Օբաման քննադատել է հանրապետականներին Պուտինին վստահելու համար
ԱՄՆ-ի գործող նախագահ Բարաք Օբաման համաձայն չէ այն կարծիքի հետ, որ ղեկավարման տարիներին թերագնահատել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, քանի որ տեղեկացված չի եղել ժամանակակից աշխարհում առկա կիբեր հարձակումների և ապատեղեկատվության լայն շրջանառության մասին:
«Ես չեմ կարծում, որ ես թերագնահատել եմ Վլադիմիր Պուտինին: Այնուամենայնիվ, ես կարծում եմ, ոչ թերագնահատել եմ ժամանակակից աշխարհում առկա կիբեր հարձակումների և ապատեղեկատվությունների լայն տարածումը, որը մեր բաց հասարակության մեջ կարող է ավելի լայն տարածում գտնել, քան ճշմարտությունը», - ԱՄՆ նախագահի խոսքերը մեջբերում է Interfax-ը:
Բարաք Օբաման նաև իր մտահոգությունն է հայտնել այն մասով, որ «Հանրապետական» կուսակցության անդամները ավելի շատ վստահում են ՌԴ նախագահին, քան իրենց համաքաղաքացիներին: Ըստ նրա` պետք չէ ստեղծել դեմոկրատական հասարակություն:
Գործող նախագահն ԱՄՆ նորընտիր ղեկավար Դոնալդ Թրամփին հիշեցրել է նաև, որ Վլադիմիր Պուտինն իրենց թիմի շարքերին չի դասվում:

• 09-01-2017 12:00:38   | США  |  Международные новости
Действующий президент США Барак Обама не согласился с мнением о том, что он не недооценивал президента России Владимира Путина, добавив при этом, что не знал о степени влияния дезинформации и кибератак в современном мире.
"Я не думаю, что я не недооценивал его (Владимира Путина). Однако я думаю, что я недооценил степень влияния, которое в информационную эпоху могут оказать дезинформация, кибератаки, влияние на наше открытое общество, на наши открытые системы, вмешиваясь в наши демократические практики, как я полагаю, все быстрее", - сказал Обама в интервью телекомпании ABC.
Обама также выразил обеспокоенность, что "республиканцы демонстрируют все больше доверия к Путину, чем к своим согражданам, потому что их сограждане - демократы. Так не должно быть".
"Мы должны напоминать себе, что мы (с Дональдом Трампом - ИФ) в одной команде. Владимир Путин не в нашей команде. Если мы дойдем до точки, когда в этой стране люди будут чувствовать большую симпатию к лидеру, который является врагом США и считает наш образ жизни угрозой своей безопасности, то у нас будут большие проблемы, чем кибератаки", - заявил уходящий президент США.