Էդվարդ Նալբանդյանը դասախոսությամբ հանդես է եկել Բեյքերի անվան ինստիտուտում
Սեպտեմբերի 26-ին Հյուսթոնում արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց Ռայսի համալսարանի Ջեյմս Բեյքերի անվան Հանրային քաղաքականության ինստիտուտ, որտեղ հանդես եկավ Հարավային Կովկասի մարտահրավերների վերաբերյալ ծավալուն դասախոսությամբ:
Հանդիպումը, որին ներկա էին հեղինակավոր վերլուծաբաններ և գիտնականներ, գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, Հյուսթոնում հավատարմագրված դիվանագտիական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, վարեց ինստիտուտի հիմնադիր-տնօրեն, ամերիկյան ականավոր դիվանագետ, դեսպան Էդվարդ Ջերեջյանը:
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց անկախության 25 տարիների Հայաստանի անցած ուղին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանգամանալից անդրադարձավ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ներկայացրեց Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպումներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և Ադրբեջանի ապակառուցողական փորձերը` հետ կանգնելու այդ հանդիպումների արդյունքները կյանքի կոչելուց:
Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը խոսեց ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման ուղղությամբ միջազգային բեմահարթակում Հայաստանի նախաձեռնող դերակատարության, տարբեր միջազգային կառույցներում Հայաստանի ներգրավվածության, տարբեր երկրներում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցության, մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հետ Հայաստանի համագործակցության, սիրիական ճգնաժամի հետևանքների, միգրացիոն հոսքերի, Մերձավոր Արևելքում առկա իրավիճակի մասին։

Эдвард Налбандян выступил с лекцией в Институте им. Бейкера
26-го сентября в Хьюстоне и.о. министра иностранных дел Эдвард Налбандян посетил Институт публичной политики им. Джеймса Бейкера Университета Райса, где выступил с подробной лекцией о вызовах на Южном Кавказе.
Встречу, на которой присутствовали известные аналитики, ученые, представители деловых кругов, главы аккредитованных в Хьюстоне дипломатических представительств, вел основатель-директор института, известный американский дипломат посол Эдвард Джереджян.
В своей речи Эдвард Налбандян представил пройденный Арменией за 25 лет независимости путь, внешнеполитические приоритеты и подходы Армении к региональным проблемам и путям их решения.
Глава внешнеполитического ведомства Республики Армения подробно коснулся нынешнего этапа процесса урегулирования карабахского конфликта, представил достигнутые на встречах в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, и деструктивные попытки Азербайджана отказаться от воплощения в жизнь результатов этих встреч.
И. о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян говорил об инициативной роли Армении на международной арене в направлении предотвращения преступления геноцида, о вовлеченности Армении в различные международные структуры, участии Армении в различных странах в миротворческих действиях под эгидой ООН, о сотрудничестве Армении с рядом международных организаций, последствиях сирийского кризиса, миграционных потоках, о нынешней ситуации на Ближнем Востоке.