ԱՄՆ-ում ավարտվում են երկրի 45-րդ ղեկավարի գալստյան պատրաստությունները
ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հունվարի 20-ին նախատեսված երդմնակալության հետ կապված մի շարք արարողակարգային և պաշտոնական միջոցառումներ են անցկացվել:
interfax-ի փոխանցմամբ` Սպիտակ տանը վերջին պատրաստություններն են անցկացվում Միացյալ Նահանգների 45-րդ ղեկավարի գալուստի կապակցությամբ:
Նշվում է, որ Թրամփը ԱՄՆ-ի մայրաքաղաք ժամանել իր կնոջ և երեխաների հետ երդմնակալության արարողությունից մեկ օր առաջ: Associated Press գործակալության տվյալներով` ընտրված նախագահը և Գերագույն դատարանի գլխավոր դատավոր Ջոն Ռոբերտսը կարճ հանդիպում են ունեցել Բլեր Հաուսում, որտեղ քննարկել են ուրբաթ կայանալիք երդմնակալության մանրամասները:
Դրանից հետո Թրամփը և ընտրված փոխնախագահ Մայք Փենսը հարգանքի տուրք են մատուցել ԱՄՆ-ի վետերանների հիշատակին` ծաղկեպսակ դնելով Արլինգտոնի ազգային գերեզմանատանը:

В США завершаются приготовления к приходу 45-го президента страны
Ряд торжественных и официальных мероприятий прошел в четверг в США в связи с запланированной на 20 января инаугурацией избранного президента Дональда Трампа. Тем временем, в Белом доме ведутся последние приготовления к приходу 45-го главы Соединенных Штатов.
Трамп прибыл в столицу США со своей супругой и детьми после полудня за день до церемонии инаугурации. По информации агентства Associated Press, избранный президент и главный судья Верховного суда Джон Робертс провели краткую встречу в Блэр Хаусе, чтобы обсудить детали намеченной на пятницу присяги. После этого Трамп и избранный вице-президент Майк Пенс почтили память ветеранов США, возложив венки на Арлингтонском Национальном кладбище.
Во второй половине дня в Мемориале Линкольна начался концерт "Make America Great Again! Welcome Celebration ("Снова сделаем Америку великой! Приветственное празднование"). Тысячи людей собрались на Национальной аллее, чтобы принять участие в мероприятии, многие надели кепки со слоганом президентской кампании в поддержку Трампа.