Դամասկոսը կողմ է նոր սահմանադրության վերաբերյալ հանրաքվեի անցկացման գաղափարին
Դամասկոսն աջակցում է երկրի նոր սահմանադրության վերաբերյալ  համազգային հանրաքվեի անցկացման գաղափարը։  tass.ru-ի փոխանցմամբ՝  այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի Արտաքին գործերի նախարար Վալիդ Մուալլիմը։
Նրա խոսքերով՝ նախարարների կաբինետը նաև համաձայն է նրա հետ, որպեսզի հանրաքվեից հետո երկրում անցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ, ապա ձևավորվի նոր կառավարություն։
Վ․ Մուալլիմն ընդգծել է, որ Դամասկոսը պատրաստ է ընդլայնված կառավարության ձևավորմանը, որը կձևավորի սահմանադրական հանձնաժողովը։
Անդրադառնալով հանրապետության իշխանական կառուցվածքում հնարավոր փոփոխությունների հարցին՝ Մուալլիմն ասել է․ «Սիրիայում իշխանության փոփոխությունը մեկ մարդու գործ չէ, այլ ամբողջ սիրիացի ժողովրդի որոշելիքը»։

МИД Сирии: Дамаск поддерживает идею проведения референдума по новой конституции
Дамаск поддерживает идею проведения всенародного референдума по вопросу новой конституции страны. Об этом, как сообщил телеканал "Аль-Маядин", заявил в понедельник министр иностранных дел Сирии Валид Муаллем.
"Мы поддерживаем проведение всенародного референдума по новой конституции", - отметил он. По словам главы МИД, кабинет министров также согласен с тем, что после референдума "должны пройти парламентские выборы, а после выборов сформировано новое правительство Сирии".
Он подчеркнул, что Дамаск "готов к формированию расширенного правительства, которое образует конституционный комитет по созданию нового основного закона страны".
Коснувшись вопроса о возможных изменениях во властных структурах республики, Муаллем сказал: "Смена руководства в Сирии - это дело не одного человека, а решение всего сирийского народа".