Գուստավ Մալերի 5-րդ սիմֆոնիան հնչեց Երիտասարդական նվագախմբի մեկնաբանմամբ Տեսանյութ
Նոյեմբերի 26-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում թևածում էր Մալերի երաժշտությունը։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո անցկացվող Խաչատրյանի 4-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում ներկայացրել է ավստրիացի կոմպոզիտոր Գուստավ Մալերի Հինգերորդ սիմֆոնինան։
5-րդ սիմֆոնիան Մալերն ավարտել է 1902 թվականին, առաջին անգամ հնչել է 1904-ին հեղինակի ղեկավարությամբ։ Սիմֆոնիան ոչ սովորական կառուցվածք ունի. այն բաղկացած է 5 մասից, որոնք կոմպոզիտորը միավորել է 3 մեծ բաժիններում։
Ինքը՝ Մալերը, խոստովանել է, որ 5-րդ սիմֆոնիան շատ բարդ է կատարել։
Հայաստանի երաժշտական ընկերության նախագահ, պրոֆեսոր Դավիթ Ղազարյանը նույնպես ընդգծում է, որ Մալերի 5-րդ սիմֆոնիան բավականին բարդ ստեղծագործություն է։ «Ոչ միայն տևողությունն է երկար, այլև փայտափողային գործիքներն են շատ ծանրաբեռնված աշխատում լարայինների հետ միասին։ Պետք է շատ հասուն լինել՝ 5 մասից կազմված այս սիմֆոնիան կատարելու համար։ Եվ այսօր Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ցույց տվեց, որ հասուն է նման ստեղծագործություն բեմ բարձրացնելու։ Ես մեծ բավականություն ստացա, ինձ շատ հաճելի էր ունկնդրել»,- ասում է վաստակաշատ պրոֆեսորը։
Ի դեպ, դժվար է հիշել, թե վերջին անգամ Երևանում երբ էր կատարվել այս ստեղծագործությունը։
Արմինե Սարգսյանն ունկնդիրների թվում էր։ Նա նկատում է, որ սիմֆոնիան փոխանցում է տարբեր տրամադրություններ՝ և՜ պայքար, և՜ լիրիկական հանգստություն. «Դժվար է բառերի միջոցով արտահայտել այն զգացողությունները, որ ապրում ես այդպիսի երաժշտության հետ շփվելիս: Պարզապես այն պետք է լսել, վայելել ու հարստացնել հոգին: Երիտասարդական նվագախումբը պարգևեց մեզ այդ պահերը»։
Նշենք, որ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հաճախ է անդրադառնում Մալերի ստեղծագործություններին. 2015թ. նվագախումբը երևանյան հանդիսատեսին է ներկայացրել ավստրիացի հեղինակի ևս երկու մոնումենտալ կտավներ՝ Սիմֆոնիա թիվ 1-ը «Տիտան» և 6-րդ սիմֆոնիան, որը նաև կոչվում է «Ողբերգական» սիմֆոնիա։

• 28-11-2016 17:16:14   | Armenia  |  Culture
On November 26 Gustav Mahler’s music was presented at the Aram Khachaturian Concert Hall. The State Youth Orchestra of Armenia, headed by conductor Sergey Smbatyan, performed Symphony No. 5 by Austrian composer Gustav Mahler within the framework of the 4th Khachaturian International Festival.
Mahler’s Symphony No. 5 was finished in 1902; for the first time the symphony was performed in 1904 headed by the author. The Symphony has an unusual structure: it actually consists of five parts, united by the author in three large sections. Mahler himself admitted that the piece is quite difficult to perform.
Professor David Ghazaryan, the chairman of the Musical Society of Armenia, also stressed the complexity of the masterpiece.
“The complexity of the composition appears not only in its duration, but also in the concert parts of the wood-wind instruments. The performance of a symphony, consisting of 5 parts, requires more than a mature approach. Today the State Youth Orchestra of Armenia proved his maturity!”, – the distinguished professor says.
It’s hard to remember the last time this monumental piece was performed in Yerevan. “It’s almost impossible to express the feelings one experiences when touching such music. You just have to listen, enjoy and enrich your soul. The Youth Orchestra presented us those fabulous moments”- said Armine Sarkisyan, one of the listeners.
It is noteworthy that the State Youth Orchestra of Armenia often refers to the works by Mahler. In 2015 orchestra presented another two monumental compositions by the Austrian composer – Symphony № 1 “Titan” and Symphony № 6, which is also known as the “Tragic” symphony.