Աշգաբադում տեղի կունենա Կայուն տրանսպորտի ՄԱԿի համաշխարհային խորհրդաժողովը (Տեսագրություն)
Նոյեմբերի 26-27 Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշգաբադում տեղի կունենա Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունի  հրավիրված Կայուն տրանսպորտի համաշխարհային խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովի ընթացքում նախատեսում է մի քանի միջազգային կոնվենցիաների և համաձայնագրերի, ինչպես նաեւ վերջնական փաստաթղթերի ստորագրում: Խորհրդաժողովի օրակարգում կներառվեն շատ արդիական հարցեր` կայուն տրանսպորտի և շրջակա միջավայրի փոփոխություն, էներգետիկա և տրանսպորտ, քաղաքային տրանսպորտի համակարգը և ճանապարհային տրանսպորտային կապերը քաղաքներում ու գյուղերում, տրանսպորտի ոլորտի ներդրումները և դրա ֆինանսավորումը, միջազգային համագործակցությունը տրանսպորտի ոլորտում և դրա իրավական հիմքերը, բազմակողմ տրանսպորտային միջանցքների և նրանց ենթակառուցվածքների զարգացումը, երթևեկության անվտանգությունը:
ՄԱԿի այս հեղինակավոր խորհրդաժողովին ակնկալվում է շուրջ 2000 պատվիրակների մասնակցություն ողջ աշխարհից, այդ թվում նաև շատ երկրների և միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Պաշտոնական Աշխաբադը ներգրավված է այնպիսի լայնածավալ տրանսպորտային նախագծերի մեջ, ինչպիսիք են Ղազախստան-Թուրքմենստան-Իրան և Թուրքմենստան-Աֆղանստան-Տաջիկստան երկաթգծերը,  ճանապարհային և երկաթուղային կամուրջներ Ամուդարիա գետի վրայով, օդանավակայանների, մայրուղիների կառուցում, ինչպես նաև  Թուրքմենբաշի քաղաքի միջազգային ծովային նավահանգիստը:

• 15-11-2016 13:57:54   | Туркменистан  |  Пресс-релизы
26-27 ноября текущего года в столице Туркменистана Ашхабаде пройдет Глобальная конференция по устойчивому транспорту, созванная Генеральным секретарем Организации Объединённых Наций Пан Ги Муном и поддержанная Генеральной Ассамблеей ООН.
В рамках работы Глобальной конференции предусматривается подписание ряда международных конвенций и соглашений, а также итоговых документов. В повестку дня конференции будет включен широкий спектр актуальных вопросов. В их числе: устойчивый транспорт и изменение окружающей среды, энергетика и транспорт, городская транспортная система и дорожно-транспортные коммуникации между городами и селами, инвестиции в транспортную отрасль и ее финансирование, международное сотрудничество в транспортной сфере и его правовые основы, развитие многосторонних транспортных коридоров и их инфраструктуры, безопасность дорожного движения.
В Глобальной конференции ожидается участие около 2000 делегатов  из разных стран мира, включая верховное руководство многих государств и международных организаций.
Официальный Ашхабад задействован в ряде масштабных проектов. Важными звеньями международной сети транспортных коммуникаций в регионе призваны стать железные дороги Казахстан–Туркменистан–Иран и Туркменистан–Афганистан–Таджикистан, автомобильные и железнодорожные мосты через реку Амударью, аэропорты, скоростные автомагистрали, международный морской порт города Туркменбаши.