«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացնում է հանրային կարծիքի հետազոտության հիմնական արդյունքները
• 18-01-2017 20:00:58   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Հանրային կարծիքի հետազոտությունը պարզել է, որ հարցմանը մասնակցած յոթ հայերից մեկը, իսկ օտարերկրացիների՝ քսանից մեկը տեղյակ է «Ավրորա» մրցանակի մասին:
Հունվարի 18, 2017, Երևան, Հայաստան – «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 2016 թվականի հանրային կարծիքի հետազոտությունը պարզել է, թե որքանով է համաշխարհային լսարանը տեղյակ Հայաստանի, հայերի և «Ավրորա» մրցանակի մասին:
Հետազոտությունն իրականացրել է New Place Consultancy ընկերությունը՝ Kantar Group-ի TNS Opinion միջազգային սոցիալական հետազոտությունների գործակալության խորհրդատվությամբ: Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ նրանք, ովքեր լսել են «Ավրորա» մրցանակի մասին, մեծամասամբ դրական վերաբերմունք ունեն դրա նկատմամբ: Դրական վերաբերմունքի պատճառների թվում նշվում է, որ մրցանակը մեծարման է արժանացնում այնպիսի մարդկանց, ում աշխատանքն այլապես չէր ճանաչվի, ինչպես նաեւ նպաստում է աշխարհում հայերի դրական կերպարի ձեւավորմանը:
Հանրային կարծիքի հետազոտությունն անդրադարձել է նաև աշխարհում Հայաստանի ու հայերի մասին իրազեկվածությանը: Արդյունքները ցույց են տալիս, որ համաշխարհային հանրությունը հիմնականում գիտի հայկական համայնքների, հայկական խոհանոցի և պատմության մասին:
Այս հոլովակը ներկայացնում է հետազոտության մի քանի կարեւոր բացահայտումներ:
Հետազոտությունը միեւնույն չափումները (գիտելիք, իրազեկվածություն, հետաքրքրություն, ներգրավվածություն) դիտարկել է նաև հայկական սփյուռքի շրջանում: Պարզվել է, որ հայերի մասին սփյուռքահայերի եւ օտարերկրացիների ընկալումները նման են. հայերն հիմնականում բնութագրվում են որպես հպարտ, ընկերասեր և հարգալից:
Հետաքրքրական է, որ չնայած հարցվածների մեկ երրորդի կարծիքով հայկական համայնքները կարևոր են իրենց երկրներում ինչպես պետական, այնպես էլ տեղական մակարդակներում, սակայն հարցվածների մեծամասնությունը համարում է, որ հայկական համայնքները փոքր դեր են խաղում իրենց երկրներում: Հայկական համայնքների ազդեցությունն ավելի շատ դիտարկվում է ինտելեկտուալ, մշակութային, սոցիալական և տնտեսական ոլորտներում: Քիմ Քարդաշյանը և Շերը գլխավորում են ամենաճանաչված հայ հայտնիների ցանկը՝ ինչպես համաշխարհային հանրության, այնպես էլ սփյուռքահայերի շրջանում:
Հայաստանի Հանրապետության մասին դիտարկումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի նկատմամբ նշանակալի հետաքրքրվածություն կա որպես երկիր և որպես ճամփորդական ուղղություն: Չնայած համաշխարհային հանրության ներկայացուցիչները Հայաստանը չեն դիտարկում որպես գործարարությամբ զբաղվելու վայր, սփյուռքահայերի զգալի մասը ցանկանում է տեղեկանալ Հայաստանի գործարար միջավայրի մասին: Երկու հայերից մեկը եւ յոթ օտարերկրացիներից մեկը հավանական է համարում, որ ապագայում կայցելի Հայաստան:
Հետազոտությունն իրականացվել է երկու փուլով՝ 2016 թվականի մարտի և հունիս-հուլիս ամիսներին 10 երկրներում՝ ԱՄՆ, Կանադա, Ավստրալիա, Ֆրանսիա, Արգենտինա, Դանիա, Նորվեգիա, Հունաստան, Գերմանիա և Ռուսաստան:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ստեղծում, ներառում եւ օժանդակում է նախագծեր, որոնց նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունն աշխարհի առավել հրատապ մարդասիրական հիմնախնդիրներից շատերի վերաբերյալ եւ քայլեր ձեռնարկել դրանց լուծման ուղղությամբ։ Այդ նախագծերից են «Ավրորա» մրցանակը, Aurora Dialogues քննարկումները, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչը, Երախտագիտության նախագծերը եւ 100 LIVES նախաձեռնությունը։
«Ավրորա» նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է։ Այն ներկայացված է երեք հիմնադրամների կողմից՝ 100 Lives հիմնադրամ (Նյու Յորք, ԱՄՆ), 100 Lives հիմնադրամ (Ժնեւ, Շվեյցարիա) եւ IDeA հիմնադրամ (Երեւան Հայաստան):
Հայոց ցեղասպանության վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին ամեն տարի շնորհվելու է 100.000 դոլար պարգեւ եւ բացառիկ հնարավորություն շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ 1.000.000 դոլարի դրամաշնորհի առաջադրելով իրեն ոգեշնչած եւ գործի մղած կազմակերպություններին։ Մրցանակի դափնեկիրները ճանաչման են արժանանում այն բացառիկ ազդեցության համար, որ նրանք իրենց գործողություններով ունեցել են մարդկային կյանքի պահպանման եւ մարդասիրություն առաջ մղելու վրա։
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը եւ օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին։

• 18-01-2017 20:00:58   | Armenia  |  Press release
One in seven Armenians and one in twenty members of the general public are aware of the Aurora Prize, Aurora Opinion Audit reveals.
January 18, 2017, Yerevan, Armenia - Aurora Humanitarian Initiative’s 2016 Opinion Audit is concluded and results reveal the degree to which a global audience is aware of Armenia, Armenians and the Aurora Prize.
The research, conducted by London-based New Place Consultancy with consultations by Brussels-based TNS Opinion, Kantar Group, shows that attitude towards the Aurora Prize is overwhelmingly favorable among those who have heard of it. Among reasons cited for the favorable attitude is that the prize recognizes people whose work wouldn’t be recognized otherwise, and, in the process, it promotes a positive image of Armenians.
The Opinion Audit explores global awareness and knowledge of Armenia and Armenians, as well. Responses show that the general public mostly knows about Armenian communities, Armenian food and history.
Video infographic (This animated infographic highlights a few of the main findings.)
The survey also tracks similar metrics – knowledge, awareness, familiarity, engagement -- within the global Armenian Diaspora.  Responses show that there are certain similarities between how Armenians see themselves and how the general public perceives Armenians.  The most frequently mentioned positive attributes are “proud, friendly and respectful.”
Interestingly, while almost a third of respondents think Armenian communities are important in their countries – whether at the national or local level – most respondents find that Armenian communities play little role in the life of their country. Rather, Armenian communities are seen to have the biggest impact in the intellectual, cultural, social and economic spheres. Kim Kardashian and Cher top the list of most recognized celebrities, and celebrities who are most recognized as Armenians, both among the general public and among Armenian respondents.
Questions about the Republic of Armenia generated a fair amount of interest in Armenia as a country and as a travel destination. However, among the general public, that interest does not translate into interest in the country as a place to do business. Armenians, on the other hand, are quite eager to learn more about Armenia as a place to do business. One in seven general public respondents, and one in two Armenians say they are likely to visit Armenia in the future.
The survey was carried out in two waves in March, 2016 and June-July, 2016, in 10 countries -- the US, Canada, Australia, France, Argentina, Denmark, Norway, Greece, Germany and Russia.
The Aurora Humanitarian Initiative is committed to building a broad, global humanitarian movement. The initiative is rooted in inspiring stories of courage and survival that emerged during the Armenian Genocide, when 1.5 million Armenians perished. Those fortunate few who survived were saved by the courageous and heroic acts of institutions and individuals who intervened, at great risk. A century later, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to express gratitude, share remarkable stories of survivors and their saviors, and celebrate the strength of the human spirit.
The Aurora Humanitarian Initiative creates and supports projects designed to raise public awareness and address some of the world’s most pressing humanitarian issues. These projects include the Aurora Prize for Awakening Humanity, the Aurora Dialogues, the Aurora Humanitarian Index, the Gratitude Projects and the 100 LIVES Initiative.
The Aurora Humanitarian Initiative is the philanthropic vision of Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan. It is represented by three organizations - the 100 Lives Foundation, Inc. (New York, USA), the 100 Lives Foundation (Geneva, Switzerland) and the IDeA Foundation (Yerevan, Armenia).
On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate will be honored each year with a US$100,000 grant as well as the unique opportunity to continue the cycle of giving by nominating organizations that inspired their work for a US$1,000,000 award. Recipients will be recognized for the exceptional impact of their actions on preserving human life and advancing humanitarian causes.
The Aurora Prize Selection Committee includes Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former President of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former Foreign Minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former President of Mexico Ernesto Zedillo; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.