Աֆղանստանը գաղտնի կերպով վերսկսել է բանակցությունները թալիբների հետ
«Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչները և Աֆղանստանի իշխանությունները գաղտնի վերսկսել են բանակցությունները:
Այս մասին տեղեկացնում է Tass-ը, հղում կատարելով The Guardian թերթին:
Ըստ պարբերականի տվյալների, Կատարում սեպտեմբերին և հոկտեմբերի սկզբին կայացած հանդիպումներին ներկա են գտնվել շարժման հիմնադրի եղբայր Աբդուլ Մանանը և Աֆղանստանի հետախուզության պետը: Թերթը նշում է, որ սրանք առաջին բանակցություններն են այն բանից հետո, երբ այս տարվա մայիսին ամերիկական անօդաչու թռչող սարքի կողմից չեզոքացվել է մոլլա առաջնորդ Ախտար Մոհամմադ Մանսուրը:
Թալիբների խոսնակը հաստատել է, որ կայացած հանդիպումներն անցել են դրական մթնոլորտում և դժվարություններ չեն առաջացել: Նրա խոսքերը, թե իբր հանդիպումներին ներկա է գտնվել նաև ԱՄՆ-ը ներկայացնող դիվանագետ, դեսպանատունը հրաժարվել է որևէ մեկնաբանություններ անել:
Հավելենք, որ թալիբների և աֆղանական իշխանությունների միջև պաշտոնական վերջին հանդիպումը կայացել էր 2015 թվականի հուլիսին:

Власти Афганистана тайно возобновили переговоры с талибами
Об этом сообщает газета The Guardian со ссылкой на источники как в радикальном движении, так и в руководстве страны.
По информации издания, на встречах, которые состоялись в Катаре в сентябре и в начале октября, присутствовал брат основателя движения мулла Абдул Манан. Со стороны Кабула на переговорах был глава афганской разведки. Газета отмечает, что это первые переговоры с момента ликвидации американскими беспилотниками главаря движения муллы Ахтара Мохаммада Мансура в мае этого года.
Представитель талибов заявил изданию, что встреча в сентябре "прошла в позитивном ключе и без затруднений". Официальных подтверждений проведения переговоров газета не приводит.
Источник в движении "Талибан" сообщил, что на встречах также присутствовал американский дипломат. Посольство США в Афганистане отказалось комментировать газете эту информацию. По информации издания, представителей Пакистана на переговорах не было.
Последняя встреча афганских властей с руководством талибов состоялась в июле 2015 года, тогда не ней присутствовали представители США и Пакистана, отмечает издание.