«Պաատա Բուրչուլաձե՝ պետություն ժողովրդի համար». Կուսակցություն առանց նախընտրական ծրագրի
Վրաստանի՝ Իններորդ համագումարի Խորհրդարանում տեղերի որոշակի քանակություն զբաղեցնելու հավակնող քաղաքական կուսակցություններից ևս մեկն է «Պաատա Բուրչուլաձե՝ պետություն ժողովրդի համար» կուսակցությունը։ Նախկին օպերային երգչի կողմից ղեկավարվող կուսակցությունը իր ստեղծման առաջին իսկ օրվանից գրավել է վրաց ընտրողի ուշադրությունը և սկսել է որոշակի ժողովրդականություն վայելել։ Մինչդեռ, անցած ամիսների իրադարձությունները (կասկածելի քաղաքական կուսակցությունների և քաղաքական գործիչների հետ միավորումը, որոնք ընդամենը մի քանի օր առաջ, ըստ էության, լքեցին Բուրչուլաձեի կուսակցությունը), բացասականորեն ազդեցին կուսակցության ինչպես վարկանիշի, այնպես էլ նրա կազմակերպվածության վրա։
Բոլոր վերափոխումներից հետո կուսակցությունը Վրաստանի Կենտրոնական Ըտրական Հանձնաժողովին է ներկայացրել 177 հոգուց բաղկացած թեկնածուների ցուցակը։ Կուսակցական ցուցակում նշված է պատգամավորի թեկնածուներ 3 հայի ազգանուն (Մելքոն Մակարյան, Շաքրո Այվազյան և Ալբերտ Կարապետյան) և 5 ադրբեջանական ազգանուն։ Հետաքրքիր է, որ թարմացված ցուցակում բացակայում է Թբիլիսիի հայաբնակ թաղամասերից մեկի մեծամասնության թեկնածու Էդգար Բարսեղյանը, որի ազգանունն առկա էր կուսակցության նախկին ցուցակում։
Ինչ վերաբերում է «Պաատա Բուրչուլաձե՝ Պետություն ժողովրդի համար» կուսակցության տեսությանը, ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների իրացման հետ կապված հարցերի վերաբերյալ այստեղ չկա ո´չ պարզություն, ո´չ որոշակիություն։
«Պաատա Բուրչուլաձե՝ Պետություն ժողովրդի համար» կուսակցությունը փաստացիորեն 2016թ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող միակ կուսակցությունն է, որը դեռևս ամբողջությամբ չի հրապարակել իր նախընտրական ծրագրի տեքստը։
Հարկ է նշել, որ դեռևս ընթացիկ տարվա հուլիսի վերջին «Պաատա Բուրչուլաձե՝ Պետություն ժողովրդի համար» կուսակցությունը հանդիպում էր կազմակերպել ազգային փոքրամասնությունների Համայնքների ներկայացուցիչների հետ։ Անցկացված հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է կուսակցության ընդհանուր տեսությունը Վրաստանի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների առջև ծառացած մարտահրավերների վերաբերյալ։ Այդ հանդիպման ընթացքում կուսակցության ընդհանուր տեսությունը հավաքվածներին ներկայացրեց «Պաատա Բուրչուլաձե՝ Պետություն ժողովրդի համար» քաղաքական ուժի համահիմնադիրներից մեկը՝ Ագիթ Միրզոևը, որը համոզում էր ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին, որ հենց Բուրչուլաձեի կուսակցությունն է նպատակաուղղված աջակցելու երկրի ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների իրացմանը։
Մինչդեռ, հնչած խոստումները, այնպես, ինչպես նախընտրական ծրագիրը, մինչև օրս անհասանելի են մնում ընտրողի համար։ Ավելին, հատկանշական է այն փաստը, որ ինքը՝ Ագիթ Միրզոևը, որը մասնակցում էր կուսակցության՝ ազգային փոքրամասնությունների հարցերի շուրջ քաղաքական տեսլական ձևավորմանը, մի քանի օր առաջ հայտարարել է կուսակցությունից իր հեռանալու մասին։
«Պաատա Բուրչուլաձեի կուսակցությանն իմ անդամակցությունը պայմանավորված էր քաղաքական որոշումների ընդունման գործընթացում ազգային փոքրամասնությունների մասնակցությունն ապահովելու հարցում նրան աջակցելու ցանկությամբ։ Դա իմ առաջադրանքն էր։ Ցավոք, այսօր ես տեսնում եմ, որ այդ առաջադրանքն այդպես էլ չի իրագործվել։ Ես կուսակցության ծրագրի այն բաժնի հեղինակն եմ, որն ամիջականորեն վերաբերում էր քաղաքական որոշումներ ընդունելու գործընթացում ազգային փոքրամասնությունների մասնակցությունն ապահովելուն։ Օգոստոսի կեսերից կուսակցության ներսում երկրի ազգային փոքրամասնություններին վերաբերող հարցերի հանդեպ հետաքրքրությունն աստիճանաբար մարեց։ Այսօր կարող եմ պնդել, որ այդ հարցերն ամբողջությամբ դուրս են մնացել կուսակցության աշխատանքի օրակարգից։ Պաատա Բուրչուլաձեն չկարողացավ ապահովել ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը իր իսկ կուսակցության աշխատանքում։ Հենց այդ պատճառով, կարծում եմ, որ խոսել այն մասին, որ ապագայում նա կապահովի ազգային փոքրամասնությունների ներայացուցիչների մասնակցությունը երկրի ղեկավարման գործընթացներում,  ինձ համար անլրջություն է։
Ես չեմ ցանկանում Համայնքային կազմակերպությունների առջև պատասխանատու լինել կուսակցության տված անկատար խոստումների համար։ Այդ իսկ պատճառով ես որոշում ընդունեցի հանդես գալ Պաատա Բուրչուլաձեի կուսակցության կազմից հեռանալու մասին հայտարարությամբ», -հայտարարել է «Պաատա Բուրչուլաձե՝ Պետություն ժողովրդի համար» կուսակցությանը կից ազգային փոքրամասնությունների հարցերով զբաղվող խմբի արդեն նախկին ղեկավար Ագիթ Միրզոևը։

«Паата Бурчуладзе –государство для народа». Партия без предвыборной программы
Еще одна из политических партий, претендующая на определенное количество мест в Парламенте Грузии Девятого созыва –партия «Паата Бурчуладзе -Государство для народа». Партия, возглавляемая бывшим оперным певцом, с первого дня своего создания привлекла внимание грузинского избирателя и начала приобретать некую популярность. Однако, события прошедших месяцев (объединение с сомнительными политическими партиями и политическими деятелями, которые буквально несколько дней, в итоге покинули партию Бурчуладзе) –негативно сказались как на рейтинге партии, так и на ее организованности.
После всех трансформаций, партия представила в Центральную Избирательную Комиссию Грузии окончательный список кандидатов состоящий из 177 человек. В партийном списке значатся фамилии 3 армян, кандидатов в депутаты (Мелкон Макарян, Шакро Айвазян и Альберт Карапетян) и 5 азербайджанских фамилий. Интересно, что в обновленном списке партии отсутствует кандидат в мажоритарии от армяно-населенного района Тбилиси –Эдгар Барсегян, фамилия которого присутствовала в предыдущем списке партии.
Что касается виденья партии «Паата Бурчуладзе -Государство для народа» по отношению к вопросам, связанным с реализацией прав национальных меньшинств, здесь нет ни внятности, ни определенности.
Партия «Паата Бурчуладзе -Государство для народа» является практически единственной партий участвующей в парламентских выборах 2016 года, которая все еще не опубликовала полный текст своей предвыборной программы.
Следует отметить, что еще в конце июля текущего года партия «Паата Бурчуладзе -Государство для народа» организовала встречу с представителями Общин национальных меньшинств. В ходе проведенной встречи было представлено общее виденье партии по отношению к вызовам, стоящим перед представителями национальных меньшинств Грузии. На той встрече общее виденье партии, собравшимся, представил один из со основателей политической силы «Паата Бурчуладзе -Государство для народа» -Агит Мирзоев, который убеждал представителей национальных меньшинств, что именно партия Бурчуладзе нацелена на содействие реализации прав национальных меньшинств страны…
Однако, прозвучавшие обещания, так же как и вся предвыборная программа, до сих пор остаются недоступными для избирателя. Более того, примечателен тот факт, что сам Агит Мирзоев, который участвовал в формирования политического виденья партии по вопросам национальных меньшинств, несколько дней назад заявил о своем выходе из партии.
«Мое членство в партии Пааты Бурчуладзе было обусловлено желанием содействовать ему в вопросе обеспечения участия национальных меньшинств в процессе принятия политических решений. Это было моей задачей. К сожалению, сегодня я вижу, что эта задача так и не была выполнена. Я являюсь автором того раздела программы партии, которая непосредственно касалась обеспечения участия национальных меньшинств в процессах принятия политических решений. С середины августа, внутри партии, интерес к вопросам, касающимся национальных меньшинств страны, постепенно начал угасать. Сегодня, могу констатировать, что эти вопросы полностью выпали из повестки дня работы партии. Паата Бурчуладзе не смог обеспечить участие представителей национальных меньшинств в работе своей же партии. Именно поэтому, считаю, что говорить о том, что в будущем он обеспечит участие представителей национальных меньшинств в процессах управления страной –для меня является несерьезным.
Я не хочу быть ответственным перед Общинными организациями за данные партией, невыполненные, обещания. Именно поэтому я принял решение выступить с заявлением о моем выходе из состава партии Пааты Бурчуладзе», -заявил уже бывший руководитель группы, занимающейся вопросами национальных меньшинств, при партии «Паата Бурчуладзе –Государство для народа» -Агит Мирзоев.