• 23-11-2016 11:47:09   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Անցած մի քանի տարիներին ռուսական տարբեր պաշտոնյաներ բազմիցս առաջարկել են Հայաստանի կառավարությանը չեզոքացնել «հայ-ռուսական բարեկամության մեջ սեպ խրող հասարակական կազմակերպությունները», ուժեղացնել հասարակական կազմակերպությունների վերահսկողությունը, և անգամ կատարել օրենսդրական փոփոխություններ՝ ՀԿ-ների գործունեության վերահսկումը հեշտացնելու համար: Եթե մի կողմ դնենք այն, որ նմանօրինակ առաջարկները դիվանագիտական տեսանկյունից անընդունելի միջամտություն են մեկ այլ երկրի կողմից մյուսի ներքին զարգացումների մեջ և ԿԳԲ-ի գործելաոճն են հիշեցնում, ապա հարց է ծագում՝ ինչո՞վ է հայկական քաղաքացիական հասարակությունն այդքան զայրացրել Կրեմլին:
Լրատվամիջոցներ
Հայկական լրատվական դաշտը անհամեմատ ավելի ազատ է, քան ԵԱՏՄ հիմնադիր երեք անդամների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի լրատվամիջոցները, և ավելի ազատ, քան Ղրղստանինը: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում առկա է որոշ չափի օբյեկտիվ լրատվության Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների և ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ:
Սա, իր հերթին, ենթադրում է Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների առկայություն, ինչպես օրինակ 2016 թ. ապրիլ ամսից հետո՝ կապված ռուս-ադրբեջանական ռազմական առևտրի հետ, երբ հասարակության լայն դժգոհությունը նույնիսկ ստիպեց հայկական կառավարությանը որոշակի դիվանագիտական հայտարարություններ կատարել և բողոքել Կրեմլի նման հակահայկական քաղաքականության դեմ: Հետևաբար լրատվական դաշտի ազատությունը Հայաստանում ստեղծում է խոչընդոտներ ՌԴ տարածաշրջանային քաղաքականության «սահուն» իրականացման համար:
Բացի Ռուսաստանի հակահայկական քայլերի լուսաբանումից՝ հայկական մամուլը կարող է ազդեցություն ունենալ նաև Ռուսաստանի ներքին լսարանի (հայազգի հատվածի) վրա`Կրեմլի մասին այլընտրանքային լրատվություն տրամադրելով, մինչդեռ անցած 10 տարիներին Վլադիմիր Պուտինի կառավարությունը տքնաջան աշխատել է Ռուսաստանում լրատվամիջոցների աշխատանքը խստիվ վերահսկելու համար համապատասխան օրենսդրական դաշտի ստեղծման ուղղությամբ:
Ժողովրդավարության ամրապնդմամբ զբաղվող կազմակերպություններ
Ըստ ամենայնի՝ ռուս-հայկական հարաբերությունների մեջ «սեպ խրող» կազմակերպությունների մեծ մասը զբաղվում է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմամբ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ, քաղաքական տարակարծության ու քաղաքացիական գիտակցության զարգացմամբ: Ինչո՞ւ է հենց ժողովրդավարությունը մտահոգում Կրեմլին: Պատասխանը պարզ է: Ինչքան ավելի քիչ ժողովրդավար լինի Հայաստանը, այնքան ավելի միատար կլինի ԵԱՏՄ երկրների կազմը:
ԵԱՏՄ երկրները, բացառությամբ Հայաստանի ու Ղրղզստանի, ամբողջովին ավտորիտար են՝ այսինքն որոշումները կայացվում են միայն նախագահական մակարդակով, իսկ հասարակության կարծիքը կարևոր չէ: Սա իր հերթին «հեշտացնում է» որոշումների ընդունումն ու դրանց լեգիտիմացումը այս երկրներում... Առավել ևս, հասարակության շահերին հակասող որոշումները:
Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի քաղաքական համակարգերը աշխատում են հօգուտ իշխող ղեկավարության և դրա շահերի, Հայաստանի և Ղրղզստանի դեպքում հասարակությունը ունի որոշակի լծակներ, եթե ոչ կանխելու, ապա գոնե բարդացնելու ու պակասեցնելու անցանկալի որոշումների ընդունումն ու իրականացումը: Զգալիորեն ավելի հեշտ է համաձայնության գալ կամ որոշումներ պարտադրել մի խումբ ավտորիտար քաղաքական գործիչների, քան լեզու գտնել այդ երկրների քաղաքացիների հետ: Հետևաբար, ժողովրդավարության ու քաղաքացիական ինքնագիտակցությամբ ամրապնդմամբ զբաղվող կազմակերպությունների առկայությունը Հայաստանում ձեռնտու չէ ՌԴ-ին:
Հեռանկարը
Ռուսական մամուլը և քաղաքական գործիչները ինչպես իրենց երկրում, այնպես էլ Հայաստանում փորձում են պիտակավորել նման կազմակերպություններին՝ որպես արևմտյան լրտեսներ ու արևմուտքի ծառաներ՝ փորձելով Հայաստանի բնակչության լայն շերտերին (մասնավորապես սովետական անցյալ ու ԽՍՀՄ քարոզչության պատճառով արևմուտքի հանդեպ բնազդային անվստահություն ունեցող ավագ սերնդին) տրամադրել այդ կազմակերպությունների դեմ:
Ավելին, ինչպես ակնհայտ դարձավ այս տարվա օգոստոսին, երբ Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանին արգելվել էր մուտք գործել Ռուսաստան, Կրեմլը ունի սև ցուցակ և վերահսկում է հայկական քաղհասարակության անդամների գործունեությունը մեկ առ մեկ՝ պատրաստ իր քաղաքականությանը տհաճ հայկական ցանկացած քաղաքացիական գործչի դեմ գործելու:
Այսպիսով՝ կարելի է ակնկալել, որ ՌԴ-ի քարոզչությունն ու ճնշումները հայկական քաղհասարակության դեմ կշարունակվեն և ցանկացած առիթի դեպքում ավելի կխստանան:

• 23-11-2016 11:47:09   | Armenia  |  Social
During the last few years, different Russian officials have suggested numerous times  that the RA Government should neutralize “non-governmental organizations that hinder Armenian-Russian friendship”, enhance control over NGOs, and even make legislative changes in order to  facilitate control over the activities of the NGOs. Even if we put aside the fact that from the diplomatic point of view, such suggestions are unacceptable interference in the internal developments of another country and remind of KGB practices, we cannot help asking the question on what the reason of Kremlin’s anger at the Armenian civil society is.
Media
The Armenian media field is much freer than that of the three EAEU founding members, namely, Russia, Belarus and Kazakhstan. And it is freer than the media in Kyrgyzstan. This means that there is a certain amount of objective reporting of Russian-Armenian relations and EAEU integration processes in Armenia.
This, in turn, suggests that there are anti-Russian sentiments in Armenia as was the case after April of 2016 when wide public discontent over arms trade between Russia and Azerbaijan forced the Armenian Government to make some diplomatic statements and complain against such anti-Armenian policy of Kremlin. Hence, the freedom of media in Armenia creates obstacles for the “smooth” implementation of Russia’s regional policy.
Apart from coverage of Russia’s anti-Armenian actions, the Armenian media can also have influence on Russia’s domestic audience (the Armenian part) by providing alternative reporting on Kremlin while Vladimir Putin’s government has spared no effort to establish a respective legislative field for strict control over Russian media.
Organizations Involved in Enhancement of Democracy
Most of the organizations “hindering” Russian-Armenian relations are involved in enhancement of democracy in Armenia, namely human rights protection, development of political pluralism and civic consciousness. Why is Kremlin particularly concerned about democracy? The answer is simple. The less democratic Armenia is, the more homogeneous EAEU members will be.
Except for Armenia and Kyrgyzstan, EAEU countries are completely authoritarian, i.e. decisions are made solely on the presidential level and public opinion is of no importance. This, in turn, “facilitates” decision-making and their legitimization, especially decisions contrary to public interest.
Political systems of Belarus, Kazakhstan and Russia work in favor of the ruling authorities and their interests. In Armenia’s and Kyrgyzstan’s case, the society has some levers to at least complicate and reduce adoption and implementation of undesirable decisions. It is considerably easier to reach an agreement or impose a decision on authoritarian politicians than find a common language with the citizens of those countries. Hence, existence of organizations involved in strengthening democracy and civic consciousness is not in Russia’s interests.
Prospects
Russian media and politicians try to label these organizations as Western spies and servants of the West, trying to create negative attitude among the Armenian society (especially the older generation that has instinctive distrust towards the West because of Soviet propaganda) towards those organizations.
Moreover, as it became obvious in August last year, when head of Analytical Center on Globalization and Regional Cooperation Stepan Grigoryan was denied entry to Russia, Kremlin has a black list and monitors the activity of Armenian civil society members one by one, ready to take measures against any organization that might be unpleasant for it.
Thus, we can expect that Russian propaganda and repressions against the Armenian civil society will continue and become stricter on any suitable occasion.