Կիպրոսի նախագահը հայտարարել է կղզուց թուրքական զորքերի դուրս բերման անհրաժեշտության մասին
Թուրքական զորքերը պետք է լքեն Կիպրոսը: tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին Ժնևում հայտարարել է Կիպրոսի հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը:
Նա խոսելով հյուսիսայի Կիպրոսի տարածքում 30 հազար մարդուս բաղկացած կայազորի մասին` նշել է, որ իրենց դիրքորոշումը նույն է մնում, հետևաբար իրենք պահանջում են դուրս բերել թուրքական զորքերը կղզու տարածքից:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանը քննադատությամբ էր հանդես եկել ուղղված Հունաստանի քաղաքականությանը կապված Կիպրոսի հետ` հայտարարելով, որ կղզուց թուրքական զորքերի դուրս բերման մասին խոսք չի գնում: Նա ընդգծել է, որ թուրքական զորքերը նույն քանակով կմնան Հյուսիսային Կիպրոսում, որքանով որ հունական զորքերը` Հարավային Կիպրոսում:
Նշվում է, որ հունվարի 12-ին Ժնևում ավարտվել է մինսկյան բանակցությունների հերթական փուլը, որն ուղղված էր կիպրոսյան հակամարտության կարգավորման ուղղությունների որոնմանը:

СМИ: президент Кипра заявил о необходимости вывода с острова войск Турции
Турецкие войска должны покинуть Кипр. Об этом заявил в Женеве президент Республики Кипр Никос Анастасиадис, слова которого приводит агентство AFP.
"Наша позиция остается прежней, (мы выступаем за) вывод турецких войск", - заявил он, говоря о турецком гарнизоне на Северном Кипре численностью 30 тыс. человек.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с критикой политики Греции (гарант безопасности Южного Кипра) по Кипру, заявив, в частности, что речи о выводе турецких вооруженных сил с острова не идет. Он подчеркнул, что "войска будут присутствовать на Северном Кипре в том же количестве, что греческие на Южном".
12 января в Женеве завершился очередной раунд министерских переговоров, нацеленных на поиск урегулирования кипрской проблемы. Принято решение об учреждении рабочей группы на уровне заместителей глав МИД, которая начнет работу 18 января.