Հարութ Սասունյան. Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմինը դարձյալ արգելեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը
Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի երկու պալատները մեկ անգամ ևս օրենք ընդունեցին, քրեականացնելով Ֆրանսիայի կամ միջազգային դատարանների կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների ժխտումը կամ այլ ցեղասպանությունների կամ մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների ժխտումը, նվազեցումը կամ ծայրահեղ նվաստացումը, եթե այն ուղեկցվում է բռնության կամ ատելության հրահրմամբ: Հոկտեմբերի 14-ին, Ֆրանսիայի Սենատը 156 կողմ և 146 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ հավանություն տվեց նոր օրենքին՝ հետևելով խորհրդարանի հուլիսի 6-ի հաստատմանը, ձայների 305-157 հարաբերակցությամբ: Օրենքը ուժի մեջ կմտնի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից այն ստորագրելուց հետո, ինչը նա խոստացել է անել:
Այժմ հարցն այն է, թե արդյոք Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը հավանություն կտա օրինագծին, թե այն կհամարի հակասահմանադրական, ինչպես դա արեց 2012 թվականին, պնդելով, որ այն խախտում է խոսքի ազատությունը: Ահա այս խճճված պատմության ոդիսականը.
Ֆրանսիայի խորհրդարանը առաջին անգամ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1998 թ. մայիսի 29-ին, որին հաջորդել է Սենատի կողմից ընդունումը 2000 թ. նոյեմբերի 7-ին: Սակայն, երկու քվեարկությունների միջև ընտրություններ տեղի ունենալու պատճառով, խորհրդարանը ստիպված էր այն երկրորդ անգամ հաստատել 2001 թ. հունվարի 18-ին՝ հայտարարելով, որ «Ֆրանսիան հրապարակայնորեն ճանաչում է 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը»: 2001 թ. հունվարի 29-ին, վարչապետ Լիոնել Ժոսպենը և նախագահ Ժակ Շիրակը ստորագրեցին օրենսդիր մարմնի կողմից ընդունված օրենքը: Դրան ի պատասխան՝ Թուրքիայի կառավարությունը հետ կանչեց իր դեսպանին Փարիզից:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ֆրանսիական լրատվամիջոցների մի քանի ներկայացուցիչներ և որոշ թուրքեր Ֆրանսիայում և նրանց խամաճիկները շարունակում էին ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, ֆրանսահայ համայնքը ձգտեց պատասխանատվության ենթարկել ժխտողականներին, ինչպես դա արվում էր հրեական Հոլոքոստի դեպքում: Ֆրանսահայերը պահանջեցին օրենքով հավասար պաշտպանություն՝ իրավացիորեն պնդելով, որ չպետք է լինի որևէ խտրականություն ցեղասպանության զոհերի միջև...
Տասը տարվա քարոզչական աշխատանքից հետո, ֆրանսահայերը և նրանց աջակիցները վերջապես հաջողության հասան. 2011 թ. դեկտեմբերի 22-ին խորհրդարանը ընդունեց մի օրինագիծ, որով սահմանվում էր մեկ տարվա բանտարկություն և 50 հազար դոլար տուգանք բոլոր նրանց համար, որոնք կժխտեն Հայոց ցեղասպանությունը: Սենատն իր հավանությունը տվեց 2012 թ. հունվարի 23-ին: Թուրքիան ևս մեկ անգամ հետ կանչեց իր դեսպանին Փարիզից...
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը 2012 թ. փետրվարի 28-ին որոշեց, որ առաջարկվող օրինագիծը հակասահմանադրական է, քանի որ խախտում է խոսքի ազատությունը: Խորհրդի որոշումը խիստ սկանդալային էր: Նրա 11 անդամներից մի քանիսը շահերի լուրջ բախում ունեին, քանի որ նրանց ընտանիքները գործարար կապեր ունեին Թուրքիայի հետ կամ դեմ էին արտահայտվել այս օրինագծին իրենց օրեսդրական գործունեության տարիներին... Ամենազարմանալին այն էր, որ խորհրդի անդամներից մեկը թուրքական վերլուծական կենտրոններից մեկի՝ Բոսֆորի ինստիտուտի ղեկավարներից էր, որը քարոզչություն էր ծավալում հենց այս օրենքի դեմ... Ֆրանսիական մի թերթի կողմից այս ապօրինի և անբարոյական կապերի բացահայտումից հետո, խորհրդի երկու անդամները ինքնաբացարկ հայտնեցին այս դատից:
Ներկայիս Սահմանադրական խորհուրդը բաղկացած է 10 անդամներից. երեքը 2012 թ. խորհրդի կազմից մնացածներն են, որոնք մերժել էին համանման նախկին օրենքը: Բարեբախտաբար, նոր անդամներից մի քանիսն ավելի լավ են տրամադրված առաջարկվող օրենսդրության նկատմամբ:
Ավելի կարևոր՝ նոր ընդունված օրենքը, որը կոչվում է «Հավասարություն և քաղաքացիություն», զգալիորեն տարբերվում է 2012 թ. տարբերակից: Նախագահ Օլանդը, օրենսդիրները և ֆրանսահայ համայնքը ամեն ինչ արեցին, ապահովելու համար, որ նոր տեքստը համապատասխանի խոսքի ազատության իրավունքին:
Չնայած խոսքի ազատությունը ամենացանկալի իրավունքն է բոլոր ժողովրդավարական երկրներում, կան մի շարք կարևոր հանգամանքներ, որոնք պետք է նկատի առնվեն.
1) Խոսքի ազատությունը ավելի բացարձակ արժեք է Միացյալ Նահանգներում, քան Եվրոպայում, որտեղ այդ իրավունքը սահմանափակող բազմաթիվ օրենքներ կան: Նույնիսկ ԱՄՆ-ում, որոշ սահմանափակումներ կան ցանկացածն ասելու կամ գրելու վրա, ինչպիսիք են վիրավորանքի և զրպարտության օրենքները:
2) Այն երկրներում, որտեղ հրեական Հոլոքոստի ժխտումն արգելված է, պետք է արգելվի նաև մյուս բոլոր ցեղասպանությունների ժխտումը, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության: Ո՛չ մի երկակի ստանդարտ ցեղասպանության զոհերի միջև...
3) Քանի որ Ֆրանսիան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենք ունի, ապա պետք է լինի նաև պատիժ դրա խախտման համար, ինչպես մնացած բոլոր օրենքների դեպքում...
4) Հակաժխտողական օրենքները կկանխեն Թուրքիայի կողմից իր ժխտողական քաղաքականության արտահանումը այլ երկրներ:
5) Ժողովրդավարական Ֆրանսիայում այժմ Հայոց ցեղասպանության մասին ստելը հակաօրինական է, մինչդեռ բռնապետական Թուրքիայում՝ դրա մասին ճշմարտությունն ասելը...

Арут Сасунян. Законодательный орган Франции еще раз запретил отрицание Геноцида армян
Обе палаты законодательного органа Франции вновь приняли закон, криминализирующий отрицание признанных Францией или международными судами геноцидов и преступлений против человечества, их принижение или радикальное унижение, сопровождаемое насилием либо ксенофобией. 14 октября Сенат Франции 156 голосами «за» и 146 «против» одобрил новую редакцию закона, следуя принятию парламентом 6 июля, которое имело место при соотношении голосов 305-157.  Закон вступит в силу после подписания президентом Франсуа Олландом, что он обещал сделать.
Вопрос сейчас в том, одобрит ли закон Конституционный совет Франции, или он вновь сочтет его антиконституционным, как то было в 2012 году, когда Совет решил, что закон нарушает свободу слова.
Впервые парламент Франции признал Геноцид армян 29 мая 1998 года, после чего последовало признание Сенатом 7 ноября 2000 года. Однако, между двумя голосованиями состоялись выборы, и парламент вынужден был подтвердить принятие закона во второй раз – 18 января 2001 года, заверив, что «Франция публично признает Геноцид армян 1915 года». 29 января 2001 года премьер-министр Лионель Жоспен и президент Жак Ширак подписали принятый законодательным органом закон. В ответ правительство Турции отозвало посла из Парижа.
Учитывая то обстоятельство, что ряд представителей французских медиа и французских турок вместе с их марионетками продолжали отрицать Геноцид армян, французская община попыталась привлечь к ответственности отрицавших геноцид, как это делается при отрицании Холокоста. Французские армяне потребовали равной законной защиты, справедливо утверждая, что нельзя ставить разницу между жертвами геноцидов…
В результате 10 лет работы французские армяне и те, кто их поддерживал, наконец, достигли цели: 22 декабря 2011 года парламент принял закон, который определял наказание в виде лишения свободы на 1 год и 50 тыс. долларов штрафа за отрицание Геноцида армян. Сенат одобрил законопроект 23 января 2012 года. Турция вновь отозвала посла из Парижа…
28 февраля 2012 года Конституционный совет Франции принял решение, согласно которому закон антиконституционен, поскольку нарушает свободу слова. Решение Совета вылилось в скандал. Некоторые из 11 членов Совета имели серьезное столкновение интересов, поскольку члены их семей имели деловые связи в Турции, и они высказались против ряда положений закона… Самое удивительное – один из членов Совета лично возглавлял турецкий аналитический центр – Босфорский институт, который открыто агитировал против принятия закона… После того, как одна из французских газет разоблачила эти незаконные связи, двое членов Совета заявили о самоотводе.
Сейчас Конституционный совет состоит из 10 членов: трое были в составе Совета и в 2012 году и отклонили одноименный проект. К счастью, некоторые из новых членов настроены более благосклонно.
Но что еще важнее, новый закон, который называется «Равенство и гражданство», существенно отличается от варианта 2012 года. Президент Олланд, законодатели и французская община сделали все, чтобы новый текст не противоречил свободе слова.
Несмотря на то, что свобода слова является одним из основополагающих прав во всех демократических странах, существует ряд обстоятельств, которые следует иметь в виду:
1)   Свобода слова – более абсолютная ценность в Соединенных штатах, чем в Европе, где есть масса законов, ограничивающих эту свободу. Даже в США есть определенные ограничения на то, что можно произносить или писать, например, законы о клевете и оскорблениях.
2)   В странах, где отрицание Холокоста евреев запрещено, должно быть запрещено отрицание и других геноцидов, в том числе Геноцида армян. Не должно быть двойных стандартов в этом вопросе.
3)   Поскольку во Франции принят закон, признающий Геноцид армян, то должно быть установлено наказание за нарушение этого закона, как в случае других законов…
4)   Подобные законы могут пресечь экспорт Турцией отрицания за пределы своей страны.
5)   В демократической Франции ложь о Геноциде армян противоправна, как правда о геноциде – в авторитарной Турции…