Թուրքիայում նոր սահմանադրության վերաբերյալ հանրաքվեն կարող է անցկացվել ապրիլի սկզբին
Թուրիքայում նոր սահմանադրության ընդունման հարցի հետ կապված հանրաքվեն կարող է անցկացվել այս տարվա ապրիլ ամսվա առաջին շաբաթվա ընթացքում:
tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է թուրքական կառավարության փոխվարչապետ Նուրեթին Ջանիկլին:
Ըստ նրա` հիմնական օրենքի փաթեթի փոփոխության մասին քննարկումները Թուրքիայի մեջլիսում սկսվելու է հունվարի 9-ից, բանավեճերը կշարունակվեն 18-20 օրվա ընթացքում:
Ինչպես և սպասվում է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության կողմից սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ առաջարկն ընդունվելու է խորհրդարանի կողմից: Հանրաքվեի անցկացման համար պահանջվելու է 60 օր մեջլիսում այն հավանության արժանանալու պահից սկսած:

• 09-01-2017 15:23:11   |   |  Международные новости
Референдум по вопросу принятия новой конституции Турции, предусматривающей переход к президентской форме правления, может быть проведен в течение первой недели апреля этого года.
Об этом заявил вице-премьер турецкого правительства Нуреттин Джаникли, передает агентство Reuters.
Обсуждение в парламенте Турции (меджлисе) пакета изменений к основному закону начинается 9 января, дебаты будут продолжаться в течение 18-20 дней, сообщил Джаникли. Как ожидается, предложенные правящей Партией справедливости и развития поправки в конституцию будут приняты парламентом. Для подготовки референдума требуется 60 дней с момента одобрения в меджлисе.