2016թ․ խորհրդարանական ընտրությունները. Թվեր, եզրակացություններ
Հոկտեմբերի 8-ին Վրաստանում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրությունները, որի արդյունքում պետք է ձևավորվի նոր Կառավարությունը։ Վրաստանի Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ խորհրդարանական ընտրություններում մասնակցել է 1 814 276 ընտրող, ինչը կազմում է ընտրության ձայնի իրավունք ունեցող (3 513 884 քաղաքացի)երկրի քաղաքացիների ընդհանուր քանակի 51.63%-ը։
Երկրի 1 699 608 քաղաքացի (48,37%) որոշակի պատճառներով հրաժարվել է ներկայանալ ընտրատեղամաս և դրանով իսկ արտահայտել իր քաղաքացիական դիրքորոշումը։
Հայաբնակ Ջավախքում ընտրողների ակտիվությունը կազմել է 50.45%։ Այդ կերպ Ախալքալաք-Նինոծմինդա նորաստեղծ ընտրատեղամասում գրանցված 51 843 քաղաքացիներից ընտրություններին է ներկայացել 26 153 մարդ։ Ջավախքի 25 690 բնակիչ ընտրությունների օրը որոշել է այլ գործերով զբաղվել։
Նախնական տվյալների համաձայն՝ Ախալքալաք-Նինոծմինդա ընտրական շրջանում ձայների մեծամասնությունը ստացել է «Վրացական երազանք» կուսակցության մեծամասնական թեկնածու Հենզել Մկոյանը։ Վրաստանի Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովի տվյալների համաձայն՝ Մկոյանի օգտին քվեարկել է ընտրություններին մասնակցած 15 731 մարդ (63,42%)։ Եթե խորանանք պաշտոնական տվյալների մեջ, դժվար չէ հաշվել, որ Վրաստանի Իններորդ համագումարի Խորհրդարանում «Ջավախքի ներկայացուցչի» ճակատագիրը որոշել է Ջավախքի ընտրողների ընդհանուր քանակի մոտավորապես 31-32%-ը։ Շրջանի ընտրողների 68-69%-ը մտածելու տեղ ունի...
Ինչ վերաբերում է այլ պաշտոնական տվյալներին՝ չնայած որ ամբողջ երկրի մասշտաբով ընտրությունները դեռևս չեն ավարտվել (շատ մեծամասնական շրջաններում քվեարկության երկրորդ փուլի անցկացման անհրաժեշտություն կա), Իններորդ համագումարի Խորհրդարանի հայ պատգամավորների հարցն արդեն պարզ է։
2016-2020թթ․ Վրաստանի Խորհրդարանում կաշխատեն 3 ազգությամբ հայ պատգամավորներ։ Երեքն էլ ներկայացնում են «Վրացական երազանք» կուսակցությունը՝ Հենզել Մկոյանը, Սամվել Մանուկյանը և Ռուսլան Պողոսյանը:
Հետաքրքիր է, որ ադրբեջանաբնակ ընտրական շրջաններում (4 ընտրական շրջան՝ ընտրության իրավունք ունեցող 192 530 քաղաքացիների ընդհանուր քանակությամբ) ընտրություններում ընտրողների մասնակցության ակտիվությունը ամենացածրերից մեկն է եղել՝ 39-45%։
Այն դեպքում, եթե Մառնեուլիի երկրորդ ընտրաշրջանում (գրանցված ընտրողների քանակը 47 832 մարդ) այնուամենայնիվ, քվեարկության երկրորդ փուլ անցկացնելու անհրաժեշտություն ծագի, և եթե հաղթի Ակմամեդ Իմամկուլիև թեկնածուն («Միացյալ Ազգային Շարժումից»), ապա երկրի հաջորդ խորհրդարանում կաշխատեն ազգությամբ ադրբեջանցի 4 պատգամավորներ։
Դեռևս հայտնի է երեք ադրբեջանցի պատգամավորների մասին, ովքեր հայտնվել են երկրի Խորհրդարանի կազմում՝ Մառնեուլիի առաջին ընտրաշրջանի մեծամասնական երեսփոխանը (Ռուսլան Գաջև), մեծամասնական ներկայացուցիչ Գարդաբանիից (Սավալան Միրզոևը) և «Վրացական երազանք» կուսակցության համամասնական ցուցակի 20-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Մախիր Դարզիևը։

Парламентские выборы 2016 года. Цифры, выводы
8 октября в Грузии состоялись парламентские выборы, по результатам которых должно быть сформировано новое правительство. Согласно данным, опубликованным Центральной Избирательной Комиссией Грузии, в парламентских выборах приняло участие 1 814 276 избирателя, что составляет 51,63% от общего количества граждан страны, имеющих право голоса (3 513 884 гражданина). 1 699 608 граждан страны (48,37%), по определенным причинам, отказались придти на избирательный участок и тем самым выразить свою гражданскую позицию.
В армяно-населенном Джавахке активность избирателей составила 50,45%. Таким образом, из 51 843 граждан, зарегистрированных в ново-созданном избирательном округе Ахалкалак-Ниноцмина, на выборы пришли 26 153 человек. 25 690 жителей Джавахка в день выборов решили заняться другими делами.
Согласно предварительным данным большинство голосов в избирательном округе Ахалкалак-Ниноцминда получил мажоритарный кандидат от партии «Грузинская мечта» -Энзел Мкоян. По данным ЦИК Грузии за Мкояна проголосовало 15 731 человек (63,42%) принявших участие в выборах. Если углубиться в официальные данные, нетрудно посчитать, что судьбу «представителя от Джавахка» в парламент Грузии Девятого созыва, решил приблизительно 31-32% от общего количества избирателей Джавахка. 68-69% от избирателей региона есть о чем задуматься…
Что же касается других официальных данных, то, несмотря на то, что в масштабах всей страны выборы еще не окончены (в многих мажоритарных округах существует необходимость проведения второго тура голосования), с армянскими депутатами Парламента Девятого созыва –уже все ясно.
В 2016-2020гг. в Парламенте Грузии будут работать 3 депутата армянской национальности. Все трое представляют партию «Грузинская мечта» –Энзел Мкоян, Самвел Манукян и Руслан Погосян.
Интересно, что в азербайджано-населенных избирательных округах (4 избирательных округа, с общим количеством граждан с избирательным правом –192 530 человек), активность участия избирателей в выборах была одной из самой низкой -39-45%.
В случае, если в втором избирательном районе Марнеули (количество зарегистрированных избирателей -47 832 человек) все же возникнет необходимость проведения второго тура голосования, и если победит кандидат –Акмамед Имамкулиев (от партии «Единое Национальное Движение»), то в следующем парламенте страны будут работать 4 депутата азербайджанской национальности.
Пока же точно известно о трех депутатах-азербайджанцах, которые попали в состав Палрамента страны –мажоритарий от первого избирательного района Марнеули (Руслан Гаджев), мажоритарий от Гардабани (Савалан Мирзоев) и 20-ый номер по пропорциональному списку партии «Грузинская мечта» -Махир Дарзиев.