• 24-11-2016 17:02:49   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
Վերջին շրջանում ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հատկապես Մոսկվայից եւ Անկարայից հնչող հայտարարությունները թույլ էին տալիս ենթադրել, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է բանակցություններում Թուրքիայի դերի մեծացմամբ, ինչին, բնականաբար, բոլորովին դեմ չէ Թուրքիան։
Մասնավորապես, հոկտեմբերի սկզբին Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ԵԽԽՎ-ում հայտարարեց, թե Անկարան ցանկանում է միանալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին։ Սրան հաջորդեց հոկտեմբերի 14-ին ՌԴ արտաքին գործերի նախագահ Սերգեյ Լավրովի արած հայտարարությունն այն մասին, թե Անկարան կարող է դրական դեր խաղալ ղարաբաղյան կարգավորման մեջ։
«Եթե հանկարծ Հայաստանն ու Թուրքիան վերադառնան իրենց պայմանավորվածություններին՝ անկախ ղարաբաղյան հակամարտությունից, մենք միայն ուրախ կլինենք, բայց մեր տպավորությունն այն է, որ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում առաջընթացն առանցքային կլինի, որպեսզի հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվեն»,- մասնավորապես՝ ասել էր Լավրովը։
Միեւնույն ժամանակ, նաեւ, Լավրովը կարեւոր էր համարել այն, որ Թուրքիան կարող է դրական դեր խաղալ, եթե ապահովի «Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի ապաշրջափակումը, ապահովի տարածաշրջանում նորմալ փոխգործակցությունը՝ տնտեսական, լոգիստիկ, տրանսպորտային, ենթակառուցվածքային»։
Այսինքն՝ Սերգեյ Լավրովի այս հայտարարությամբ պաշտոնական Մոսկվան, փաստացի, առաջարկեց Թուրքիային ավելի խորը մասնակցություն ունենալ բանակցային գործընթացին՝ դրա փոխարեն՝ դադարեցնելով Հայաստանի շրջափակումը։
Սույն հարցի շուրջ Անկարայի հստակ դիրքորոշումը, սակայն, հնչեց բոլորովին վերջերս։ Մասնավորապես, նոյեմբերի 20-ին Թուրքիայի փոխվարչապետ Մեհմեթ Շիշմեքը հայտարարեց, որ Թուրքիան կբացի Հայաստանի հետ սահմանը միայն այն դեպքում, եթե Երեւանը «դադարեցնի ադրբեջանական հողերի օկուպացիան»՝ նշելով, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հարաբերություններն առանձնահատուկ բարձր մակարդակի վրա են։
Նույնը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, վերահաստատեց Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն։ Վերջինիս խոսքով, Երեւանը պնդում է, որ սահմանների բացման եւ ղարաբաղյան հարցերը տարանջատվեն, այնինչ՝ «Ադրբեջանը եղբայրական երկիր է, Ադրբեջանի խնդիրները մեր խնդիրներն են»։
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ Անկարայից եւս մեկ անգամ վերահաստատում են իրենց դիրքորոշումը սահմանների բացման եւ ղարաբաղյան հարցերում։ Այն է՝ Թուրքիան շարունակում է նախապայմաններ առաջադրելու իր քաղաքականությունը եւ հրաժարվում է դադարեցնել Հայաստանի շրջափակումը, մինչեւ հայկական կողմերը ղարաբաղյան հարցում զիջումների չգնան։ Սա նշանակում է, որ Սերգեյ Լավրովի շուրթերից հնչաց տեսլականը, թե Թուրքիան կարող է դրական դեր խաղալ կարգավորման հարցում՝ բացելով սահմանները, իրական չէ եւ մերժվում է պաշտոնական Անկարայի կողմից։
Ավելացնենք նաեւ, որ Հայաստանի դիրքորոշումն այս հարցում միանշանակ է՝ ապաշրջափակումը դադարեցնելու եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացները պետք է տարանջատվեն  եւ սահմանները պետք է բացվեն առանց այդ նախապայմանների։ Սա հենց այն է, ինչը պահանջվում է 2008-ին Շվեյցարիայում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններով, որոնք, սակայն, թուրքական կողմը հրաժարվում է վավերացնել։

Анкара отклонила предложение Лаврова открыть границы
В последнее время, заявления Москвы и Анкары относительно переговорного процесса по карабахскому урегулированию позволили предположить, что Россия заинтересована в увеличении роли Турции в переговорах, чему, Турция, естественно, не против.
В частности, в начале октября министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в ПАСЕ заявил о том, что Анкара желает присоединиться к переговорному процессу по урегулированию карабахского конфликта. Этому последовало заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова 14 октября о том, что Анкара может сыграть положительную роль в карабахском урегулировании.
«Если вдруг Армения и Турция вернутся к выполнению своих договоренностей без связи с карабахским конфликтом, мы будем только рады, но наше ощущение, что прогресс в карабахском урегулировании будет ключевым для того, чтобы армяно-турецкие отношения нормализовались», — в частности сказал Лавров.
В то же время, Лавров назвал важным фактором то, что Турция может сыграть положительную роль, если обеспечит «разблокирование Нагорного Карабаха, Армении, обеспечение нормального взаимодействия в регионе: экономического, логистического, транспортного, инфраструктурного».
То есть, этим заявлением Сергея Лаврова Москва, фактически, предложила Турции принять более глубокое участие в переговорном процессе  в обмен на прекращение блокады Армении.
Четкая позиция Турции по этому вопросу, однако, была озвучена буквально недавно. В частности, 20 ноября премьер-министр Турции Мехмет Шимшек заявил, что Турция откроет свою границу с Арменией только в том случае, если Ереван «прекратит оккупацию азербайджанских земель», отметив, что отношения между Азербайджаном и Турцией находятся на особо высоком уровне.
То же самое, отвечая на вопросы журналистов, потвердил и министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу. По его словам, Ереван настаивает на том, чтобы открытие границ и карабахский вопрос были разъедены, тогда как «Азербайджан – братская страна, проблема Азербайджана – это проблема Турции».
Таким образом, можно констатировать, что из Анкары в очередной раз подтвердили свою позицию по карабахскому вопросу и по вопросу открытия границ. А именно, Турция продолжает свою политику по выдвижению предварительных условий и отказывается снять блокаду Армении, до тех пор пока армянские стороны не пойдут на уступки в вопросе Карабаха. Это означает, что видение Сергея Лаврова о том, что Турция может сыграть положительную роль в вопросе урегулирования, открыв границы, не реальна и отрицается официальной Анкарой.
Добавим также, что позиция Армении по этому вопросу однозначна – процессы по снятию блокады и преговорные процессы по урегулированию карабахского конфликта должны быть разъеденены, и что границы должны быть открыты без предварительных условий. Это именно то, что требуется в соответствии с протоколами, подписанными в 2008 году в Швейцарии, которые, однако, турецкая сторона отказывается ратифицировать.