Ռուսական քարոզչությունն անձնավորում է Եվրոպան
ուսումնասիրությունների արդյունքները, որոնք արտացոլում են, թե ինչպես է ռուսական քարոզչությունը ներկայացնում եվրոպական առաջնորդներին:
Մասնավորապես, հետազոտությունների ընթացքում վերլուծվել են 2014 թվականի հունվարից մինչև 2016 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում կատարված 59 միլիոն հրապարակումներ ավելի քան 22 հազար աղբյուրներից:
Մերկել և Օլանդ
Այս ահռելի ծավալով նյութերի վերլուծությունները ցույց են տվել, որ ռուսական քարոզչությունը որպես Եվրամիության առաջնորդների է ներկայացնում առավել մեծ երկու երկրների՝ Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի առաջին դեմքերին, որոնց և «պատիվ է վերապահում» ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ գործ ունենալ:
Առավել մեծ դերակատարում ռուսական լրատվամիջոցները տալիս են Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին, որի անունը մի քանի անգամ ավելի շատ է շրջանառվում «ռուսական եթերում», քան, oրինակ, համաեվրամիութենական պաշտոնյաների անունները, օրինակ, Եվրահանձնաժողովի նախագահ ժան-Կլոդ Յունկերինը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկինը կամ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձրագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիինը:
Սրա հետ մեկտեղ, ռուսական մամուլում լայնորեն լուսաբանվում է Ֆրանսիայի ազգայնականների առաջնորդ, ծայրահեղ աջական Մարին Լե Պենի գործունեությունը, ինչպես նաև առանձնակի ուշադրություն է ցուցաբերվում գերմանական Բավարիայի վարչապետ Հորստ Զեեհոֆերին, որը ևս աջական գործիչ է։
Ռուսամետները
Բացի սա, հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ ռուսական լրատվամիջոցները փորձում են ավելի մեծ նշանակություն տալ այն եվրոպական քաղաքական գործիչներին, որոնք այս կամ այն կերպ աջակցում են ՌԴ նախագահ Պուտինին: Մասնավորապես, այս երևույթը հանգեցրել է նրան, որ ռուսական լրատվամիջոցներում գերիշխում են մի շարք արևելաեվրոպական առաջնորդներ, ինչպես, օրինակ, Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը, Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն: Այս երկրների ղեկավարների անունները ռուսական քարոզչությունը շրջանառում է այնքան, ինչքան Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցիինը, որը նույնպես ժամանակ առ ժամանակ հանդես է գալիս ՌԴ նկատմամբ պատժամիջոցները չեղարկելու օգտին:
Ամփոփելով սա՝ նշենք, որ ռուսական քարոզչությունը, շրջանցելով Եվրամիության կառույցների դերը եւ քաղաքական պատասխանատվությունը թողնելով կոնկրետ գործիչների, իր ներքին լսարանի համար առավել լսելի է դարձնում հատկապես նրանց, որոնց ձայնն ավելի ընդունելի է իր համար: Միևնույն ժամանակ, ռուսական ԶԼՄ-ների նման գործելաոճը ուղղակիորեն մատնացույց է անում այն, որ դրանք լիովին գտնվում են Կրեմլի վերահսկողության տակ ու ծառայում են դրա քարոզչությանը։
Նկատենք նաև, որ Ռուսաստանը, այսօրինակ տեղեկատվական քաղաքականությամբ հանդերձ, երբ, փաստացի, անտեսվում է եվրոպական բյուրոկրատական համակարգը, մշտապես դժգոհում է, երբ լուրջ չէ արտաքին աշխարհի վերաբերմունքը եվրասիական բյուրոկրատական համակարգին: Եվրասիական խոշոր ինտեգրացիոն ծրագրերը, օրինակ՝ Եվրասիական տնտեսական միությունը կամ ՀԱՊԿ-ն, արտաքին աշխարհում ընկալվում են իբրև «պուտինյան կառույցներ»՝ մոտավորապես այնպես, ինչպես ռուսական քարոզչությունն իր ներքին լսարանին է հրամցնում եվրոպական ինտեգրացիոն նախագծերը:

07-10-2016 16:06:10 | Armenia | Articles and Analyses
The organizations “European Values Think-Tank” and “Semantic Visions” have presented the results of their joint studies, which have reflected on how Russian propaganda depicts European leaders.
In particular, 59 million publications (from January 2014 to May 2016) from more than 22 thousand sources have been analyzed during the study.
Merkel and Hollande
The analyses of this huge volume of materials have shown that the Russian propaganda presents the leaders of France and Germany as leaders of the European Union, whom they “reserve the honor” of dealing with the Russian president Vladimir Putin.
The Russian media attaches the most important role to the Chancellor of Germany Angela Merkel, whose name is circulated in the Russian media a few times more than those of the officials of the European Union governing structures, such as President of the European Commission Jean-Claude Juncker, President of the European Council Donald Tusk or High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini.
At the same time, the Russian media actively covers the activity of the leader of the nationalists, ultra-right Marine Le Pen, as well as pays special attention to the Bavarian Governor Horst Seehofer, who is also a right-wing conservative politician.
Pro-Russian Politicians
Besides, the study results show that the Russian media sources try to give more significance to the European politicians who somehow support Russian President Putin. In particular, this phenomenon has resulted in the fact that Russian media predominantly covers the activity of a number of Eastern European leaders, such as Czech President Milos Zeman, Hungarian Prime Minister Viktor Orban, Slovak Prime Minister Robert Fico. Russian media also focuses on Italian Prime Minister Matteo Renzi, who from time to time supports lifting of sanctions against Russia.
To sum up, Russian propaganda bypasses the role of EU institutions and leaves the political responsibility on concrete figures and, hence, makes the more acceptable voices more heard to the Russian audience. Such a behavior of Russian mass media points to the fact that they are controlled by Kremlin and serve its propaganda.
It is also worth noting that Russia, whose policy concentrates on ignoring the European bureaucratic system, always complains when the world’s attitude is not serious towards the Eurasian bureaucratic system. The large Eurasian integration projects, such as Eurasian Economic Union or CSTO, are perceived as “Putin’s structures” by the external world, in the same way as Putin presents European integration projects to his internal audience.