Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել Վաշինգտոնի Կարնեգի հաստատությունում. տեսանյութ
Սեպտեմբերի 29-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ ելույթ ունեցավ Վաշինգտոնի Կարնեգի հաստատությունում։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հետ հանդիպմանը, որը վարում էր Կարնեգի հաստատության փոխնախագահ Էնդրյու Վեյսը, ներկա էին ԱՄՆ պետքարտուղարության, ազգային անվտանգության խորհրդի պաշտոնյաներ, առաջատար վերլուծաբաններ, Վաշինգտոնում հավատարմագրված դիվանագետներ։
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, անկախության հռչակումից ի վեր 25 տարիների ընթացքում Հայաստանի անցած ուղին, մի շարք տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ամերիկյան առաջատար վերլուծաբաններին ներկայացրեց ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքները, դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը, ներկայացրեց բանակցային գործընթացի առաջմղման շարունակելու համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման նպատակով Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքը, պայմանավորվածություններից հրաժարվելու փորձերը:
Պատասխանելով ներկաների բազմաթիվ հարցերին` Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներին, Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի անդամակցությանը, Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցությանը, հայ-իրանական հարաբերություններին։

• 30-09-2016 17:22:25   | USA  |  Press release
On September 29, Edward Nalbandian, the Acting Foreign Minister, delivered a speech on Armenia’s foreign policy at the Carnegie Endowment in Washington D.C.
The U.S. State Department and National Security Council officials, leading experts and diplomats accredited in Washington D.C. attended the meeting with the Foreign Minister of Armenia, chaired by Andrew S. Weiss, the Vice President of the Carnegie Endowment.
In his remarks, Edward Nalbandian presented the priorities of Armenia’s foreign policy, country’s path during these 25 years since the declaration of independence, Armenia’s stance on a number of regional issues and the ways to resolve them.
The Head of the Foreign Ministry of Armenia presented to the leading U.S. experts the consequences of April aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh) and the efforts exerted by Armenia and the OSCE Minsk Group countries to overcome those consequences, the current stage of the Nagorno-Karabakh peace process; he presented the agreements reached during the summits held in Vienna and St. Petersburg aimed at creating necessary conditions for the advancement of negotiation process and Azerbaijan’s destructive stance, attempts to reject the reached agreements.
While answering the numerous questions of the attendees, Edward Nalbandian touched upon the gross violations of the international humanitarian law by Azerbaijani Armed Forces during the April war, Armenia’s membership at the Eurasian Economic Union, the Armenia-European Union cooperation, the Armenian-Iranian relations.