«ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը Հայկական Հարցի լուծման վերաբերյալ». Տիգրան Փաշաբեզյան
Թվում է, թե Հայկական Հարցի լուծման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի դիրքորոշման հիմքը պետք է կազմեր ԱՄՆ 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի 22 նոյեմբեր 1920 թ. կայացրած Իրավարար վճիռը: Սակայն, Հայկական Հարցի լուծման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը, մինչեւ վերջերս, դա Եւրոպական պառլամենտի բանաձեւի բովանդակության ու հոդվածների գործնական իրականացումն է Մերձավոր Արեւելքում մի փոքր հավելումով այն իմաստով, որ Արարատ լեռն ու Անի հնաբույր մայրաքաղաքը ենթադրվում է, որ անցնելու են Հայաստանի Հանրապետությանը:
ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը Հայկական Հարցի եւ Մերձավորարեւելյան խնդիրների վերաբերյալ ներկայացված է վերջին տասնամյակներում հրապարակված տարբեր հոդվածներում: Դրանցից մեկը ԱՄՆ բանակի պաշտոնաթող սպա Ռալֆ Պիտերսի «Մերձավոր Արեւելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի եւ հավատի նմանությունների» հոդվածն է ու կից քարտեզը, որն առավել ամբողջական է արտահայտում ԱՄՆ իշխանությունների վերաբերմունքը վերոնշյալ խնդիրների վերաբերյալ (1):
Հայկական պահանջատիրության եւ իրավունքների մասով հոդվածում մասնավորապես ասված է. «Իսկ մի սարսափելի չարագործություն, ինչպիսին է հայերի հանդեպ հոգեւարքի մեջ գտնվող Օսմանյան կայսրության ցեղասպանությունը, երբեք չի կարող փոխհատուցվել տարածքային նվիրատվությամբ»:
Միանգամից աչքի է զարնում այս ձեւակերպման նմանությունը Եւրոպական պառլամենտի բանաձեւի 2-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությանը, որտեղ հիշեցնենք նշված է.
«Եւրոպական պառլամենտը…
«Նշում Է միաժամանակ, որ ժամանակակից Թուրքիան պատասխանատու չի կարող համարվել Օսմանյան կայսրության հայ բնակչության ողբերգության համար եւ ամենայն հաստատակամությամբ ընդգծում Է, որ պատմական այդ իրադարձությունների ճանաչումը որպես ցեղասպանության` առիթ չի կարող հանդիսանալ քաղաքական, իրավական կամ նյութական որեւէ պահանջի այսօրվա Թուրքիայի նկատմամբ» (2):
Ահա թե ինչու, 2009 թ. հոկտեմբերին, երբ Շվեյցարիայում նախաստորագրվում էին Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ հայտնի եւ այնքան աղմուկ հանած արձանագրությունները՝ այլ պաշտոնատար անձանց շարքին ներկա էր նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը:
Ճիշտ է, որպես հավելում՝ Ռալֆ Պիտերսի քարտեզում նշված է, որ Արարատ լեռն ու Անի հնաբույր մայրաքաղաքը անցնելու են Հայաստանի Հանրապետությանը, ինչպես նաեւ տեւական ժամանակ է, ինչ խոսվում է այն մասին, թե ամերիկյան քաղաքական շրջանակներում քննարկվում է իսլամացած հայերի գործոնը տարածաշրջանում: Նկատենք նաեւ, որ 2012 թ. փետրվարից սկսած ամերիկյան պետական շրջանակներում հնչում են ելույթներ ի պաշտպանություն Սիրիայի ու Մերձավոր Արեւելքի հայության (3,4):
Սակայն միեւնույնն է, տեսանելի է, որ այս կարգի դիրքորոշումները նույնպես չեն արտահայտում Հայկական Հարցի լուծման թղթածրարի իրավական – քաղաքական ամբողջական եւ իրական բովանդակությունը:
Այնպես որ այստեղ եւս ստիպված ենք կրկնելու, որ Հայկական Հարցի լուծման ուղղությամբ 1918-20 թթ. արդեն իսկ ընդունվել են որոշումներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Կառավարության Դեկրետը «Թուրքահայաստանի մասին» («Արեւմտյան Հայաստանի մասին, 11 հունվար 1918 թ.), Հայաստան պետության (նկատի ունենալով միացյալ Հայաստանը՝ արեւելյան եւ արեւմտյան) անկախության դե ֆակտո (de facto) ճանաչումը Փարիզի Վեհաժողովի ժամանակ՝ Դաշնակից Տերությունների Գերագույն Խորհրդի կողմից (19 հունվար 1920 թ.) եւ դե յուրե (de jure) ճանաչումը Դաշնակից Տերությունների Գերագույն Խորհրդի կողմից (11 մայիս 1920 թ.), Սեւրի Խաղաղության պայմանագրի Հայաստանին վերաբերող հոդվածները (10 օգոստոս 1920 թ.), ԱՄՆ 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճիռը (22 նոյեմբեր 1920 թ.) եւ այլ որոշումներ, որոնք սակայն հետագայում շրջանցվել ու մոռացության են մատնվել Եւրոպական պետությունների ու նրանց կառույցների կողմից (5):
Ուստի, Հայոց իրավունքների պաշտպանության խնդիրներում պետք է նկատի ունենալ, որ այս դաշտում եւս հսկայածավալ աշխատանք կա կատարելու, նաեւ ամերիկյան պետական շրջանակներին հիշեցնելու համար ԱՄՆ 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճռի (ինչպես նաեւ այլ որոշումների) արծարծման ու իրականացման կարեւորությունը հայության կյանքում, դրանով նույնպես նպաստելու համար կայուն խաղաղության ու համագործակցության հաստատմանը Մերձավոր Արեւելքում եւ ամբողջ աշխարհում:
(Շարունակելի՝ «Ռուսաստանի Դաշնության դիրքորոշումը Հայկական Հարցի լուծման վերաբերյալ»)
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետ
11.12.2016 թ.
———————
1. Տես, Ռալֆ Պիտերս, «Մերձավոր Արեւելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի եւ հավատի նմանությունների» հոդվածն ու քարտեզը, թարգմանությունը եւ նախաբանը «Ազգ» օրաթերթի, 25.08.2006թ.: Blood borders, How a better Middle East would look, By Ralph Peters, All content © 2006, Armed Forces Journal | Terms of Service.
2. Տես, Եւրոպական պառլամենտի բանաձեւը «Հայկական Հարցի քաղաքական լուծման մասին», 18 հունիս 1987 թ., «Ուխտ Արարատի» պարբերական, թիվ 1 (19), մարտ-ապրիլ, 2010 թ., էջ 10-11:
3. Տես, ԱՄՆ Կոնգրեսը ցանկանում է օգնել սիրիահայերին, 02.08.2012 թ., Azatutyun.am:
4. Տես, Կոնգրեսականը կոչ է անում պաշտպանել սիրիահայերին, 10.08.2012 թ., Azatutyun.am:
5. Տես, «Արեւմտյան Հայաստանի հայերի եւ Արեւմտյան Հայաստանի իրավունքների պաշտպանության իրավական-քաղաքական միասնական փաթեթ» ժողովածուն (հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն), որը կարող եք ձեռք բերել «Նոյյան Տապան» հրատարակչությունում զանգահարելով՝ (+374 60) 2764 62: Հասցեն՝ ՀՀ, Երեւան, Իսահակյան 28: www.nt.am/en/ourpublication/9/

Позиция США относительно решения Армянского Вопроса.Тигран Пашабезян
Казалось, в основу позиции США относительно решения Армянского Вопроса должно быть положено Арбитражное решение 28-го Президента США Вудро Вильсона от 22 ноября 1920 года. Тем не менее, позиция США по этому вопросу до недавнего времени — это практическое осуществление содержания резолюции Европейского парламента на Ближнем Востоке, с небольшим дополнением о том, что предполагается присоединение горы Арарат и древней столицы Ани к Республике Армения.
Позиция США по Армянскому Вопросу и Ближневосточным проблемам, представлена в различных статьях, опубликованных за последние десятилетия. Одна из них — статья офицера американской армии в отставке Ральфа Петерса «Новая карта Ближнего Востока на основе кровного родства и сходства вероисповедания», наиболее полно выражает позицию США относительно вышеуказанных проблем [1].
По части армянских прав и требований в статье говорится: «А такое страшное преступление, как Геноцид армян, совершенный агонировавшей Османской империей, никогда не может компенсироваться территориальными пожертвованиями».
Сразу бросается в глаза сходство со вторым абзацем 2-й статьи резолюции Европейского парламента, где, напомним, указано:
«Европейский парламент …
признает, однако, что нынешняя Турция не может нести ответственность за трагедию армянского народа Оттоманской империи и подчеркивает, что ни политические, ни юридические или материальные требования в адрес сегодняшней Турции не могут вытекать из факта признания этого исторического события как акта геноцида» [2].
Вот почему, в октябре 2009 года, когда в Швейцарии были парафированы известные и нашумевшие Протоколы между Республикой Армения и Республикой Турция, в ряду других должностных лиц присутствовала также госсекретарь США Хиллари Клинтон.
Правда, в качестве дополнения, в карте Ральфа Петерса указано, что гора Арарат и древняя армянская столица Ани переходят к Республике Армения, а также длительное время говорится о том, что в американских политических кругах обсуждается фактор исламизированных армян в регионе. Заметим также, что с февраля 2012 года в среде американских политиков звучат речи в защиту армян Сирии и Ближнего Востока [3,4].
Однако, очевидно, что такого рода позиции также не отражают полное и подлинное политико – правовое содержание документов решения Армянского Вопроса.
Так что здесь мы вынуждены повторить, что по вопросу решения Армянского Вопроса в 1918-1920 годах уже приняты резолюции, в том числе: Декрет Правительства России (СНК) «О Турецкой Армении» («О Западной Армении», 11 января 1918 г.), де-факто (de facto) признание независимости Государства Армения (подразумевая единую Армению – восточную и западную) во время Парижской мирной конференции со стороны Верховного Совета Союзных государств (19 января 1920 г.), де-юре (de jure) признание независимости Государства Армения со стороны Верховного Совета Союзных государств (11 мая 1920 г.), подписание Севрского мирного договора (10 августа 1920 г.), Арбитражное решение 28-го Президента США Вудро Вильсона относительно границ между Арменией и Турцией (22 ноября 1920 г.) [5].
Поэтому, в вопросах защиты прав армянского народа надо иметь в виду, что в этой области также предстоит большая работа. Следует напомнить американским государственным кругам об Арбитражном решении 28-го Президента США Вудро Вильсона (а также других решениях), о важности ее реализации не только в жизни армянского народа, но и для создания устойчивого мира и сотрудничества на Ближнем Востоке и во всем мире.
(Продолжение следует: «Позиция Российской Федерации относительно решения Армянского Вопроса»).
11.12.2016 года.
———————
Примечание.
1. Ральф Петерс, «Новая карта Ближнего Востока на основе кровного родства и сходства вероисповедания». Blood borders, How a better Middle East would look, By Ralph Peters, All content © 2006, Armed Forces Journal | Terms of Service.
2. Резолюция Европейского парламента «О политическом решении Армянского Вопроса», 18 июня 1987 г., European Parliament. Doc. Л2-33/87. – See more at: http://www.genocide-museum.am/rus/European_Parliament_Resolutio3.php#sthash.op5w1Pc1.dpuf.
3. Конгрес США хочет помочь сирийским армянам, 02.08.2012 г., Azatutyun.am.
4. Конгрессмен призывает защитить сирийских армян. 10.08.2012 г., Azatutyun.am.
5. «Единый политико–правовой пакет документов о защите прав Западной Армении и армян Западной Армении», Сборник документов, 2–е дополненное издание, 2015 г., изд-во «Ноян Тапан», Ереван, Исаакян 28. www.nt.am/en/ourpublication/10/
Статья на русском языке опубликована на сайте ИА REX (Рэкс / Рекс) – международное экспертное сообщество) 10.12.2016 года., см. www.iarex.ru/articles/53365.html/