Դամասկոսը հաստատել է իր մասնակցությունն Աստանայում կայանալիք բանակցություններում
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել է կառավարության պատրաստակամության մասին մասնակցելու Աստանայում կայանալիք բանակցություններին:
interfax-ի փոխանցմամբ` ֆրանսիացի լրագրողներին տված հարցազրույցում նախագահը, մասնավորապես,  նշել է. «Իհարկե մենք պատրաստ ենք և մենք հայտարարել ենք, որ մեր պատվիրակությունը պատրաստ է մեկնել  խորհրդաժողովին, երբ որ հստակ ժամկետներ նշվեն: Մենք պատրաստ ենք քննարկել բոլոր հարցերը, սահմանափակումներ չկան»:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին այն մասին, թե Ասադը պատրաստ է արդյոք քննարկել հետագայում նախագահի պաշտոնում իր պաշտոնավարման հարցը, նա ասել է, որ դա ենթադրում է «Սահմանադրության քննարկում»:
Վերջինս ընդգծել է, որ Սահմանադրությունը չի պատկանում ոչ կառավարությանը, ոչ նախագահին, ոչ ընդդիմությանը, այլ պատկանում է սիրիացի ժողովրդին, հետևաբար դրա փոփոխության համար անհրաժեշտ է հանրաքվե անցկացնել:
Նախագահ Ասադը տեղեկացրել է, որ դեռևս չգիտի, թե ով է բանակցությունների ընթացքում ներկայացնելու ընդդիմությանը:

• 09-01-2017 13:54:17   | Сирия  |  Международные новости
Президент Сирии Башар Асад заявил о готовности правительства к участию в переговорах в Астане, сообщает агентство САНА.
"Конечно, мы готовы, и мы объявили, что наша делегация готова ехать на конференцию, когда будет объявлена ее дата. Мы готовы обсуждать все вопросы, ограничений нет", - сказал президент в интервью французским журналистам, текст которого размещен на сайте агентства.
Отвечая на уточняющий вопрос том, готов ли он обсуждать свое дальнейшее пребывание на посту президента, Асад сказал, что это предполагает "обсуждение конституции".
"А конституция не принадлежит ни правительству, ни президенту, ни оппозиции: она принадлежит сирийскому народу, для (ее изменения - ИФ) нужен референдум", - подчеркнул он.