցների, մամուլում, մասնագիտական գրականության մեջ առկա տվյալների, գնահատականների (հաճախ՝ ոչ քանակական) ու տեղեկատվության վրա։ Արդյունքում՝ մոտավոր է նաև մեր հաշվարկած Սփյուռքի համայնքների վտանգվածության համախումբ ցուցիչը։
Չնայած հիշյալ խնդիրներին, այնուամենայնիվ, սույն աշխատանքը որոշակի կարևորություն է ներկայացնում երկու առումներով.
1. հնարավորություն է տալիս քանակական արտահայտություններով կամ չափումներով թեկուզ մոտավոր պատկերացում կազմել ժամանակակից հայկական սփյուռքի վտանգվածության, նրա առջև ծառացած մարտահրավերների մասին,
2. կարող է ծառայել որպես մեթոդաբանական հիմք կամ ուղեցույց՝ հետագա ավելի խորքային հետազոտությունների համար, երբ կդիտարկվեն առանձին տարածաշրջանների կամ երկրների հայ համայնքները՝ հաշվի առնելով նաև, որ այդ մակարդակով հետազոտությունները ժամանակային և ծավալային առումով ավելի տարողունակ են։ Այս համատեքստում մեթոդաբանության հետագա ճշգրտումներն ու բարելավումները բացառված չեն։
Սփյուռքի վտանգվածության աստիճանը
Վերոհիշյալ մեթոդաբանությունը կիրառելով ըստ տարածաշրջանների (Մերձավոր Արևելք, հետխորհրդային երկրներ, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաներ, Եվրոպա) հայկական սփյուռքի համայնքների վրա՝ կարող ենք տալ վերջիններիս դասակարգումն ըստ վտանգվածության աստիճանի։
Սկզբից ևեթ նշենք, որ դիտարկվող չորս տարածարջաններում էլ թե՛ անհատական և թե՛ ինստիտուցիոնալ մակարդակներով հայկական սփյուռքն ունի պատկառելի մտավոր ներուժ3։ Անգամ Մերձավոր Արևելքում, որն ամենաանբարենպաստ տարածաշրջանն է արտերկրի հայ համայնքների համար, գործում է Սփյուռքի միակ բուհը՝ Բեյրութի Հայկազյան համալսարանը։ Այդ պատճառով էլ, չնայած մտավոր ներուժի հետ կապված լրջագույն խնդիրներին, ինչպիսիք են, օրինակ, թույլ համակարգվածությունը, ֆինանսական անբավարարությունը, թույլ կապերը տեղի հայ համայնքների ու հայաստանյան գիտական հանրության և հաստատությունների հետ և այլն, բոլոր չորս տարածաշրջաններում էլ մտավոր ներուժի չափորոշիչով Սփյուռքի վտանգվածության ցուցիչը գնահատվել է միջին՝ 2 միավորով (տե՛ս Աղյուսակ 1
Ինչպես երևում է Աղյուսակ 1-ից, Սփյուռքի ամենավտանգված համայնքները գտնվում են Մերձավոր Արևելքում։ Դրանց վտանգվածության ցուցիչը, ըստ վերոհիշյալ մեթոդաբանության, կազմել է 12 միավոր, որով նրանք դասվում են վտանգվածության բարձր աստիճան ունեցող համայնքների շարքին։ Գոյապահպանության խնդիրների և համայնքներից արտագաղթի չափորոշիչներով Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքների վտանգվածության ցուցիչը գնահատվել է ամենաբարձր՝ 3-ական միավորով։ Ինչ վերաբերում է ինքնության բաղադրիչների կորստին և խառնամուսնություններին, ապա, թեև այդ տարածաշրջանի հայկական սփյուռքը, լինելով ավանդական և գտնվելով իսլամական միջավայրում, երկար ժամանակ՝ մոտ 3-4 սերունդ, կարողացել է պահպանել իր ազգային նկարագիրը և միևնույն ժամանակ մեծ մասամբ զերծ մնալ խառնամուսնություններից, սակայն վերջին տասնամյակներում այս ցուցանիշներով ևս նկատվում են անհանգստացնող միտումներ։ Մասնավորապես, Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքների ներկայացուցիչների շրջանում աստիճանաբար ավելի լայն տարածում է գտնում արաբախոսությունը՝ ի հաշիվ մայրենի լեզվի։ Նույն միտումը կա խառնամուսնությունների պարագայում։ Ըստ Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի նախագահ Փոլ Հայդոստյանի, եթե 1960-70-ական թթ. Լիբանանի հայ համայնքում խառնամուսնությունները հազվադեպ երևույթ էին և ընդհանուր առմամբ դիտվում էին որպես ամոթալի երևույթ, ապա ներկայում դրանք ընկալվում են որպես սովորական երևույթ։ Հաշվի առնելով հիշյալ միտումները՝ Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքների վտանգվածության ցուցիչն ինքնության բաղադրիչների կորստի և խառնամուսնությունների չափորոշիչներով գնահատվել է միջին՝ 2-ական միավորով։ Մխիթարական կարող է լինել այն, որ 15 միավորանոց սանդղակում Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքների վտանգվածության համախումբ ցուցիչն առավելագույնը չէ, այլ երեք միավորով զիջում է դրան։
Ինչ վերաբերում է մյուս տարածաշրջանների Սփյուռքին, ապա դրանք, ինչպես երևում է Աղյուսակ 1-ում, դասվում են վտանգվածության միջին աստիճան ունեցող համայնքների շարքին։ Սակայն վտանգվածության համախումբ ինդեքսը որոշակիորեն տարբեր է։ Եթե հետխորհրդային երկրների հայ համայնքների պարագայում այն գնահատվել է 10 միավորով, ապա Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաների ու Եվրոպայի հայ համայնքների պարագայում՝ 8-ական միավորով։
Հետխորհրդային երկրների պարագայում վտանգվածության չափորոշիչներից ամենաբարձր ցուցիչը տրվել է ինքնության բաղադրիչների կորստին՝ հաշվի առնելով այդ երկրներում ուծացման խիստ բարձր տեմպերը։ Ռուսաստանում, Ուկրաինայում և այլ երկրներում հաստատված հայությունը լավագույն դեպքում արդեն երկրորդ սերնդի մակարդակում մեծ մասամբ կորցնում է մայրենի լեզուն՝ հայախոսությունը, ինչպես նաև ինքնության մյուս բաղադրիչները։ Որպես ինքնության բաղադրիչներ թույլ կերպով մնում են Հայ Առաքելական եկեղեցու հետևորդ լինելը (ինչը հաճախ կրում է ձևական բնույթ) և թույլ հիշողությունը։
Գոյապահպանության խնդիրների և խառնամուսնությունների չափորոշիչներով վտանգվածության աստիճանը հետխորհրդային երկրների հայ համայնքներում գնահատվել է միջին՝ 2-ական միավորով։ Գոյապահպանական խնդիրների առումով, թեև հետխորհրդային երկրներում իրավիճակն այն աստիճան փոթորկահույզ չէ, որքան Մերձավոր Արևելքում, այնուամենայնիվ, այստեղ էլ ժամանակ առ ժամանակ տեղի են ունենում անկայունության դրսևորումներ՝ կապված միջպետական և ազգամիջյան բախումների, ներքաղաքական ցնցումների և այլնի հետ։ Աբխազական և օսական պատերազմները Վրաստանում, չեչենականը՝ Ռուսաստանում, Մերձդնեստրի ճգնաժամը Մոլդովայում, ռուս-վրացական հնգօրյա պատերազմը 2008թ. օգոստոսին, միջէթնիկ բախումները միջինասիական երկրներում և դրանց պատճառով միջպետական հարաբերություններում նկատվող լարվածությունը, գունավոր հեղափոխությունները, Դոնբասի պատերազմն ու ճգնաժամն Ուկրաինայում և այլն՝ դրա լավագույն վկայություններն են։
Ինչ վերաբերում է խառնամուսնություններին, ապա դրանք թեև բավական մեծ թիվ են կազմում հետխորհրդային երկրների հայ համայնքներում, այնուամենայնիվ, նկատի ունենալով, որ այդ համայնքները հիմնականում կազմված են հետխորհրդային շրջանում Հայաստանից արտագաղթածներից, կարող ենք ասել, որ վերջինների շրջանում դեռևս թարմ է ավանդական հայկական ընտանիքի գաղափարը։ Խոսքը վերաբերում է հատկապես իգական սեռի ներկայացուցիչներին։ Հետևաբար, կարող ենք ասել, որ խառնամուսնությունները հետխորհրդային երկրների հայ համայնքներում թեև տարածված են, սակայն այնքան մեծ չափերի չեն հասնում, որպեսզի գնահատվեն ամենաբարձր՝ 3 ցուցանիշով։
Ինչ վերաբերում է արտագաղթին համայնքներից, ապա հետխորհրդային երկրների հայ համայնքներում առկա է հակառակ գործընթացը։ Դրանք համալրվում են Հայաստանից արտագաղթողների հաշվին։ Այնուամենայնիվ, կա բացառություն։ Խոսքը Վրաստանի հայ համայնքի մասին է, որը, ավանդաբար լինելով աշխարհի հայաշատ երկրներից մեկը, ինչպես խորհրդային, այնպես էլ հետխորհրդային տարիներին գրանցել է հայերի թվաքանակի նվազման կայուն միտում։ Համաձայն Վրաստանում վերջին մարդահամարի տվյալների (2014թ.)՝ հայերի թիվն այդ երկրում կազմում է մոտ 170 հազ.։ Հաշվի առնելով այս հանգամանքները՝ հետխորհրդային երկրների հայ համայնքների վտանգվածության ցուցիչն արտագաղթի չափորոշիչով գնահատվել է ցածր՝ 1 միավորով։
Ինչպես երևում է Աղյուսակ 1-ից, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաների և Եվրոպայի հայ համայնքների վտանգվածության ցուցիչը գնահատվել է 8-ական միավորով։ Սակայն տարբեր չափորոշիչներով նրանց վտանգվածության ցուցիչները տարբեր են։ Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաներում գոյապահպանության մարտահրավերների (աննշան բացառություններով) և արտագաղթի հետևանքով համայնքների քայքայման խնդիրներ չկան։ Հակառակը, ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ աշխարհի մյուս տարածաշրջանների հայկական համայնքներից հայերի շարունակական ներհոսքն այս տարածաշրջանի երկրներ անընդհատ համալրում է տեղի հայ համայնքները՝ մեծացնելով դրանց թվաքանակը։ Այդ պատճառով էլ հիշյալ չափորոշիչներով Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաների հայ համայնքների վտանգվածության ցուցիչը գնահատվել է 0-ական միավորով։
Փոխարենը, ամենաբարձր՝ 3-ական միավորով են գնահատվել մյուս երկու չափորոշիչներով (ինքնության բաղադրիչների կորստով և խառնամուսնություններով) այդ տարածաշրջանի հայ համայնքների վտանգվածության ցուցիչները, քանի որ Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաներում և՛ խիստ բարձր են ուծացման տեմպերը, և՛ խիստ շատ են խառնամուսնությունները։
Մի փոքր այլ է իրավիճակը Եվրոպայում։ Թեև մինչև վերջին ժամանակներս Եվրոպան համարվում էր անվտանգ կեցության վայր, այդ թվում նաև հայերի համար, այնուամենայնիվ, վերջին տարիներին այնտեղ գրանցվող ահաբեկչությունները (2015թ. նոյեմբերին Փարիզում, 2016թ. մարտին Բրյուսելում և այլն), ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի ու Աֆրիկայի երկրներից միգրանտների գրեթե անկառավարելի ներհոսքը որոշակի անկայունության միջավայր են ստեղծում եվրոպական երկրներում, որի հետևանքով վտանգի մեջ են հայտնվում նաև հայ համայնքները։ Օրինակ, 2015թ. նոյեմբերին Փարիզի ահաբեկչության ժամանակ զոհ գնաց նաև դեռատի մի հայ աղջիկ։ Չնայած դրան, անկայունության դրսևորումները Եվրոպայում դեռևս այն աստիճանի ու ծավալների չեն, ինչպես Մերձավոր Արևելքում։ Դրանք համեմատաբար նոր երևույթ են հետպատերազմյան Եվրոպայում։ Հետևաբար, գոյապահպանական սպառնալիքների չափորոշիչով Եվրոպայի հայ համայնքների վտանգվածության ցուցիչը գնահատվել է ցածր՝ 1 միավորով։
Համայնքներից արտագաղթի առումով իրավիճակը Եվրոպայում գրեթե նույնն է, ինչ հետխորհրդային երկրների և Հյուսիսային ու Հարավային Ամերիկաների հայ համայնքներում։ Եվրոպայի հայ համայնքները նույնպես շարունակաբար համալրվում են Հայաստանից ու Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքներից հայերի ներհոսքի հետևանքով։ Այնուամենայնիվ, հատկապես Արևելյան Եվրոպայի հայ համայնքներում (Հունաստան, Բուլղարիա և այլն), որտեղ տնտեսական պայմանները համեմատաբար անբարենպաստ են, նկատվում է հայերի գաղթ դեպի արևմտաեվրոպական երկրներ, ԱՄՆ և Կանադա։ Սույն հանգամանքը հաշվի առնելով էլ՝ Եվրոպայում հայ համայնքների վտանգվածության ցուցիչն արտագաղթի չափորոշիչով գնահատվել է ցածր՝ 1 միավորով։
Ինչ վերաբերում է վտանգվածության մյուս չափորոշիչներին՝ ինքնության բաղադրիչների կորստին և խառնամուսնություններին, ապա այդ երևույթները նույնպես բավական տարածված են Եվրոպայի հայ համայնքներում։ Բայց և այնպես, դրանք իրենց ծավալներով և աստիճանով որոշակիորեն զիջում են Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաների, ինչպես նաև հետխորհրդային երկրների (ինքնության բաղադրիչների կորստի առումով) հայ համայնքներում նկատվող նույն երևույթներին։ Հետևաբար, այդ երկու չափորոշիչներով էլ Եվրոպայի հայ համայնքների վտանգվածության ցուցիչը գնահատվել է միջին՝ 2-ական միավորով։
Եվրոպան և Հյուսիսային ու Հարավային Ամերիկաները քաղաքակրթական և որոշ չափով նաև՝ քաղաքական առումներով գտնվում են միևնույն՝ արևմտյան ծիրում։ Հետևաբար, այս երկու տարածաշրջանների իրավիճակների միջև կա որոշակի նմանություն։ Ուստի, ավելորդ չէ նաև որոշակի համեմատությունն այդ տարածաշրջանների հայ համայնքների վտանգվածության չափորոշիչների միջև։ Համեմատությունը ցույց է տալիս, որ երկու տարածաշրջանների հայ համայնքների առջև էլ ծառացած են նույն խնդիրները։ Պարզապես գոյապահպանության խնդիրների և արտագաղթի հետևանքով համայնքների քայքայման խնդիրները մի փոքր ավելի սուր են Եվրոպայի, իսկ ինքնության բաղադրիչների կորստի և խառնամուսնությունների խնդիրները՝ Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաների հայկական սփյուռքում։
Այսպիսով, դիտարկումները ցույց են տալիս, որ աշխարհի վերոհիշյալ չորս տարածաշրջանների հայ համայնքներն ունեն վտանգվածության բարձր կամ միջին աստիճան։ Բարձր աստիճանի վտանգվածություն ունեն Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքները (համախումբ 12 միավոր)։ Հետխորհրդային երկրների, Հյուսիսային ու Հարավային Ամերիկաների և Եվրոպայի հայ համայնքները՝ համապատասանաբար 10, 8 և 8 համախումբ միավորներով, կազմում են Սփյուռքի՝ վտանգվածության միջին աստիճան ունեցող համայնքները։ Վտանգվածության ցածր աստիճան ունեցող համայնքներ, համաձայն մեր դիտարկումների, Սփյուռքում, ցավոք, չկան։
1 Հովյան Վ., Հայկական սփյուռքի անվտանգության մարտահրավերները, «Գլոբուս», թիվ 5, 2014, էջ 39-42։
2 Բանաձևը մշակելիս լատինականի փոխարեն կիրառվել են հայկական տառեր՝ ընթերցողի համար առավել մատչելի դարձնելու նպատակով։
3 Մանրամասն տե՛ս Հարությունյան Գ., Սիմավորյան Ա., Հովյան Վ., Ղանալանյան Տ., Սփյուռքի գիտավերլուծական հանրությունը. կազմակերպչական խնդիրներ և համագործակցության հեռանկարներ, Երևան, «Գասպրինտ», 2013; Սիմավորյան Ա., Հովյան Վ., Ղանալանյան Տ., Արտերկրի հայագիտական կենտրոնները. ներուժի գնահատում, Երևան, «Գասպրինտ», 2014:

ИНДЕКС УЯЗВИМОСТИ ДИАСПОРЫ
В связанных с Диаспорой дискуссиях большое место отводится вызовам ее безопасности. Чтобы понятия «вызов», «безопасность» и прочие аналогичные выражения не были абстрактными, необходимо рассматривать их посредством количественных измерений. С этой целью в обращение введены понятия «индекс (показатель) уязвимости» и «степень уязвимости».
Индекс уязвимости измеряется посредством математической формулы, в основе которой в качестве переменных лежат критерии уязвимости. Их пять. Во-первых, как таковые рассматриваются четыре выделенные ранее нами вызова, стоящих перед Диаспорой сегодня: проблемы выживания, эмиграция из общин, потеря составляющих идентичности и смешанные браки1. Поскольку для безопасности армянства вообще и Диаспоры в частности важное значение имеет интеллектуальный потенциал, к вышеупомянутым четырем критериям добавляется и этот.
Согласно этим критериям, уязвимость Диаспоры может иметь четыре степени – нулевая, низкая, средняя и высокая. Каждая степень уязвимости выражается цифровой единицей: 0 (нулевая), 1 (низкая), 2 (средняя) и 3 (высокая). Следует отметить, что, согласно интеллектуальному потенциалу, определение степени уязвимости Диаспоры отличается от определения этой степени по другим критериям. В отличие от других критериев (чем больше вызов, тем выше показатель уязвимости), в случае интеллектуального потенциала действует обратная логика – чем больше потенциал, тем ниже степень уязвимости.
Поскольку критериев уязвимости пять, а максимальный показатель степени уязвимости – 3, то сумма этих критериев и есть индекс уязвимости Диаспоры, который оценивается 15-балльной шкалой (5х3), где 15 баллов показывают максимальную степень уязвимости.
Для определения степени уязвимости Диаспоры применяется следующая формула: сумма наиболее высоких показателей пяти критериев, разделенная на три, поскольку, как уже отмечалось, степеней уязвимости три. В цифровом выражении это выглядит так:
СУ = (в + э + п + с + и)/3
где СУ – степень уязвимости
в – вызовы выживанию
э – эмиграция из общин
п – потеря составляющих идентичности
с – смешанные браки
и – интеллектуальный потенциал
Соответственно, степень уязвимости, согласно суммарному индексу, делится на три части – низкая, средняя и высокая. Каждый ряд баллов в представленной ниже 15-балльной шкале показывает степень уязвимости следующим образом:
1. 0-5 – низкая степень уязвимости
2. 5-10 – средняя степень уязвимости
3. 11-15 – высокая степень уязвимости
Учитывая, с одной стороны, ограниченность объема данной статьи, с другой – то обстоятельство, что это первая попытка оценки уязвимости Диаспоры по вышеупомянутой методологии, исследование по выявлению индекса и степени уязвимости было проведено в соответствии с четырьмя крупными регионами, имеющими армянские общины (Ближний Восток, Северная и Южная Америка, Европа, постсоветские страны), оставляя оценку индекса и степени уязвимости армянских общин на более низком уровне (в соответствии со странами) на потом.
Кроме того, очевидно, что показатели уязвимости приблизительны, поскольку невозможно иметь точные количественные данные о том, сколько в данной общине смешанных браков или у скольких членов общины в какой степени сохранены или потеряны те или иные компоненты национальной идентичности, например, язык (сколько членов общины и в какой мере владеют армянским языком). Если потери общин вследствие физических составляющих уязвимости (эмиграции или угрозы выживания), а также интеллектуальный потенциал Диаспоры, хоть и с трудом, но подвергаются количественному выражению (измерениям), то в случае духовных составляющих – потери идентичности и смешанных браков – сделать это крайне трудно, поскольку очень трудно приобрести точные статистические данные. Следовательно, наши количественные оценки, данные по критериям уязвимости Диаспоры основаны не на точной статистике, а на других наблюдениях – беседах с нашими соотечественниками из диаспоры, данных в прессе, специальной литературе, оценках (часто неколичественных) и т.д. В результате, приблизителен также подсчитанный нами суммарный показатель уязвимости диаспоральных общин.
Несмотря на вышеупомянутые проблемы, данная работа, тем не менее, представляет определенную важность в двух смыслах:
1. она дает возможность в количественном выражении или измерении составить пусть даже приблизительное представление об уязвимости армянской диаспоры, стоящих перед ней вызовах,
2. может служить методологической основой или пособием для дальнейших, более глубоких исследований, когда будут рассматриваться армянские общины отдельных регионов или стран, учитывая также, что исследования на этом уровне во временном и объемном плане более емкие. В этом контексте дальнейшие уточнения и улучшения методологии не исключены.
Степень уязвимости Диаспоры
Применяя данную методологию для анализа армянских общин в соответствии с регионами (Ближний Восток, постсоветские страны, Северная и Южная Америка, Европа), можем классифицировать их в соответствии со степенью уязвимости.
Следует отметить, что во всех рассматриваемых регионах как на индивидуальном, так и на институциональном уровне армянская диаспора имеет внушительный интеллектуальный потенциал2. Даже на Ближнем Востоке, самом неблагоприятном регионе для армянских общин зарубежья, действует единственный вуз Диаспоры – Бейрутский университет Айказян. Поэтому, несмотря на серьезнейшие проблемы, связанные с интеллектуальным потенциалом, как, например, слабая скоординированность, недостаточное финансирование, слабые связи с местными армянскими общинами и научным сообществом и учреждениями Армении и пр., во всех четырех регионах по критериям интеллектуального потенциала показатель уязвимости Диаспоры был оценен средним баллом (2) (см. Таблицу 1).
Как видно из Таблицы 1, самые уязвимые общины Диаспоры находятся на Ближнем Востоке. Индекс их уязвимости, согласно вышеупомянутой методологии, составил 12 баллов, благодаря чему они причисляются к ряду общин с высокой степенью уязвимости. По критериям проблем выживания и эмиграции из общин индекс уязвимости армянских общин Ближнего Востока был оценен максимальным баллом (3). Что же касается потери составляющих идентичности и смешанных браков, то, хотя армянская диаспора этого региона, будучи традиционной и находясь в исламской среде, долгое время (около 3-4 поколений) смогла сохранить свой национальный облик и, в то же время, преимущественно избежать смешанных браков, однако в последние десятилетия в этом показателе также заметны тревожные тенденции. В частности, среди представителей армянских общин Ближнего Востока постепенно более широкое распространение получает арабоязычие – за счет родного языка. Та же тенденция наблюдается в случае смешанных браков. Согласно руководителю Бейрутского университета Айказян Полу Айдостяну, если в 1960-70-х гг. в армянской общине Ливана смешанные браки были редким явлением и в целом рассматривались как постыдное явление, то нынче они воспринимаются как обычное явление. Учитывая эти тенденции, индекс уязвимости армянских общин Ближнего Востока по критериям показателя потери составляющих идентичности и смешанных браков был оценен средним баллом (2). Утешительным может быть то, что в 15-балльной шкале суммарный показатель уязвимости армянских общин Ближнего Востока (12) не максимальный, а ниже на три балла.
Что же касается других регионов Диаспоры, то они, как видно из Таблицы 1, причисляются к ряду общин со средней степенью уязвимости. Однако суммарный индекс уязвимости определенным образом отличается. Если в случае армянских общин постсоветских стран он оценен 10-ю баллами, то в случае армянских общин Северной и Южной Америки и Европы – 8-ю баллами.
Самый высокий показатель из критериев уязвимости в случае постсоветских стран был дан потере составляющих идентичности, учитывая крайне высокие темпы ассимиляции в этих странах. Обосновавшиеся в России, Украине и других странах армяне в лучшем случае уже во втором поколении главным образом теряет родной язык (армяноязычие), а также другие составляющие идентичности. В качестве составляющих идентичности слабо сохраняются следование за Армянской Апостольской церковью (что часто носит формальный характер) и слабая память.
Степень уязвимости по критериям проблем выживания и смешанных браков в армянских общинах постсоветских стран был оценен средним баллом (2). В плане проблем выживания, хоть и в постсоветских странах ситуация относительно спокойная по сравнению с Ближним Востоком, тем не менее, там также время от времени имеют место проявления нестабильности, связанные с межгосударственными и межнациональными столкновениями, внутриполитическими потрясениями и пр. Абхазская и осетинская войны в Грузии, чеченская война в России, кризис Приднестровья в Молдове, пятидневная российско-грузинская война в августе 2008г., межэтнические столкновения в среднеазиатских странах и заметная в результате напряженность в межгосударственных отношениях, цветные революции, война в Донбассе и кризис в Украине и пр. – лучшее тому доказательство.
Что же касается смешанных браков, то, несмотря на то, что они составляют достаточно большое число в армянских общинах постсоветских стран, тем не менее, учитывая, что эти общины в основном состоят из эмигрировавших в постсоветский период из Армении граждан, можем сказать, что в этих общинах все еще свежа идея традиционной армянской семьи. Речь, в частности, идет о представительницах женского пола. Следовательно, можно констатировать, что, несмотря на распространенность смешанных браков в армянских общинах постсоветских стран, она не доходит до таких больших масштабов, чтобы ее оценили максимальным тремя баллами.
Что же касается эмиграции из общин, то в армянских общинах постсоветских стран наблюдается обратный процесс. Они пополняются за счет мигрантов из Армении. Тем не менее есть исключение. Речь идет об армянской общине Грузии, которая, будучи традиционно одной из густонаселенных армянами стран, как в советские, так и в постсоветские годы зафиксировала стабильную тенденцию сокращения своей численности. Согласно данным последней переписи в Грузии (2014г.), численность армян в этой стране составляет около 170 тысяч человек. Учитывая эти обстоятельства, индекс уязвимости армянских общин постсоветских стран по критерию эмиграции был оценен низким баллом (1).
Как видно из Таблицы 1, индекс уязвимости армянских общин Северной и Южной Америки и Европы был оценен 8-ю баллами, Однако показатели их уязвимости по разным критериям разные. В Северной и Южной Америке следствие вызовов выживанию (с незначительными исключениями) и эмиграции проблем разрушения общин нет. Наоборот, как из Армении, так и из армянских общин других регионов планеты перманентный приток армян в страны этого региона постоянно пополняет местные армянские общины, увеличивая их численность. Поэтому по этим критериям индекс уязвимости армянских общин Северной и Южной Америки равен нулю.
Вместо этого максимальными тремя баллами были оценены индексы уязвимости армянских общин этого региона по двум другим критериям – потерей составляющих идентичности и смешанными браками, поскольку в Северной и Южной Америке высокие темпы ассимиляции и слишком много смешанных браков.
Немного иная ситуация в Европе. Хотя до последнего времени Европа считалась местом безопасного проживания, в том числе для армян, тем не менее фиксируемые там в последние годы террористические акты (в ноябре 2015г. в Париже, в марте 2016г. в Брюсселе и т.д.), а также практически неконтролируемый поток беженцев из стран Ближнего Востока и Африки создают среду определенной нестабильности в европейских странах, в результате чего в опасности оказываются также армянские общины. Например, жертвой теракта в Париже в ноябре 2015г. стала девушка-армянка. Несмотря на это, проявления нестабильности в Европе не достигли той степени и масштабов, как на Ближнем Востоке. Это сравнительно новые явления в послевоенной Европе. Следовательно, по критерию угроз выживания индекс уязвимости армянских общин Европы был оценен низким баллом (1).
Ситуация в плане эмиграции из общин в Европе почти такая же, как в армянских общинах постсоветских стран и Северной и Южной Америки. Армянские общины Европы также периодически пополняются вследствие притока армян из армянских общин Армении и Ближнего Востока. Тем не менее, в частности, в армянских общинах Восточной Европы (Греция, Болгария и т.д.), где экономические условия относительно неблагоприятны, заметна миграция армян в западноевропейские страны, США и Канаду. Учитывая это обстоятельство, показатель уязвимости армянских общин Европы по критерию эмиграции был оценен низким баллом (1).
Что же касается других критериев уязвимости – потере составляющих идентичности и смешанных браков, – то эти явления также довольно распространены в армянских общинах Европы. Тем не менее они по своим масштабам и степени определенно уступают тем же явлениям, заметным в армянских общинах Северной и Южной Америки и постсоветских стран (в плане потери составляющих идентичности). Следовательно, по этим двум критериям индекс уязвимости армянских общин Европы был оценен средним баллом (2).
Европа, Северная и Южная Америка в цивилизационном и в некоторой степени – политическом плане находятся в одной и той же западной орбите. Следовательно, между ситуациями этих двух регионов есть определенная схожесть. Поэтому нелишне также определенное сравнение между критериями уязвимости армянских общин этих регионов. Сравнение показывает, что перед армянскими общинами двух регионов стоят одни и те же проблемы. Просто вследствие проблем выживания и эмиграции проблемы сокращения численности общин немного острее в армянской диаспоре Европы, а проблемы потери составляющих идентичности и смешанных браков – Северной и Южной Америки.
Таким образом, наблюдения показывают, что армянские общины вышеупомянутых четырех регионов имеют высокую или среднюю степень уязвимости. Высокую степень уязвимости имеют армянские общины Ближнего Востока (в сумме 12 баллов). Армянские общины постсоветских стран, Северной и Южной Америки и Европы с 10-ю, 8-ю и 8-ю баллами соответственно являются диаспоральными общинами со средней степенью уязвимости. Общин с низкой степенью уязвимости в Диаспоре, согласно нашим наблюдениям, к сожалению, нет.
1 Овян В., Вызовы безопасности армянской диаспоры, «Глобус», # 5, 2014, сс. 39-42.
2 Подробности см. Арутюнян Г., Симаворян А., Овян В., Ганаланян Т., Научно-аналитическое сообщество диаспоры: организационные вопросы и перспективы сотрудничества, Ереван, «Гаспринт», 2013; Симаворян А, Овян В., Ганаланян Т., Зарубежные арменоведческие центры: оценка потенциала, Ереван, «Гаспринт», 2014.