Չայկովսկու «Շչելկունչիկ»-ը՝ 3D պատկերազարդման ձևաչափով
Պյոտր Չայկովսկու «Շչելկունչիկ» («Մարդուկ-ջարդուկ») բալետը Հայաստանում առաջին անգամ հանդիսատեսին է ներկայացվել նոր ձևաչափով՝ համակարգչային ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: Ապահովելով ձևավորման 3D ձևաչափ՝ նախագծի հեղինակները դահլիճի ամբողջ տարածքը, սյուները, խորաններն ու զարդաքանդակները դարձրել են յուրօրինակ եռաչափ էկրան և «կենդանացրել են» միջավայրը: Դեկտեմբերի 20-ին, Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարումն ունկնդրելուն զուգահեռ՝ հանդիսատեսը եռաչափ ակնոցների միջոցով իրական աշխարհից «տեղափոխվել է» հեքիաթային աշխարհ:
Մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ, դեռևս 2011 թվականից բազմիցս ներկայացվել է ռուս հանճարեղ կոմպոզիտորի բալետի երաժշտության գրական-երաժշտական կոմպոզիցիան՝ ամբողջական կատարմամբ: Ժամանակակից լուծումների և նորովի ներկայացման շնորհիվ, այն դարձել է առավել գունեղ ու տպավորիչ: Բեմականացման աշխատանքների հեղինակը նկարիչ-ռեժիսոր Սուքիաս Թորոսյանն է: Նախագիծը 3D ձևաչափով իրականացրել է պրոդյուսեր Անդրանիկ Թորոսյանը: Բալետմայստերի՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Դիվանյանի բեմականացմամբ էլ` Պարարվեստի պետական ուսումնարանի սաները բալետային կատարումներով հանդես են եկել մի քանի դրվագներում: Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է:
«Աշխարհը խելահեղ տեմպով զարգանում է՝ տարբեր ոլորտներում անխուսափելի դարձնելով ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը: Տարբեր նպատակներից ելնելով՝ մարդկությունը փնտրում և գտնում է դրանք իրեն ծառայեցնելու  կոնկրետ լուծումներ: Հաճելի է արձանագրել, որ մեր գործընկերները ստացել են առաջին հայացքից անհամադրելին՝ տեխնոլոգիայի և մշակույթի սինթեզը: Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն այս նախաձեռնությամբ հանդիսատեսին է փոխանցում գեղեցիկ մտածողության արվեստը», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

• 21-12-2016 13:21:56   | Armenia  |  Culture
For the first time in Armenia, Pyotr Tchaikovsky’s “The Nutcracker” (“Shchelkunchik”) ballet has been presented in a new format with the application of latest technologies. The authors of the project have turned the entire concert hall, columns, niches and moldings into a three-dimensional screen and made the hall vibrant with unique animation. On December 20th the audience had the opportunity to enjoy the composition of the famous ballet performed by Armenian National Philharmonic Orchestra while making а virtual journey through the three-dimensional glasses to the “wonderland” created in the concert hall.
Since 2011, the Armenian National Philharmonic Orchestra has performed the score of the great Russian composer for a number of times. Owing to the application of state-of-the-art solutions and original presentation, the concert has become even more spectacular and impressive. The art director of the concert is artist and director Sukias Torosyan. The organizer of 3D animation project is producer Andranik Torosyan. The concert also featured dances by the State Institute of Choreography of Armenia staged by choreographer, Honorary Artist of RA Hovhannes Divanyan. The General Partner of the Armenian National Philharmonic Orchestra is VivaCell-MTS.
“The world continues to develop rapidly creating a demand for the application of latest technologies in almost every sphere. Depending on the purpose, the humanity searches and finds new solutions for applying them. It is pleasant to note that our partners have succeeded in doing almost the impossible: they have created a synergy between technologies and classical art. This initiative of the Armenian National Philharmonic Orchestra passes to the audience the art of thinking beautifully,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Ballet “Shchelkunchik” will be presented to the audience in a 3D animation format also on December 24.