Հարութ Սասունյան. Հայաստանը և Սփյուռքը նոր մեկնարկի որոնումներում
Հայաստանի անկախացումից ի վեր, հայկական աշխարհը բաժանված է երեք տարբեր մասերի. նրանք, ովքեր աջակցում են իշխանություններին կամ ինչ-որ չափով փոխգործակցում են նրանց հետ, բազմազան ընդդիմադիր խմբավորումներ, և նրանք, ովքեր անկախ են կամ անտարբեր: Ցավոք, գրեթե ոչ մի ջանք չի գործադրվել այս խմբերի միջև խզումը վերացնելու համար: Ընդհակառակը, եղել են կոպիտ վիրավորանքներ, մեղադրանքներ և առճակատումներ:
Չնայած Հայաստանի իշխանությունների ու ընդդիմության ունեցած տարբեր առաջնահերթություններին՝ հայերն ամենուր ունեն ընդհանուր շահեր և մտահոգություններ՝ կապված տնտեսության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, Արցախյան հակամարտության, արտագաղթի, Սփյուռքի գոյապայքարի, և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայից արդարության պահանջի ապահովման հետ: Իշխանությունները զբաղված են երկրի կառավարման և Հայաստանի ու Արցախի հանրապետությունների սահմանների ապահովմամբ, իսկ ընդդիմությունը կենտրոնացած է կոռուպցիայի դեմ պայքարի և թափանցիկ ընտրությունների անցկացման վրա:
Վերջին ամիսներին, առաջին անգամ նախորդ 25 տարվա ընթացքում կարելի է հույսի առաջին նշույլը տեսնել, որ լուրջ փոփոխություններ են երևում Հայաստանի հորիզոնում: Իշխանությունները, հավանաբար Երևանում տեղի ունեցած վերջին ցնցումների և առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների պատճառով, կարծես թե մտադիր են իրականացնել լուրջ բարեփոխումներ՝ որպես վարչապետ նշանակելով մի ձեռնհաս  տեխնոկրատի և նրան քարտ-բլանշ տալով: Իրոք, կարճ ժամանակահատվածում նոր վարչապետն աշխատանքից ազատեց մի քանի անձեռնմխելի պաշտոնյաների...
Քանի որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը եռանդուն կերպով առաջ է շարժվում վաղուց ուշացած բարեփոխումներով, նա մեծ շփոթ առաջացրեց թե որոշ իշխանավորների և թե ընդդիմության շարքերում: Վարչապետն իր գործողություններով անհանգստացրեց բազմաթիվ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, որոնք կարծում էին, թե իրենց աշխատանքն ու եկամուտները հավերժական են: Այդ ընթացքում վարչակարգի հակառակորդները ևս դժվարին կացության մեջ էին, թե ինչպես արձագանքել և ինչ ակնկալել կառավարության նոր ղեկավարից: Ոմանք շտապեցին իրենց անվստահությունն արտահայտել՝ նշելով, թե ոչինչ չի փոխվի, քանի դեռ ներկայիս ղեկավարները մնում են իրենց պաշտոններին, իսկ ուրիշները որդեգրեցին ավելի խելամիտ սպասողական կեցվածք... Վարչապետը վերջերս զգուշացրեց բոլոր կողմերին, որ նա նույնիսկ մեկ հավելյալ օր չի մնա պաշտոնում, եթե տեսնի, որ իր ջանքերն ապարդյուն են...
Վերջերս տեղի ունեցած մեկ այլ նշանակալի զարգացումը Սփյուռքի վերազարթնումն էր երկարատև նիրհից: Անցյալ սեպտեմբերին, 30 նշանավոր հայեր, ներառյալ Սերժ Թանկյանը, Ատոմ Էգոյանը, Ալեքսիս Օհանյանը, Քրիս Բոհջալյանը, Էրիկ Պողոսյանը և Սեպուհ Սիմոնյանը, հանդես եկան միջնորդագրով change.org կայքում՝ «Արդարադատություն Հայաստանում» խորագրով: Մինչ օրս ավելի քան 4000 մարդ միացել է այդ ստորագրահավաքին:
Մի քանի օր անց, կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը հանդես եկավ խիստ քննադատական բաց նամակով՝ Երևանում հուլիսի 27-ին բողոքի ակցիային մասնակցելու համար ձերբակալվելուց հետո: Խանջյանը ուրվագծեց իշխանության թերությունները՝ կոչ անելով սփյուռքահայերին չլինել «երկմիտ հանդիսատեսներ» և մասնակցել սոցիալական վիճակի բարելավմանը Հայաստանում:
Հոկտեմբերի 28-ին, 23 ականավոր հայեր, ներառյալ Աբել Աղանբեկյանը, Շառլ Ազնավուրը, Էդվարդ Ջերեջյանը, Վարդան Գրեգորյանը և Ռուբեն Վարդանյանը հանդես եկան մեկ այլ բաց նամակով՝ կոչ անելով «Գլոբալ հայերին... միավորվել և միասնաբար կերտել Հայաստանի ապագան»: Ստորագրողները կոչ արեցին «բոլոր հայերին՝ ազգի սոցիալական, տնտեսական, մշակութային և տեխնոլոգիական ուժը վերականգնելու ուղղությամբ երկարաժամկետ ներդրումներ իրականացնել՝ առանցքում ունենալով Հայաստանը»: Բաց նամակը հրապարակվեց «Նյու Յորք թայմս» և «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթերում:
Հայաստանը, իրոք, կարիք ունի Սփյուռքի հետ լիարժեք համագործակցության, որպեսզի իրականացնի վերոնշյալ միջնորդագրում և բաց նամակներում տեղ գտած առաջարկվող բոլոր բարեփոխումները: Կառավարությունը պետք է ողջունի բոլոր հայերի մասնակցությունը երկրի սոցիալական, տնտեսական, քաղաքական և ռազմական կառույցների բարելավման գործում՝ արդար, բարգավաճ, լավ կառավարվող և ապահով Հայրենիք կերտելու համար...
Հայաստանը բարձր զարգացած և ժողովրդավարական երկիր դարձնելու միակ ճանապարհն է՝ ողջունել ամբողջ աշխարհի 10 միլիոն հայերի առավելագույն թվով ներգրավվածությունը, անկախ նրանց բնակության վայրից: Քանի որ Հայաստանը (ներառյալ Արցախը) համայն հայության Հայրենիքն է, ուստի յուրաքանչյուր հայ իրավունք ունի և պարտավոր է նպաստել նրա Վերածննդին...
Վերոնշյալ միջնորդագրում և բաց նամակներում բացակայող հիմնական գործոնը Սփյուռքի կազմակերպման համար անհրաժեշտ այն մեխանիզմն է, որը հնարավորություն կտա պահպանել նրա սեփական գոյությունը, միաժամանակ ընդլայնելով նրա խիստ կարևոր աջակցությունը Հայրենիքին ծրագրված և համակարգված ձևով: Այս հրատապ խնդրի իրականացման համար, հայերը պետք է ստեղծեն ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված սփյուռքյան մի կառույց, որն իր ներկայացուցիչները կունենա Հայաստանի խորհրդարանում...

Harut Sassounian.Armenia and Diaspora In Quest for a New Start
Ever since Armenia’s independence, the Armenian world has been divided into three loose categories: those supporting or in some capacity interacting with the government; various opposition groups; and those who are independent or inactive. Regrettably, there has been hardly any effort to bridge the gap between these groups. On the contrary, there has been plenty of harsh rhetoric, accusations, and confrontations.
Even though the Armenian government and the opposition have different priorities, Armenians everywhere share a common set of interests and concerns regarding -- the economy, human rights, rule of law, Artsakh (Nagorno Karabagh) conflict, emigration, Diaspora’s survival, and securing justice from Turkey for the 1915 Genocide. The authorities have been preoccupied with governing the country and securing Armenia’s and Artsakh’s borders, while the opposition has focused on fighting corruption and pursuing transparent elections.
In recent months, for the first time in the last quarter century, one can see the first glimmer of hope that serious changes are on Armenia’s horizon. Possibly motivated by the recent turmoil in Yerevan and upcoming parliamentary elections, the government seems intent on carrying out serious reforms by appointing a competent technocrat as Prime Minister and giving him a carte blanche. Indeed, within a short period of time, the new PM has dismissed several untouchable sacred cows!
As Prime Minister Garen Karapetyan has energetically moved forward with long overdue reforms, he has confounded both the power elite and those in opposition. By his actions, Mr. Karapetyan has discomforted many high-ranking officials who had felt that their jobs and incomes were secure for life! Meanwhile, the opponents of the regime are also in a quandary of how to react and what to expect from the new head of government. Some have rushed to express their lack of trust by stating that nothing will change as long as the current leaders remain in office, while others have adopted a more reasonable wait and see attitude! The Prime Minister recently warned all sides that he would not hang around a single day longer if he saw that his efforts were fruitless!
Another significant recent development has been the reawakening of the Diaspora after a lengthy period of dormancy. Last September, 30 prominent Armenians, including Serj Tankian, Atom Egoyan, Alexis Ohanian, Chris Bohjalian, Eric Bogosian, and Sebu Simonian issued a petition on change.org, calling for ‘Justice Within Armenia.’ So far over 4,000 individuals have signed this petition.
A few days later, Canadian-Armenian actress Arsinee Khanjian issued a highly critical Open Letter after being detained by Armenian police during a protest in Yerevan on July 27. Khanjian outlined the government’s shortcomings, urging Diaspora Armenians not to be “ambivalent bystanders” and engage in transforming the social conditions in Armenia.
On October 28, another group of 23 prominent Armenians, including Abel Aganbegyan, Charles Aznavour, Edward Djerejian, Vartan Gregorian, and Ruben Vardanyan, issued another Open Letter urging “Global Armenians…to unite and together enable Armenia’s future.” The signatories called on “all Armenians to engage in pioneering and long-term investment to restore the social, economic, cultural, and technological strengths of the nation, with Armenia at its core.” The Open Letter was published in The New York Times and Hayastani Hanrapetutyoun.
What Armenia really needs is a full partnership with the Diaspora to accomplish all the suggested reforms in the above mentioned petition and two open letters. The government should welcome the participation of all Armenians to improve the country’s social, economic, political, and military structures in order to create a just, prosperous, well governed, and secure Homeland!
The only way to transform Armenia into a highly-developed and democratic country is to welcome the involvement of as many of the 10 million Armenians worldwide as possible, regardless of their country of residence. Since Armenia (including Artsakh) is the Homeland of all Armenians, everyone has the right and obligation to contribute to its Renaissance!
The major missing factor from the foregoing petition and open letters is a mechanism for organizing the Diaspora to sustain its own continued existence, while extending crucial assistance to the Homeland in a coordinated and systematic manner. To accomplish this imperative objective, Armenians need to establish a democratically-elected Diaspora structure with representatives in Armenia’s Parliament!