Ռուսաստանը կարող է խոչընդոտել Կիպրոսի վերամիավորմանը. Politico
Կիպրոսի թուրքական և հունական համայնքների ղեկավարները, ինչպես նաև Հունաստանի, Թուրքիայի և Մեծ Բրիտանիայի կողմից բանակցությունների մասնակիցները մտավախություն ունեն, որ Ռուսաստանը կարող է խանգարել կղզու վերամիավորման և խաղաղ պայմանգիր կնքելու գործընթացին:
gazeta-ի փոխանցմամբ` այդ մասին գրում է  Politico պարբերականը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` խաղաղ համաձայնագիրը կարող է թուլացնել Եվրոպական միության և Թուրքիայի միջև լարվածությունը, վերսկսել համագործակցությունը ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի միջև, որը երկար ժամանակ կիպրոսյան խնդրի պատճառով արգելափակվել էր, ինչպես նաև Թուրքիային տալ բնական գազի ներմուծման նոր աղբյուր, սակայն դա չի մտնում Ռուսաստանի շահերի ոլորտ:
Կղզիների կառավարման ներկայացուցիչների անհանգստությունը պայմանավորված է նրանով, որ իբրև թե Մոսկվան օգտագործում է սոցիալական ցանցերը և ԶԼՄ-ները իր ազդեցությունը տարածելու համար:
Աղբյուրը նշել է, որ կառավարությունը տեղյակ է Ռուսաստանի գործունեության մասին և հետևում է իրավիճակի զարգացմանը: Չնայած Ռուսաստանը չի մասնակցել Ժնևում կայացած բանակցություններին, այնուամենայնիվ, կղզիների ներկայացուցիչների կարծիքով` Ռուսաստանը կարող է օգտագործել իր «փափուկ ուժը» հասարակական կարծիքի վրա ազդելու համար:

Politico: Россия может сорвать воссоединение Кипра
Лидеры турецкой и греческой общин Кипра, а также участники переговорного процесса со стороны Греции, Турции и Великобритании обеспокоены, что Россия может помешать заключению мирного договора и воссоединению острова. Об этом пишет Politico.
По словам издания, мирное соглашение может ослабить напряженность между Европейским союзом и Турцией, перезапустить сотрудничество между ЕС и НАТО, которое в течение долгого времени было заблокировано по причине кипрской проблемы, а также дать Турции новый источник импорта природного газа, однако все это не входит в сферу интересов России.
Обеспокоенность представителей управления островов исходит из того, что Москва якобы использует социальные сети и СМИ для распространения своего влияния. Немаловажными здесь также являются связи России с Греческой православной церковью.
«Правительство знает о деятельности России и следит за развитием ситуации», — сказал источник, близкий к правительству Никоса Анастасиадиса, признанного президента и лидера греков-киприотов.
Издание отмечает, что, хотя Россия и не принимала участия в переговорном процессе в Женеве, она может использовать свою «мягкую силу» для влияния на общественное мнение.