Հունվարի 10 եւ 11-ին Երեւանում կանցկացվեն «Թափառող շուն» ղարաբաղյան արտ-ստուդիայի, պոեզիայի թատրոնի հյուրախաղերը
• 02-01-2017 22:27:27   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Հունվարի 10 եւ 11-ին Երեւանում կանցկացվեն  «Թափառող շուն» ղարաբաղյան արտ-ստուդիայի, պոեզիայի թատրոնի հյուրախաղերը: Թատրոնը  գործում է Լեռնային Ղարաբաղում առաջին ոչ պետական համալսարաններից մեկի՝ Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանին կից:
Թատերախումբը կներկայացնի ամանորյա կատակերգություն՝ «Ձմեռ պապը գալիս է կեսգիշերին եւ երկու անգամ» (10 հունվարի)  եւ  Գարսիա Մարկեսի «Երկնագույն շան աչքերը» պատմվածքի հիման վրա բեմադրած երաժշտական պոետիկ ներկայացում՝ «Նավ, որի վրա կատարվում են սիրո մասին երազները», ինչպես նաեւ Լորկայի, Խիմենեսի եւ Մաչադոյի պոեզիան (11 հունվարի):
Ներկայացումները տեղի կունենան Ստանիսլավսկու անվան Պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնում: Տոմսերը կարելի է պատվիրել 097- 11-02-55 հեռախոսահամարով:
Ինչպես «Նոյյան Տապանին» տեղեկացրեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժաննա Կրիկորովան, արտ-ստուդիայի առաջին ելույթը կայացել  է 2013 թվականին «Թափառող շան նկուղը» բեմադրությամբ, որը մեծ հաջողություն է ունեցել եւ հանդիսատեսի խնդրանքով ցուցադրվել է եւս երկու անգամ: «Մեծապես ոգեւորված լինելով մեր այդ հաջողությամբ եւ հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությամ՝  մենք թատրոնն անվանեցինք առաջին ներկայացման անվանմամբ՝ «Թափառող շուն», եւ սկսեցինք ավելի եռանդուն աշխատել. մինչ այժմ բեմադրվել է 8 ներկայացում»,- պատմում է թատրոնի գեղարվետական ղեկավար, սցենարների հեղինակ եւ բեմադրիչ Ժաննա Կրիկորովան:
Ըստ նրա, Արցախում ներկայացումները ցուցադրվում են Շ.Ազնավուրի անվան Մշակույթի տանը՝ միշտ լեփ-լեցուն դահլիճներով: Թատրոնի դերասանները համալսարանի ուսանողներն են, կան նաեւ շրջանավարտներ եւ դասախոսներ: Ամենաերիտասարդ դերասանը 18 տարեկան է, իսկ ամենաավագը՝ ԼՂՀ փրկարար ծառայության փոխգնդապետ 53-ամյա Ալեքսանդր Հակոբջանյանն է, ով համալսարանում երկրորդ մասնագիտությունն է ստանում:
Այս բոլոր տարիների ընթացքում թատրոնն ինքուրույն է վաստակել իր ֆինանսական միջոցները տոմսերի վաճառքի միջոցով, սակայն, ինչպես նշեց Ժ.Կրիկորովան, համալսարանը հնարավորինս աջակցություն է ցուցաբերում թատրոնին, իսկ 2016 թվականին «Թափառող շուն» պոեզիայի թատրոնը ստացել է նաեւ ԼՂՀ Մշակույթի նախարարության աջակցությունը:

• 02-01-2017 22:27:27   | Армения  |  Культура
10 и 11 января в Ереване пройдут спектакли  карабахского театра поэзии, арт-студии “Бродячая собака” при одном из первых негосударственных вузов Нагорного Карабаха - университете Месроп Маштоц  (Степанакерт).
Театральный коллектив представит новогоднюю комедию "Дед Мороз приходит в полночь и дважды.." (10 января)  и  музыкально-поэтический спектакль "Корабль, где сбываются сны о любви" по мотивам рассказа Г.Г.Маркеса "Глаза голубой собаки", а также поэзию Ф.Г. Лорки, Х.Р.Хименеса и А.Мачадо (11 января).
Спектакли пройдут в Государственном Русском театре им. Станиславского (Заказ билетов по телефону 097- 11-02-55)
Как сообщила корреспонденту “Ноян Тапан” художественный руководитель театра Жанна Крикорова, премьера первого спектакля  состоялась в  2013 г.  «Подвал бродячей собаки” – так назывался спектакль - прошел с огромных успехом, и, по требованию степанакертцев, был показан еще дважды.  “Вдохновленные успехом и большим зрительским интересом, а также огромным желанием продолжать творить, мы выбрали название театра по названию нашего первого спектакля “Бродячая собака” и приступили к новому материалу: с того времени поставлено 8 спектаклей”, - рассказывает худрук театра, она же - сценарист и постановщик спектаклей  Жанна Крикорова. По ее словам, уникальность спектаклей в том, что все они построены по принципам классической драматургии, с сюжетом, развитием действия, и, конечно, со сверхзадачей.
Несмотря на то, что театр любительский, он имеет много постоянных зрителей, которые с нетерпением ждут новых постановок. Спектакли проходят в городском Центре культуры им. Ш.Азнавура, всегда с аншлагами. Актеры театра– студенты, выпускники и преподаватели университета. Самому молодому актеру 18 лет, а самому старшему актеру -  Александру Акопджаняну - 53 года. Он получает в университете второе высшее образование и является подполковником спасательной службы НКР.
В течение всех лет работы, как отметила Ж.Крикорова,  театр сам зарабатывал на свои постановки посредством продажи билетов, однако, при возможности, университет также оказывает содействие.  В этом году проекты театра поэзии “Бродячая собака” получили поддержку со стороны Министерства культуры НКР.