Բաքվի շրջակայքում գտնվող օբեկտները խոցելու համար «Իսկանդերները» պետք է տեղափոխվեն Արցախ
Հայաստանի անկախության 25 ամյակին նվիրված ռազմական շքերթին, ի թիվս այլ ռազական տեխնիկայի, ցուցադրվեցին «Իսկանդեր» տակտիկական հրթիռների արձակման կայանքները:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» փորձեց իմի բերել այդ համակարգերի ու դրանց գնամն մասին տեղեկությունները:
Գինը
Ինչպես հայտնի է, 2015 թվականի հունիսի 26-ին Երևանում ստորագրվեց «ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» հայ-ռուսական պայմանագիրը, որով Հայաստանը պետք է Ռուսաստանից 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի զենք ու ռազմական նշանակության գույք գներ՝ դրա դիմաց վճարելով 10 տարվա ընթացքում:
Սակայն, ՀՀ Ֆինանսների նախարարությունից օրերս ստացված գրության համաձայն, 2016 թվականի սեպտեմբերի 13-ի դրությամբ այդ 200 միլիոն դոլարից դեռևս որևէ օգտագործում չի եղել: Վերոնիշյալ պայամանագրի 2-րդ հոդվածի համաձայն վարկի օգտագործումը սկսվում է զենքը մատակարարելու օրվանից:
Այսինքն, սեպտեմերի 13-ի դրությամբ (երբ «Իսկանդերները» արդեն վստահաբար Հայաստանում էին) վարկի սահմաններում որևէ զենք կամ ռազմական այլ գույք Ռուսաստանը Հայաստանին չի տրամադրել:
Դա հիմք է տալիս վստահաբար պնդելու, որ «Իսկանդերներ» համակարգերը (ի թիվս մյուս նոր զինատեսակների) գնվել են ոչ թե վարկով, այլ ուղղակի վճարման դիմաց: Դա, ըստ էության, «Ազատության» հետ զրուցում հաստատեց նաև Պաշտպանության փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանը, ով ասեց, որ այն «ձեռք է բերվել մեր բյուջետային ծախսերի հաշվին»:
«Իսկանդերների» այս գործարքը դեռևս արտացոլված չէ ոչ ՄԱԿ-ի սովորական սպառազինությունների ռեգիստրում, ոչ էլ Ստոկհոլմի խաղաղության միջազգային ինստիտուտի զեկույցներում: Հետևապես դժվար է գնահատել, թե հայաստանյան հարկատուների վրա որքա՞ն են նստել այդ համակարգերը:
Սակայն տարբեր փորձագետների գնահատմամբ այդ համակարգերի մեկ բրիգադի արժեքը կազմում է 200-300 միլիոն դոլար: Բրիգադը կազմված է 12 արձակման կայանքից, իսկ անակախության 25-ամյակի շքերթին Երևանում ցուցադրվեց 4 կայանք: Հետևապես, կարելի է ենթադրել, որ ցուցադրված «Իսկանդերները» Հայաստանի բյուջեին արժեցել են 70-ից 100 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Հեռահարությունը
Ռուսական, ադրբեջանական և թուրքական որոշ աղբյուրներ հանդես եկան հրապարակուներով, ուր Հայաստանի «Իսկանդերների» խոցման շառավիղը նշվում էր 500 կիլոմետրը: Այդ հրապարակումները տարածում էր նաև տեղական մամուլը: Երևանյան ռազմական շքերթի ժամանակ, սակայն, որպես խոցման հեռահարությունը հայտարարվեց 300 կմ թիվը:
Բանն այն է, որ կան տարբեր տեսակի 9K720 «Իսկանդեր» կայանքներ (ՆԱՏՕ-ի կլասիֆիկացիայով՝ SS26 Stone): «Իսկանդեր-Մ», «Իսկանդեր-Կ» և «Իսկանդեր-Է»: Երևանյան ցուցադրման ժամանակ արձակման կայանքները քողարկված էին, և հնարավոր չէ հստակ հասկանալ, թե ո՞ր տիպին են պատկանում հայկական «Իսկանդերները»:
Համաձայն Բալիստիկ հրթիռների տարածման կանխարգելման Հաագայի կոդեկսի, դրա անդամ երկրենրը (այդ թվում՝ Ռուսաստանը), պարտավորվել էին այլ պետություններին չվաճառել 300 կիլոմետրից մեծ հեռահարությամբ հրթիռներ:
Հենց այդ կոդեկսին հետևելու համար Ռուսաստանում ստեղծվեցին էկսպորտային «Իսկանդեր-Է»-ները: Վերջիններս, համաձայն, պաշտոնական տվյալների, ունեն 280 կիլոմետրանոց հեռահարություն: Հավանաբար, հենց դրանք են մատակարարվել Հայաստանին (այս դեպքում նաև իրականությանը առավել մոտ է լինում հայտարարված 300 կմ թիվը):
Այդ պարագայում, պետք է նկատենք, որ Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի շրջակայքում գտնվող օբեկտները խոցելու համար «Իսկանդերները» պետք է տեղափոխվեն Արցախ, քանի որ Հայաստանի ամենամոտիկ կետից Բաքուն 305 կմ հեռվորության վրա է: Իսկ այդ համակարգերի Արցախ տեղափոխումը վտանգավոր է թե ռազմական և թե դիվանագիտական առումներով:

27-09-2016 11:23:22 | Armenia | Articles and Analyses
During the military parade dedicated to the 25th anniversary of independence of Armenia, the “Iskander” tactical missile systems were displayed among other military equipment.
“Union of Informed Citizens” NGO has tried to gather information about those systems and their purchase.
Price
As it is known, on June 26 of 2015, a contract on “Providing a State Export Loan to the RA Government” was signed between Armenia and Russia. According to the contract, Armenia was supposed to purchase 200 million USD-worth weapons and military equipment from Russia and pay for the purchased items during 10 years.
However, according to the response letter received recently from the RA Ministry of Finance, those 200 million USD had not been used yet by the date of September 13 of 2016. And according to Article 2 of the aforementioned contract, the use of the loan shall start from the day of the delivery of the weapons.
It means that Russia had not provided any weapons or other military equipment to Armenia within the framework of the loan as of September 13 (when the “Iskanders” were already surely in Armenia).
This allows us to claim with confidence that the “Iskander” systems (among other weapons) were not purchased with the loan but by direct payment. In fact, it was confirmed by Deputy Defense Minister Davit Tonoyan in his interview to Radio Liberty, who said that “it was obtained at the expense of our budget spending”.
This “Iskanders” deal is not yet reflected either in the UN Register of Conventional Arms or the Stockholm International Peace Institute reports. Hence, it is difficult to assess the amount that the Armenian taxpayers have paid for those systems.
However, according to the evaluations by different experts, one brigade of these systems costs 200-300 million USD. The brigade is composed of 12 launching systems. During the 25th anniversary parade in Yerevan, 4 launching systems were shown. Hence, we can assume that the “Iskanders” cost the Armenian budget 70-100 million USD.
Range
Some Russian, Azerbaijani and Turkish sources have come up with publications in which 500 kilometers were mentioned as the radius of destruction of the Armenian “Iskanders”. However, during the military parade in Yerevan, 300km was announced as the radius of destruction of the systems.
The point is that there are different types of 9K720 “Iskander” systems (SS26 Stone by NATO’s classification): “Iskander-M”, “Iskander-K” and “Iskander-E”. During the Yerevan military parade, the launching systems were concealed and it was not possible to form a clear understanding of the type the Armenian “Iskanders” belong to.
According to the International Code of Conduct against Ballistic Missile Proliferation (also known as the Hague Code of Conduct), its member countries (including Russia) are obliged not to sell missiles exceeding the range of 300 kilometers to other countries.
In order to meet the requirements of that Code, Russia created the so-called export-oriented “Iskander E”. According to official data, the latter have a 280km range. Most probably, particularly this type has been supplied to Armenia (in this case, the announced range of 300 km is closer to reality).
In this regard, we should note that the “Iskanders” should be transported to Nagorno Karabagh in order to be able to strike objects around Baku because Baku is 305km far from the closest point in Armenia. However, the transportation of those systems to Nagorno Karabagh is dangerous both politically and diplomatically.