• 14-11-2016 17:50:52   | Գերմանիա  |  Միջազգային
Գերմանիայի արտգործնախարարության ղեկավար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն առաջադրվելու է նախագահի պաշտոնում երկրում իշխող Քրիստոնեա-դեմոկրատական և Քրիստոնեա-սոցիալական միությունների կողմից:
Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` Բավարիայի վարչապետը և Քրիստոնեա-սոցիալական միության առաջնորդը նշել են, որ իրենք միակարծիք են այդ հարցում:
Ինչպես հաղորդվում է, Շտանմայերը մեծ հեղինակություն է վայելում գերմանացիների շրջանում, սակայն իշխող կոալիցիան երկար ժամանակ չէր կարողանում համաձայնության գալ պետության ղեկավարի պաշտոնում նրա թեկնածության հարցում:
Գերմանական արտգործնախարարության ղեկավարի հիմնական մրցակիցներն են Բադեն Վյուրտեմբերգի վարչապետը և Գերմանիայի ֆինանսների նախարարը:

• 14-11-2016 17:50:52   | Германия  |  Международные новости
Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер будет баллотироваться на должность президента страны от правящей коалиции Христианско-демократического союза и Христианско-социального союза (ХДС/ХСС), пишет в понедельник интернет-портал германской газеты Die Zeit.
"Мы едины в своем мнении (относительно кандидатуры - ИФ), - как ХДС, так и ХСС. И это важно", - подчеркнул премьер-министр Баварии и лидер ХСС Хорст Зеехофер.
Как сообщалось, Штайнмайер пользуется большой популярностью у немцев, однако правящая коалиция в течение долгого времени не могла прийти к согласию относительно кандидатуры на пост главы государства.
Основными конкурентами главы германского МИД были премьер-министр федеральной земли Баден-Вюртемберг Винфрид Кречман и министр финансов ФРГ Вольфганг Шойбле.
Выборы будущего президента Германии, который сменит на посту нынешнего лидера страны Йоахима Гаука, состоятся в феврале 2017 года.