Իրանական բանկերն առաջին անգամ սկսել են վարկային քարտեր թողարկել
Իրանի բանկերն առաջին անգամ սկսելու են թողարկել վարկային քարտեր։ Interfax.ru-ի փոխանցմամբ՝  վարկային այդ քարտերն աշխատելու են միայն երկրի ներսում, ինչ որ խոշոր միջազգային վճարային ընկերության հետ համագործակցություն չի ենթադրվում։
Քարտերի վարկային սահմանաչափերը և տոկոսային վճարները սահմանվելու են Իրանի Կենտրոնական բանկի կողմից, սակայն որոշումն այն մասին, թե հաճախորդները որքանով են բավարարում քարտի ձեռք բերման համար անհրաժեշտ պահանջները, յուրաքանչյուր բանկ կայացնելու են յուրովի։
Քարտերի օգտատերերը դրանք կարող են օգտագործել նաև իրանական ինտերնետ-խանութներից կատարած գնումները վճարելու համար։
Ընդհանուր առմամբ թողարկվելու է երեք տարբեր վարկային սահմանաչափերով քարտեր, ընդ որում առավելագույն սահմանաչափը լինելու է 50 մլն ռեալ, այդ թվում եթե  քարտով պարռքը չի մարվում մեկ ամսվա ընթացքում, ապա վարկային միջոցները տրամադրվելու են տարեկան 18 տոկոսով։

Иранские банки впервые начали выпускать кредитные карты
Банки Ирана впервые начинают выпускать кредитные карты, сообщает Associated Press со ссылкой на иранские СМИ, включая ежедневную газету Donya-e-Eqtesad.
Кредитные карты будут работать только внутри страны, партнерства с какой-либо крупной международной платежной компанией не предполагается.
Кредитные лимиты и процентные платежи по картам будут фиксироваться Центробанком Ирана, однако решение о том, удовлетворяет ли клиент требованиям, необходимым для получения карты, будет принимать каждый банк в отдельности.
Пользователи карт смогут использовать их в том числе и для оплаты покупок в иранских интернет-магазинах.
Всего будут выпущены карты с тремя различными кредитными лимитами, причем максимальным будет лимит в 50 млн риалов (порядка $14 тыс.). В том случае, если задолженность по карте не погашена в течение месяца, кредитные средства будут предоставляться под 18% годовых.