Յարութ Սասունեան. Ռուս-Ամերիկեան Յարաբերութիւններու Բարելաւումը Կրնայ Շահաւէտ Ըլլալ Հայաստանի Համար
Անցեալ տարուան Նոյեմբերին ամերիկացիները ընտրեցին նախագահի առաւել անհաւանական թեկնածուն՝ Տանըլտ Թրամփը: Ան ձեր պատկերացուցած քաղաքական գործիչը չէ: Իբրեւ յաջողակ եւ յայտնի գործարար, ան սովոր է յանպատրաստի ելոյթներ ունենալ եւ հաւանութիւն չտալ որեւէ յտակ ուղղութեան: Հաշուի առնելով Թրամփի նախագահութեան հակասական բնոյթը՝ կտրուկ փոփոխութիւններու կրնան ենթարկուիլ ներքին եւ արտաքին յարաբերութիւնները:
Նախագահ Թրամփ արդէն վերանայած է իր դիրքորոշումը որոշ նախընտրական հիմնական խոստումներու վերաբերեալ. ապօրինի օտարերկրացիներու արտաքսում, Մեքսիքոյի եւ Միացեալ Նահանգներու միջեւ պատի կառուցում եւ իսլամական երկիրներէ Միացեալ Նահանգներ ներգաղթեալներու այցելութիւններու արգիլում: Թրամփ փոխած է նաեւ իր դիրքորոշումը որոշ կարեւոր միջազգային հարցերու վերաբերեալ: Ինք եւս վստահ չէ, թէ ինչպիսի՞ դիրքորոշում կ՛ունենայ արտաքին քաղաքական շարք մը հարցերու վերաբերեալ:
Ահա միջազգային հիմնական որոշումներու համառօտ ցանկը, զոր Թրամփ պէտք է կայացնէ.
1. Յարաբերութիւններու ամէնէն կարեւոր վերանայումը կ՛ըլլայ Ռուսիոյ եւ Միացեալ Նահանգներու միջեւ: Եթէ այս երկու մեծ երկիրները կարենան համաձայնութեան գալ, ապա աշխարհի կայունութիւնը վտանգող տարակարծութեան որեւէ պատճառ չի մնար: Ասկէ բացի, Ռուսիոյ եւ Միացեալ Նահանգներու միջեւ համագործակցութիւնը դրական ազդեցութիւն կ՛ունենայ Սուրիոյ եւ Իրաքի մէջ ահաբեկչութեան դէմ պայքարին վրայ: Միջազգային մեծ գործիչներէն շատեր, որոնք դէմ կ՛արտայայտուին Փութինի եւ Թրամփի միջեւ յարաբերութիւններու բարելաւման հեռանկարին, նորէն կը վերադառնան պաղ պատերազմի ժամանակաշրջանի մտածելակերպին: Ամէնէն  մեծ խնդիրը, որ ծագած է վերջին շաբաթներուն՝ Միացեալ Նահանգներու նախագահական ընտրութիւններուն մէջ համացանցային յարձակման գծով Ռուսիոյ դէմ ուղղուած մեղադրանքն էր: Սակայն, ռուսերը որեւէ արտասովոր բան չեն ըրած: Չինաստանը, Ռուսիան եւ նոյնիսկ Միացեալ Նահանգներու դաշնակիցները միշտ ալ փորձած են գողնալ միմեանց գաղտնիքները:
2. Թրամփ, գործող միջազգային համաձայնագիրներու հետ կապուած իր դժգոհութեան պատճառով, կը փափաքի կրկին բանակցութիւններ վարել Օպամայի վարչակազմի կողմէ նախապէս հաստատուած պայմաններու շուրջ: Առաւել կարեւոր փոփոխութիւններէն մէկը, զոր Թրամփ կը փափաքի կատարել, Իրանի հետ միջուկային գործարքի շուրջ կրկին բանակցութիւններ վարելն է, բան մը, որ Իրանէն եւ Միացեալ Նահանգներէն բացի, կը ներառէ նաեւ շարք մը այլ երկիրներ: Կը մնայ տեսնել, թէ արդեօք իրանցիները կը համաձայնի՞ն Թրամփի կողմէ առաջարկուող փոփոխութիւններէն որեւէ մէկուն:
3. Թրամփի համար միւս կարեւոր վերանայումը՝ արաբա-իսրայէլական հակամարտութեան լուծումն է: Սակայն, եթէ ան իր ծրագիրներուն համաձայն կը պատրաստուի Միացեալ Նահանգներու դեսպանատունը Թէլ Աւիւէն տեղափոխել Երուսաղէմ, ապա ատիկա կրնայ լուրջ բախում յառաջացնել Միացեալ Նահանգներու եւ արաբական երկիրներու միջեւ՝ յանգեցնելով խիստ անցանկալի հետեւանքներու:
4. Վերջին հարցը, որ կը ծառանայ նախագահ Թրամփի առջեւ՝ Միացեալ Նահանգներու եւ Քուպայի միջեւ նոր յարաբերութիւններու բարելաւումն է: Կը մնայ տեսնել, թէ արդեօք Քուպա կը համաձայնի՞ Թրամփի կողմէ առաջարկուող որեւէ փոփոխութեան:
Ոչ մէկ երաշխիք կայ, որ նախագահ Թրամփի գաղափարները կը բարելաւեն նախապէս կնքուած համաձայնագիրները, կամ թէ անոնք կ՛ընդունուին մնացեալ աշխարհի կողմէ: Հետեւաբար, շատ մեծ անորոշութիւն կայ, թէ ո՞ւր կ՛առաջնորդուի նոր աշխարհակարգը, եւ արդեօք կը բարելաւուի՞ն յարաբերութիւնները տարբեր երկիրներու միջեւ: Ամբողջ աշխարհ յոյս ունի, որ երկիրները աւելի լաւ յարաբերութիւններ կ՛ունենան միմեանց հետ եւ խաղաղ լուծումներ կը գտնուին: Ռուսիոյ եւ Միացեալ Նահանգներու միջեւ դրական յարաբերութիւնները կ՛օգնեն Հայաստանի Հանրապետութեան առջեւ ծառացած մարտահրաւէրներու լուծման:

Harut Sassounian. Improved Russian US Relations May Be Helpful to Armenia
Last November, Americans elected the unlikeliest presidential candidate, Donald J. Trump. He is not your typical politician. As a successful and prominent businessman, he is used to making off- the- cuff remarks and not subscribing to any particular direction. Given the controversial nature of the Trump Presidency, domestic and international relations may drastically change. President Trump has already revised his position on some major campaign promises: expelling illegal aliens, building a wall between Mexico and the United States, and not allowing immigrants from Islamic countries to visit the United States. President Trump has also altered his position regarding serious, international issues. President Trump may not be sure himself what positions he would take on a variety of foreign policy issues.
Here is a short list of major international decisions President Trump will have to make.
1. The most important realignment of relations will be between Russia and the United States. If these two major countries can get along, there is no reason to be at odds risking the stability of the world. Furthermore, cooperation between Russia and the United States will have a positive effect on reducing terrorism in Syria and Iraq. Many of the major international figures who are opposed to the prospect of the improved relations between Putin and President Trump are reverting back to the Cold War Era mentality. The biggest issue that has arisen in recent weeks was the accusation that Russia had hacked the US presidential election. However, Russians have not done anything extraordinary. China, Russia and even US allies have always tried to steal each other’s secrets.
2. Due to his discontent with current international agreements, President Trump will want to re-negotiate the terms, previously approved under the Obama administration. One of the most important changes President Trump wants to do is re-negotiate the nuclear deal with Iran, which involves several other countries besides Iran and the US. It remains to be seen if the Iranians will go along with any of the changes proposed by President Trump.
3. A major realignment desired by President Trump is the settling of the Israeli-Arab conflict. If President Trump goes along with his plans in moving the US embassy from Tel Aviv to Jerusalem, this could result in a major clash between the US and the Arab states leading to highly undesirable consequences.
4. The final issue that President Trump will confront is the newly improved relationship between the United States and Cuba. It remains to be seen whether Cuba will go along with any changes proposed by President Trump.
There is no guarantee that President Trump’s ideas will improve the previously negotiated agreements or if they be accepted by the rest of the world. Consequentially, there is a lot of uncertainty where the new world order is headed, and whether relations between various countries will improve. The entire world hopes that countries will get along better with each other and peaceful solutions will be found. Positive relations between Russia and the US will help recent challenges faced by the Armenian Republic.