Երկուշաբթի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քվեարկություն է անցկացվելու Հալեպում հրադադար հաստատելու բանաձևի վերաբերյալ
• 05-12-2016 15:14:04   |   |  Միջազգային
Սիրիական Հալեպ քաղաքում կրակի դադարեցման մասին բանաձևն ինչպես և սպասվում էր, քննարկվելու է երկուշաբթի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում:
Interfax-ի փոխանցմամբ` փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է, որ սիրիական կոնֆլիկտի բոլոր կողմերը պետք է անմիջապես դադարեցնեն ցանկացած հարձակում Հալեպ քաղաքի վրա մարդասիրական օգնություն անհապաղ հասցնելու համար:
Նշվում է, որ Եգիպտոսի, Նոր Զելանդիայի և Իսպանիայի կողմից պատրաստված բանաձևը բավականին երկար ժամանակահատվածում քննարկվել է շահագրգիռ կողմերի կողմից և ենթադրում է Հալեպում հրադադարի հաստատում յոթ օրով: Ավելի վաղ, փաստաթղթում ենթադրվել էր հրադադար 10 օրով:
Դիտորդները նշում են, որ չնայած նախագծի հեղինակները գնացել են որոշակի զիջումների` կրճատելով ի սկզբանե առաջարկվող «լռության» ժամկետը, սակայն առայժմ պարզ չէ, թե Ռուսաստանը կհամաձայնի դրա հետ թե ոչ, Վերջինս ունի վետոյի իրավունք: Ռուսական կողմը հանդես է եկել 24 ժամով հրադադար հաստատելու դիրքերից, սակայն այն չպետք է վերաբերի ահաբեկչական խմբավորումներին:

В понедельник СБ ООН проголосует по резолюции о перемирии в Алеппо
Резолюция по прекращению огня в сирийском городе Алеппо, как ожидается, будет рассмотрена в понедельник на заседании Совета безопасности ООН, сообщили журналистам дипломаты во всемирной организации.
В документе говорится, в частности, что "все стороны сирийского конфликта должны незамедлительно прекратить любые атаки в городе Алеппо для срочного доступа гуманитарной помощи". Проект резолюции, подготовленной Египтом, Новой Зеландией и Испанией, в течение достаточно длительного времени обсуждался заинтересованными сторонами и предусматривает перемирие в Алеппо на семь дней. Ранее в тексте предлагалось перемирие на 10 дней.
Наблюдатели отмечают, что хотя авторы проекта пошли на определенные уступки, сократив изначально предлагавшийся срок "тишины", пока не ясно, согласится ли с этим Россия, которая может воспользоваться правом вето. Российская сторона выступала за перемирие на 24 часа, оно не должно касаться террористических группировок, таких, как "Джабхат ан-Нусра", сообщают СМИ со ссылками на мнения источников.