Թալիշում կառուցվելու են հատուկ ավաններ՝ մարտական փորձ ունեցող պատերազմի վետերաններով.«Թալիշ-սահմանամերձ բնակավայրեր» հայրենասիրական կազմակերպություն
• 24-12-2016 13:57:00   | Արցախ (ԼՂՀ)  |  Կազմակերպություններ
«ԹԱԼԻՇ-ՍԱՀՄԱՆԱՄԵՐՁ ԲՆԱԿԱՎԱՅՐԵՐ» ՀԱՅՐԵՆԱՍԻՐԱԿԱՆ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ԴԻՄՈՒՄԸ ՀԱՅՈՒԹՅԱՆԸ
Հարգելի՛ հայրենակիցներ
Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան 2016թ. ապրիլի 2-ին ակնհայտ ցույց տվեց աշխարհին, որ տարածաշրջանում ապակայունացման օջախը Արևմտյան Մերձկասպիայի ժողովուրդների տարածքում արհեստականորեն ստեղծված հենց այդ երկիրն է։ Ցեղասպանության բարբարոսական ավանդույթների ժառանգորդը հանդիսացող ներկայիս թուրքերը և թուրք-ազերիները տարածաշրջանում ստեղծել են ահաբեկչության արդի տարբերակը։ Զարմանալի չէ, որ ԴԱԻՇ շարքերում շատ են Ադրբեջանից սերածները։ Տեղին է հիշել ահաբեկիչների հսկայական թվաքանակը, որոնց վարձել է Ադրբեջանը 1992-94թթ. Աֆղանստանից և Թուրքիայից։
Ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ այսօր Բաքվին աջակցում են թուրքական ֆաշիստական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ավազակները, Բաքվի նոր գործընկերների թվում են ԴԱԻՇ և քրեական այլ ավազակախմբերի ստահակները, որոնք Արցախի գյուղերում ամենադաժան ձևով սպանում էին խաղաղ բնակիչներին և գերված զինվորներին՝ չխնայելով ոչ ծերերին, ոչ կանանց, ոչ երեխաներին։
Այսպես է պատկերացնում զինվորական սխրագործությունը պաշտոնական Բաքուն։
Պետք է ենթադրել, թե Ադրբեջանի հաղթանակի պարագայում «քաղաքակիրթ» աշխարհը «ցավով» կընդուներ այդ ագրեսիայի հետևանքները և Արցախի բնակչության տեղահանումը որպես կատարված փաստ։ Տասնյակ հազարավոր հայ փախստականներին հետագայում միջազգային կազմակերպությունները կտային տարբեր տեսակի միգրացիոն դասակարգումներ և նրանց կսփռեին աշխարհով մեկ, ճիշտ այնպես, ինչպես արվեց Արևմտյան Հայաստանում 1894թ. մինչեւ 1923թ. Հայերի ցեղասպանությունից և 1988-1992թթ. Արցախի, Բաքվի և Սումգայիթի կոտորածներից հետո։
Այսօր վայրագ ոտնձգություններից Հայրենիքի պաշտպանությունը դառնում է օրախնդիր, դա մանավանդ վերաբերում է երկրի սահմանամերձ գոտիներին։ Փորձագիտական գնահատականների համաձայն՝ պոտենցիալ վտանգավոր շրջանների բնակչության հոգեկան վիճակի կայունությունը հիմնականում որոշվում է բնակչության խտության մակարդակով։ Բնակչության թվաքանակի կայուն կերպով աճող ցուցիչը պաշտպանվածության, տարածաշրջանի ապագայի հանդեպ վստահության զգացում է ներշնչում։ Խտության մակարդակի՝ կրիտիկականից ցածր նիշի իջնելը սպառնում է բնակչության զանգվածային արտահոսքով։ Ելնելով սրանից՝ անհրաժեշտ է արմատապես վերանայել երկրի տնտեսական կյանքը և միգրացիոն քաղաքականությունը։ Մասնավորապես, պետք է դիտարկել սահմանամերձ բնակավայրերում հատուկ ավանների ստեղծման հարցը, որոնք կհամալրվեն, առաջին հերթին, մարտական փորձ ունեցող պատերազմի վետերաններով, տարբեր երկրներից հայրենադարձված և պատերազմի բովում գտնվող այլ երկրներից եկած հայերով, ինչպես նաև Ադրբեջանից տեղահանվածների կարգավիճակ ունեցող մարդկանցով և նրանցով, ովքեր արդեն բնակություն են հաստատել ազատագրված և Արցախի Պաշտպանության բանակի կողմից վերահսկվող տարածքներում։
Առաջին նման բնակավայրը մենք ուզում ենք ստեղծել Թալիշ գյուղում՝ կամավորականների օգնությամբ։ Իրական պաշտպանություն զգալով՝ գյուղ կարող են վերադառնալ տեղի բնակիչները, որտեղ պահեստի զինվորների և սփյուռքի հայրենակիցների հետ միասին նրանք ոչ միայն իրենց հողը պաշտպանելու պարտավորություն կունենան, այլև իրավունք՝ օգտվելու նրա բարիքներից։ Մենք խորապես համոզված ենք, որ այսօր միայն բազմամիլիոնանոց հայկական սփյուռքի ոչ փոքր պոտենցիալի լիարժեք օգտագործումը թույլ կտա լուծել կենսականորեն կարևոր այնպիսի խնդիր, ինչպիսին է՝ Հայաստանի և Արցախի ռազմավարական ժողովրդագրական ներուժը հասցնել այնպիսի մակարդակի, որը կարող է համարվել անհրաժեշտ չափով բավարար։
Համաձայնությամբ Արցախի իշխանության հետ, մենք արդեն ձեռնամուխ ենք եղել դեպի սահմանամերձ շրջաններ միգրացիայի խթանման կազմակերպչական գործընթացին և հույս ունենք, որ աշխարհի հայության, ինչպես ապացուցվել է քանիցս, կարող է լիարժեք մասնակցել պատմական Հայրենիքի պաշտպանունակության և անվտանգության ամրապնդմանը։
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, այս գործընթացն անշրջելի է, և մենք կոչ ենք անում աշխարհի հայերին համախմբվել Հայաստանի ու Արցախի ժողովրդի հետ և անել հնարավոր ամեն բան հանուն երկրի անվտանգության ապահովման և նրա սահմանների ամրացման։
Ուժեղ Հայրենիք՝ ուժեղ Սփյուռք։
Մեզ հետ են Աստված և մեր նախնիների հիշատակը։
«Թալիշ-սահմանամերձ բնակավայրեր»
հայրենասիրական կազմակերպության
ՆԱԽԱԳԱՀ Էդ. Պոլատով (Պոլատիդիս)
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, պաշտպանում և միանում ենք «Թալիշ-սահմանամերձ բնակավայրեր» հայրենասիրական կազմակերպության կոչին։

• 24-12-2016 13:57:39   |   |  Организации
ОБРАЩЕНИЕ  ПАТРИОТИЧЕСКОЙ  ОБЩЕСТВЕННОЙ  ОРГАНИЗАЦИИ  «ТАЛИШ – ПРИГРАНИЧНЫЕ ПОСЕЛЕНИЯ»  К  АРМЯНСТВУ.
Агрессия Азербайджана 2 апреля 2016 года против Арцаха наглядно показала миру, что очагом дестабилизации в регионе является именно эта искусственно созданная на территориях народов Западного  Прикаспия  страна. Являясь наследниками варварских традиций геноцида, турки и турки-азеры создали в регионе современную версию терроризма. Неудивительно, что в рядах ДАИШ много выходцев из Азербайджана. Уместно вспомнить огромное число террористов, нанятых Азербайджаном в 1992-1994гг. из Афганистана и Турции.
Как тогда, так и сегодня Баку поддержали головорезы из фашиствующей турецкой организации «Серые волки», в новых партнерах Баку оказались головорезы ДАИШ и прочий криминальный сброд, который самым жестоким образом убивал в селах Арцаха мирных жителей и пленных солдат, не щадя при этом ни стариков, ни женщин, ни детей.
Это и есть представление о воинской доблести официального Баку.
Надо полагать, что в случае победы Азербайджана «цивилизованный» мир с «сожалением» признал бы итоги этой агрессии и депортацию из Арцаха  его населения как свершившийся факт. Десяткам тысячам армянских беженцев впоследствии международные организации присвоили бы различного рода миграционные классификации и разбросали бы их по земному шару, точно так, как это было сделано после Геноцида армян в 1894-1923 году в Западной Армении и в 1988-1992гг. в Арцахе, Баку и Сумгаите.
Сегодня защита Отечества от варварских посягательств становится злободневной задачей, особенно это касается приграничья страны. Согласно экспертным оценкам, психическая устойчивость населения в потенциально опасных регионах во многом определяется уровнем плотности населения. Стабильный и количественно растущий показатель численности населения внушает чувство защищенности, уверенности в будущем региона. Падение уровня плотности ниже критического чревато массовым исходом населения. Исходя из этого, необходимо кардинально пересмотреть экономическую жизнь страны и миграционную политику. В частности, вопрос формирования в приграничных населенных пунктах особых поселений, которые будут комплектоваться, в первую очередь, из имеющих боевой опыт ветеранов войны, армянских репатриантов из различных стран и других охваченных войной регионов мира, а также находящихся в статусе перемещенных лиц беженцев из Азербайджана и лиц, уже поселившихся на освобожденных территориях Нагорного Карабаха.
Первое такое поселение мы хотим создать на землях села Талиш  с помощью добровольцев. Ощутив реальную защиту, в село могут вернуться местные жители, где вместе с воинами запаса и соотечественниками из Диаспоры  у них будет не только обязанность защищать свою землю, но и право пользоваться ее благами. Мы глубоко убеждены, что сегодня только полноценное использование недюжинного потенциала многомиллионной армянской  диаспоры  позволит разрешить такую жизненно важную проблему, как доведение стратегического демографического потенциала Армении и Арцаха до уровня, который может считаться  необходимо достаточным.
По согласованию с властями Арцаха, мы уже приступили к организационным процессам стимулирования миграции в приграничные районы и надеемся, что Диаспора, как это было доказано неоднократно, может полноценно участвовать в укреплении обороноспособности и безопасности исторической Родины.
Уважаемые соотечественники, этот процесс необратим, и мы призываем армян Диаспоры консолидироваться с народом Армении и Арцаха и сделать все возможное ради обеспечения безопасности страны и укрепления ее границ.
Сильная Родина – сильная Диаспора.
С нами Бог и память о наших предках!
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ
Патриотической организации
«Талиш – приграничные поселения»  Эд. Полатов (Полатидис)
Мы, ниже подписавшиеся, поддерживаем и присоединяемся к призыву
Патриотической организации  «Талиш – приграничные поселения»
Председатель Общественного Совета Республики Армения В. Манукян       (1990—1991 — премьер – министр Армении; 1992—1993 —  министр обороны Армении.)